;

Orbán Viktor;kivándorlás;Tusványos;

Tusnádfürdőn piknikezni is volt ideje a kormányfőnek: a tények megismerésére nem fordít ennyi energiát FORRÁS: ORBÁN VIKTOR/FACE

- Hiába Orbán Viktor víziója

A magyar fiatalok legnagyobb ellensége ma Orbán Viktor - reagálta az MSZP egyik elnökségi tagja a miniszterelnök hétvégi, tusványosi "kiszólására". A kormányfő szerint ugyanis Magyarországon még él az európai álom: rendesen kell dolgozni és akkor ma jobban lehet élni a fiataloknak, mint a szüleiknek. Egy friss felmérés adatai és a közhangulat is cáfolja az orbáni iránymutatást.

Valószínűleg összekeverte a magyar fiatalságot a saját vejével Orbán Viktor, amikor Tusnádfürdőn azt mondta: "ha egy közép-európai fiatal rendesen dolgozik, ha tiszteli a hagyományokat és a szüleit, akkor ma jobban fog élni, mint a szülei" - idézte a kormányfőt Bárány Balázs, hozzátéve: a magyar fiatalság nem egyenlő Orbán rokonságával. Az MSZP elnökségi tagja szerint egy magyar pályakezdő jószerivel csak akkor tud boldogulni hazájában, ha hozzátartozója valamelyik fideszes politikusnak, vagy ha kiballag a Keleti pályaudvarra, felszáll egy vonatra, néhány határral később leszáll és dolgozni kezd.

Vélhetően nem téved sokat a szocialista politikus, hiszen tavaly 33 ezer ember vándorolt el az országból a Központi Statisztikai Hivatal hivatalos adatai szerint, a 2014-es 31 500 után. A valós szám azonban akár jóval meg is haladhatja ezt, ugyanis vannak, akikről nem derül ki, hogy lelépnek. "A magyar fiatalok legnagyobb ellensége ma Orbán Viktor, aki épp azt vette el tőlük, amiről Tusnádfürdőn azt hazudta, hogy van: a jobb élet lehetőségét" - vélekedett Bárány, a szocialista politikus szerint ugyanis egyértelmű, hogy az utóbbi években felgyorsult az elvándorlás. Azonban ez a kormányfőt nem bántja, hiszen ki akarja vezetni Magyarországot Európából - tette hozzá, kifejtve: ennek egyik eleme az, hogy szándékosan elüldözi tanult és nyelveket beszélő ellenzékét, s szinte lehetetlenné teszi, hogy külföldről szavazzanak ezek a magyar állampolgárok.

A miniszterelnök szavait árnyalja Orbánék egykori nagy ellenségének friss felmérése is. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tanulmányából ugyanis kiderült: huszonöt év alatt Kelet-Európában húszmillió,- Csehország és Magyarország együttes lakosságának megfelelő számú -, főként fiatal és szakképzett ember hagyta el hazáját, hogy külföldön nézzen jobb lehetőségek után. A kilencvenes évek nyitása Kelet-Európában óriási előnyökkel járt - "a tőkebeáramlás és az innováció jobb intézményeket, jobb gazdaságszervezést és nagyobb hatékonyságot eredményezett" -, de a folyamatnak voltak árnyoldalai is, hiszen a lakosság jelentős és folyamatos kivándorlását is magával hozta. A kelet-európaiak hiába tisztelik a hagyományokat főként a jobb munkalehetőségek és a magasabb fizetések miatt igent mondanak a kivándorlásra, ráadásul a távozók zöme magasan képzett (orvos, építész, mérnök) és fiatalabb a hazai átlagéletkornál. Az IMF szerint minél kevésbé hatékony a kormány és minél gyengébbek az intézmények - amelyek a jogállamiságot, az elszámoltathatóságot, valamint a korrupció elleni harcot biztosítják -, annál valószínűbb, hogy a fiatal és jól képzett munkaerő külföldön keres jobb lehetőséget.

Hiába a kormányfő szép szavai, s a Fidesz Bárány nyilatkozatára kiadott, heves reagálása, a tények egyértelműen azt mutatják, hogy Magyarországról az utóbbi években felgyorsult a kivándorlás. A rendszerváltás után sok magyar települt át hazánkba a környező országokból, ráadásul a volt szocialista térségben a "legvidámabb barakknak" számító Magyarországnak jó kilátásai voltak. Ezek a jó kilátások azonban hamar elmúltak, mostanra már a gyorsuló kivándorlás a jellemző, főképp, mióta teljesen megnyílt az európai munkaerőpiac a magyarok előtt. Az IMF szerint a nagymértékű és tartós kivándorlás visszafogta az általános és az egy főre jutó gazdasági növekedést a régióban. Az elemzés rámutat: kivándorlás nélkül a régióban átlag 7 százalékponttal magasabb lett volna a reál GDP növekedése az 1995 és 2012 közötti időszakban. "A kivándorlás hatására több területen szakemberhiány alakult ki, ami csökkenti a termelékenységnövekedés ütemét" - írták. Magyarországon például a válság óta nem volt annyi betöltetlen álláshely, mint ez év elején, sokak szerint a munkaerőhiány már korlátozza a vállalatok növekedését.

Az Európai Unió tagállamainak többségében - köztük Magyarországon is - 2008 és 2014 között nőtt a mélyszegénység és társadalmi kirekesztettség veszélyével fenyegetett társadalmi csoportba tartozók száma - derült ki az Európa 2020 nevű program céljainak megvalósulását követő jelentésből, amely alaposan rácáfolt a magyar kormány eddigi propagandaadataira. Valójában itthon egyre drámaibb a helyzet, a szakértők egységesek abban: csak az elvándorlás lassítása és a bevándorlás támogatása javíthatna Magyarország népesedési adatain, mert a kiszámíthatatlan foglalkoztatási és szociális politika mellett a fiatalok nem mernek több gyermeket vállalni. A bizonytalan létkörülményeken azonban az sem változtat, hogy hamarosan lecserélik a kérdéssel foglalkozó kormányzati vezetőt.