internet;családok;Kaspersky Lab;iconKids & Youth;nemzetközi kutatás;

A világháló beszippantja az egész családot FOTÓ: EUROPRESS/THINKSTOCK

- Ciki, ha anyu ismerős a Facebook-on

Családi kapcsolatainkra is nagy hatással van a mindennapos internethasználat, előnyei mellett több probléma és feszültség forrása is lehet - derült ki a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat és az iconKids & Youth piackutató intézet kutatásából. Szülőket és gyerekeket kérdeztek arról, hogyan befolyásolják életüket, kapcsolatukat a különböző digitális eszközök és az azokon elérhető világháló: ötödük számolt be arról, hogy az internet gyakori konfliktusokat okoz családon belül.

Vírusos gépek, drága javíttatás, titkolózó gyerekek a világhálón, elszigetelt szülők - csak néhány azok közül a problémák közül, amelyeket az internet megjelenése okozott a háztartásokban. A világháló mára teljesen beépült az életünkbe, sőt alapelvárás, hogy a gyors csatlakozás otthonunkban, az iskolában, munkahelyünkön, éttermekben, szállodákban, és más - valóságos - közösségi tereken is biztosított legyen.

Az online közösségi oldalak népszerűsége töretlen, közben a való világ terei háttérbe szorulnak; sokan még egy romantikus éttermi vacsora vagy közös baráti sörözés közben sem tudják megállni, hogy egy-két percenként ne pillantsanak rá okostelefonjaikra, hogy megtudják, mi történik épp a Facebook-on.

A világháló beszippantja az embert, és ez alól a gyerekek sem kivételek, sőt, a "digitális bennszülötteknek" (mai tizenévesek) már-már lételeme az állandó online jelenlét. Ez a családi kapcsolatokat is jelentősen átalakítja, nem feltétlenül pozitív irányban: a Kaspersky Lab és az iconKids & Youth nemzetközi kutatásában (amelybe összesen 3780 családot vontak be) résztvevő szülők többsége (64 százaléka) úgy nyilatkozott, hogy már nem ők töltik be gyerekeik számára az elsődleges információforrás és tanácsadó szerepét, hanem az internet.

A megkérdezett szülők és gyerekek körülbelül ugyanolyan arányban (22 és 21 százalék) válaszolták azt, hogy szerintük a net feszültségeket okoz a családban, a szülők harmada (31 százalék) arról is beszámolt, úgy érzik, az online világ elszigeteli őket gyermekeiktől.

Lényeges konfliktusforrás lehet a számítógépek, tabletek, laptopok közös használata. A szülők harmada panaszkodott arra, hogy gyermekeik valamilyen kárt okoztak a számítógépben, például vírusos weboldalakat nézegettek, így megfertőzték a gépet, amit nem kevés pénzért javíttatni kellett.

Ugyancsak a szülők pénztárcája bánja, amikor a gyerek óvatlanul letölt vagy megrendel valamit az interneten: a megkérdezett felnőttek 24 százaléka beismerte, hogy már fizetett ilyenek miatt. De a gyerekek is panaszkodtak: 13 százalékuk állította azt, hogy valamelyik szülőjük már okozott fizikai kár valamelyik eszköz használatakor, 16 százalékuk arról is beszámolt, előfordult már, hogy szüleik véletlenül adatokat töröltek le a gépről.

Ennek ellenére a szülők igyekeznek lépést tartani a korral, sokuknak van regisztrált profilja közösségi oldalakon, 58 százalékuk gyermeküket, gyermekeiket is megkeresik, hogy ismerősnek, barátnak jelöljék őket. Sokan még sincsenek kapcsolatban gyermekeikkel ezeken az oldalakon, ennek okát többen abban látják, hogy gyerekeik szerint cikinek számít, ha az ősök még itt is jelen vannak, és nyomon tudják követni, kikkel barátkoznak, milyen tartalmakat tesznek közzé. De ugyanúgy vannak szülők is, akik azért nem "barátaik" gyermekeiknek a világhálón, mert nem szeretnék, hogy a kíváncsi tinik lássák, felmenőik miket csinálnak.

Andrei Mochola, a Kaspersky Lab fogyasztói üzletágának vezetője szerint az természetes dolog, hogy ha családon belül többen használnak egy eszközt, az feszültségekhez vezet. Ám kutatás eredményeinek ismertetésekor beszélt arról is, mennyire fontos lenne, hogy a szülők és a gyerekek együtt beszéljék át, tapasztalják meg a digitális világ lehetőségeit. Hangsúlyozta: a szülőknek a gyerekek online védelmére is oda kell figyelniük.

Janice Richardson, a European Schoolnet vezető tanácsadója pedig úgy nyilatkozott: semmi meglepő nincs abban, hogy a gyerekek oda fordulnak segítségért, tanácsért, ahol úgy érzik, az őket érintő, érdeklő technikai kérdésekben használható információt kaphatnak. Mint mondta, nagyon fontos lenne, hogy a szülők, gondviselők folyamatosan fejlesszék technikai tudásukat, hogy gyermekeik hozzájuk is bizalommal fordulhassanak.

Nagy veszély jelent a sexting és a kiberzaklatás
A gyerekek a családi konfliktusok mellett még rengeteg más problémával is kénytelenek szembesülni a digitális világban, ezek közül is a legdurvább az internetes erőszak.
Az EU Kids Online felmérése szerint tízből hét gyereknek van profilja valamilyen közösségi oldalon, ezek többsége bárki számára nyilvánosan elérhető, ami különösen kiszolgáltatottá teheti a gyerekeket, könnyedén a zaklatók prédájává válhatnak.
Zaklatók alatt persze nem csak a kiskorúakra "vadászó" felnőtteket kell érteni, a különböző erőszakos cselekményeket gyakran egymást közt követik el a gyerekek.
Számtalan hívás érkezik ilyen ügyekben a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-szolgálatára, a leggyakoribb ok a "cyberbullying" (rosszindulatú e-mailek, SMS-ek sorozata, célja az áldozat zaklatása, a fiatal megalázása, fenyegetése, nevetségessé tétele, kiközösítése, lejáratása, negatív színben feltüntetése), illetve a "sexting" tartalommal való visszaélés (intim fotók, szexuális tartalmú szövegek, amik valamilyen szexuális cselekvésről szólnak).
Az EU Kids Online Magyarországra is kiterjesztette kutatását, ebből az derült ki, hogy a magyar gyerekek nagy része már 6-7 éves korukban rendszeres internethasználó, a közösségi oldalakon is egyre fiatalabb korban hoznak létre személyi profilt. A felmérés során a gyerekek ötöde számolt be arról, hogy érte már zaklatás az interneten keresztül.

Munkavacsorán látta vendégül Francois Hollande francia elnök tegnap este az új brit kormányfőt az Élysée-palotában. Hollande előzőleg Dublinban Enda Kenny ír miniszterelnökkel folytatott megbeszélései után közölte, Párizs azt szeretné, ha mielőbb megindulnának a tárgyalások a brit EU-kilépésről.