Nagy-Britannia;népszavazás;Brexit;

- Brexit: a többség nem akar új népszavazást

Bár több mint négymillióan írták alá a Downing Street 10. honlapján a petíciót, amelyben második EU-referendumot sürgetnek, felmérések szerint a britek többsége nem ért egyet ezzel. A Sunday Mirror és az Independent című brit lapok számára készült ComRes-felmérés szerint a britek 57 százaléka nem akarná, hogy második népszavazást tartsanak a Brexitről, s csak 29 százalék kérne második esélyt a véleménynyilvánításra.

A brit polgárok majdnem fele nem látja szükségesnek, hogy Theresa May kormányfő előrehozott választást írjon ki, amihez egyébként törvényt kellene módosítani. A konzervatívok mandátuma öt évre szól, s a megkérdezettek 46 százaléka nem lát kivetnivalót abban, hogy May viszi végig a David Cameron által megkezdett terminust.

A britek 36 százaléka szerint ugyanakkor mielőbb új választást kellene tartani. May hivatalba lépése előtt, emlékeztetett az Independent, JonTrickett, a Munkáspárt választási koordinátora, Jeremy Corbyn pártvezér szövetségese sürgette, hogy azonnal tartsanak új választást, mivel „demokratikusan választott” vezetőre van szüksége Nagy-Britanniának.

A britek 52 százaléka szerint Theresa May jó kormányfő lesz, 36 százalék (21 ellenében) úgy véli, hogy jobb miniszterelnök lehet, mint David Cameron volt. 58 százalék nyilatkozott úgy, hogy May jobb kormányfő lesz, mint Corbyn lenne. Mayt 55 százalék erős vezetőnek tartja, míg Corbynt csak 13 százalék..

Maradhatnak az uniós polgárok
Nagy-Britannia Brexit-ügyi minisztere szerint "nagyvonalú" megállapodás várható London és Brüsszel között a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós államokban élő britek jogainak csorbíthatatlanságáról, de azt nem zárta ki, hogy a jövőben, "egy bizonyos időpont után" az újonnan érkezőkre már nem vonatkoznának ugyanezek a jogok.
David Davis, aki a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit lapnak adott interjút, elvetette annak lehetőségét, hogy a hárommillió külföldi unós polgárnak távoznia kellene a brit EU-tagság megszűnése után.

Háromnapos gyász kezdődött szombaton Franciaországban a 84 áldozat életét követelő, nizzai terrortámadás után. Bernard Cazeneueve francia belügyminiszter a biztonsági intézkedések megerősítését jelentette be, 12 ezer tartalékost mozgósítanak. Francois Hollande francia elnök már pénteken bejelentette a rendkívüli állapot meghosszabbítását további három hónappal. Hét embert vettek őrizetbe a hétvégén a csütörtök esti kamionos merénylettel kapcsolatban. Az Iszlám Állam több nap elteltével jelentkezett, közölve, „az IS katonája”követte el a brutális mészárlást, válaszolva a terrorszervezet felhívására.