;

búcsú;halál;Somló Tamás;

Somló Tamás halálával vacakabb lett a világ FOTÓ: NÉPSZAVA

- Búcsú Somló Tamástól

Hatvannyolc évesen, súlyos betegség után meghalt Somló Tamás, az Omega és az LGT egykori zenésze. Sziporkázóan szellemes muzsikus és kedves, szeretetre méltó egyéniség volt, igazi tucatnyi hangszeren játszó – a szó legnemesebb értelmében vett – zenebohóc. Szólistaként azonban nem futhatta be azt a pályát, amire tehetsége alapján hivatott lett volna. Mostantól olyan dalai őrzik emlékét, mint a Primadonna, az Annyi mindent nem szerettem még vagy az Álomarcú lány.

A zsidó kispolgári családban született – identitását az idő múlásával mind nyíltabban, büszkébben vállaló – Somló Tamás tinédzserként Beatles- és Rolling Stones-számokat játszott az Atlas együttesben. Alig tizenhat évesen, 1964-ben bukkant fel az akkor még amatőr Omega tagjai között. A zenélés mellett sikeres artista volt: zsonglőrként és zenebohócként, a Luxor társulat tagjaként bejárta egész Európát.

1969-től a hivatalos kádári kultúrpolitika által nem támogatott Kex zenekarba került, majd a Non Stop frontembere lett. Innen szerződtette 1973-ben – Frenreisz Károly helyére – a Locomotiv GT, amelynek ettől kezdve basszusgitárosa, szaxofonosa és egyik zeneszerzője volt, egészen a zenekar 1987-es feloszlásáig. Nemcsak legenda, hanem igaz történet, hogy az LGT kedvéért néhány hét alatt tanult meg professzionális szinten basszusgitározni.

A nyolcvanas évek közepétől nehezebb korszak következett, s ez nemcsak Somló, hanem az egész beat-nemzedék tragédiája. „Valahogy megy ki a divatból a zene, valami más jön be, amit az LGT nem tud” – fogalmazta meg már a nyolcvanas években Presser Gábor, hogy miért kellett idejekorán feloszlatni minden idők talán legfontosabb magyar rockzenekarát.

Amikor életútinterjút készítettem vele, Somló így emlékezett vissza erre a periódusra: „Valahogy leállt a mozdony. Sokat vitatkoztunk, és úgy gondoltam, jót tesz majd, ha kicsit elmegyek, és külföldön megoldom az anyagi problémáimat is. Két évre terveztem a kinti munkát, de végül hat év lett belőle, így az egész rendszerváltásból kimaradtam. Egy olasz, dán, norvég, angol, amerikai muzsikusokból álló tánczenekarral Skandináviában – többnyire hajón – dolgoztam, nyaranta pedig két hónapot Mallorcán zenéltünk. Fuvoláztam, klarinétoztam, szaxofonoztam, énekeltem, közben havonta több alkalommal kocsival hazajöttem, hogy lássam a családomat. Kemény időszak volt.” Különböző kapcsolataiból négy gyermeke (Dávid, Dániel, Pál, Lili) született, akikre nagyon büszke volt, s nevelésükről – mint a különböző bulvár-híradásokban olykor megjelent – erőn felül gondoskodott.

Somló pályafutásának harmadik, s egyben utolsó – nem kevésbé küzdelmes – korszaka 1992-ben kezdődött. Régi muzsikustársa, Demjén Rózsi hívására hazatért, hogy készített egy szólólemezt (Som-ló), ami azonban a kiadón belüli nézeteltérések miatt szinte visszhangtalan maradt. Ennél szerencsésebb volt 1997-es szólóalbuma, a Semmi cirqsz, aminek azonban nem lett igazi folytatása. Vitathatatlan tehetségét mindenki elismerte, s mégsem kapta meg azt a menedzsment-támogatást, ami az ő nemzedékéből Demjént, Cserháti Zsuzsát, Horváth Charlie-t és másokat újra sikeressé tett.

Somló a kilencvenes években együtt dolgozott Geszti Péterrel és a Rapülőkkel, Bródy Jánossal, Zalatnay Saroltával, Koltai Róberttel, Dés Lászlóval, s közben mindig ott volt az egy-egy koncertre összeálló LGT emlékezetes fellépésein. Filmzenéket, betétdalokat írt, sőt zenebohóc-karakterét kiaknázva kisebb szerepekben is feltűnt. „Szívesen vendégeskedem, és valójában a szólólemezeimen is csak vendég vagyok. Jól érzem magam ebben a szerepben, mert mindig zenekari tag voltam, a passzolgatós zenélést szeretem, és nem vagyok olyan erős egyéniség, mint Rózsi vagy Charlie, aki egyedül is elvisz egy koncertet” – ismerte el az említett életútinterjúban.

A könnyed, lezser és vicces embernek ismert Somló – sokak meglepetésére – 57 évesen jogi diplomát szerzett, amit azonban a civil életben nem tudott kamatoztatni. Maradtak a nosztalgia-koncertek, megsokasodtak a jótékonysági felkérések – ezeknek mindig örömmel és első szóra eleget tett. Élete utolsó évtizedében mind gyakrabban tűnt fel zsidó kulturális fesztiválokon, illetve baloldali-antifasiszta rendezvényeken. Egzisztenciális kényszerűség vitte a kereskedelmi tévék világába: 2006-ban a Szombat esti láz című műsorban táncolt az RTL Klubon, majd 2012-ben a TV2 The Voice című tehetségkutatójának lett az egyik mentora.

Évek óta küzdött a súlyos betegséggel. A sikeres és humoros zenész álarca mögül előbújt az esendő, halandó ember. Igaza van Pressernek: „Éjjel elment Somló Tamás – vacakabb lett a világ.”

 A Brexit lefolyásának legvalószínűbbnek tartott forgatókönyve alapján csökkentette kissé világgazdasági növekedési előrejelzését az áprilisban kiadott World Economic Outlook (WEO) elemzés felülvizsgálatában a Nemzetközi Valutaalap (IMF).