rendkívüli állapot;Iszlám Állam;nizzai terrortámadás;

Főhajtás a Promenade des Anglais-n – virágokkal, gyertyákkal tisztelegnek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PATRICK AVENTURIER

- Nizza - Kisgyerekek életéért küzdöttek az intenzív osztályon

Háromnapos gyász kezdődött szombaton Franciaországban a 84 áldozat életét követelő, nizzai terrortámadás után. Bernard Cazeneueve francia belügyminiszter a biztonsági intézkedések megerősítését jelentette be, 12 ezer tartalékost mozgósítanak. Francois Hollande francia elnök már pénteken bejelentette a rendkívüli állapot meghosszabbítását további három hónappal. Hét embert vettek őrizetbe a hétvégén a csütörtök esti kamionos merénylettel kapcsolatban. Az Iszlám Állam több nap elteltével jelentkezett, közölve, „az IS katonája”követte el a brutális mészárlást, válaszolva a terrorszervezet felhívására.

Franciaországban eddig is rendkívüli állapot volt érvényben, 120 ezer katona és rendőr állt készültségben országszerte. Mellettük 9 ezer katonai rendőrt és 3 ezer közrendőrt mozgósítanak. A belügyminiszter felszólította a franciákat, hogy jelentkezzenek önkéntesnek.

További részleteket tettek közzé a csütörtök esti vérengzésről. Mintegy 30 ezer ember tartózkodott a nizzai tengerparti sétányon, a Promenade des Anglais-t a hatóságok lezárták, a merénylő úgy jutott át a kordonon, hogy azt állította, kamionjával jégkrémet szállít. A kamionnal cikk-cakkban haladt, minél több áldozatot akart szedni. A sétányon 84-en maradtak holtan, köztük 10 gyerek. Összesen 303 embert szállítottak kórházba, 121-et a hétvégén is benntartottak.

Huszonhat ember, köztük öt kisgyerek életéért küzdöttek az intenzív osztályon. Franciák mellett külföldiek is voltak az áldozatok között: négy algériai, három német, három tunéziai, két svájci, két amerikai, egy ukrán, egy örmény és egy orosz állampolgár veszítette életét (magyar áldozat nem volt). A sétányt hétvégén több helyen is virágerdő borította. John Kerry amerikai külügyminiszter is fejet hajtott szombaton Nizzában az áldozatok előtt.

A francia rendőrség folytatja a vizsgálatot. Öt embert vettek őrizetbe szombaton, köztük a merénylő, a 31 éves, tunéziai születésű Mohamed Lahouaiej-Bouhlel elvált feleségét, aki önként jelentkezett a rendőrségen, s már el is engedték. Vasárnap további két embert, egy férfit és egy nőt tartóztattak le. A belügyminiszter közölte, a merénylő „nagyon gyorsan radikalizálódhatott”, mivel nem szerepelt a hatóságok terrorlistáján. Kisebb ügyekben többször összeütközésbe került a törvénnyel, de nem állt kapcsolatban radikális iszlamistákkal. A férfi apja szerint a fia depressziós volt, ingerlékeny, de nem vallási fanatikus. A szomszédok szerint nem tartotta magát az iszlám előírásaihoz, ivott, dohányzott, nem járt mecsetbe, nem tartotta a bőjtöt Ramadankor.

A merénylő a térfigyelő kamerák szerint az előző napokban kétszer végighajtott a sétányon. Az autóban talált mobilja szerint a támadás előtt negyedórával SMS-üzenetet küldött Choukri néven említett barátjának, akit időközben őrizetbe vettek, hogy hozzon több fegyvert - értesült az El País spanyol lap. A Reuters szerint Bouhlel csütörtök délután felhívta Tunéziában élő bátyját, s küldött magáról egy mosolygós fotót, amely a nizzai Promenade-on készült.

Nizza már korábban is szerepelt a terrortámadások lehetséges célpontjai között. Egy Szíriából hazatért, algériai származású francia férfi, Ibrahim Boudina, bombákat akart robbantani a 2014 februári nizzai karnevál idején, de két nappal az ünnepségek kezdete előtt Cannes-ban letartóztatták. 2014 végén egy egész család, 11 ember kerekedett fel Nizzából, hogy az Iszlám Államhoz csatlakozzon.

A tengerparti városban működött egy IS-toborzó, a szenegáli Omar Diaby, aki legalább 80 „katonát” szervezett be az IS-be. A CNN úgy értesült, hogy a nizzai merénylő, Bouhlel telefonszáma felmerült a Diaby elleni nyomozás során. Nem kizárt, hogy ez a kapcsolat nem volt aktív, csak hasonló társadalmi körben mozogtak. Most ezt a szálat is vizsgálják.

Néhány órával a nizzai tragédiát követően az ellenzéki pártok már a kormány biztonsági intézkedéseit bírálták. A szélsőjobboldali Nemzeti Front vezére, Marine Le Pen lemondásra szólította fel a belügyminisztert, amiért másfél év alatt már a harmadik terrortámadást hajtották végre Franciaországban, s összesen több mint 250 ember veszítette életét. Le Pen a fegyveres erők létszámának emelését, a biztonsági erők megerősítését sürgette. A jobboldali republikánusok nizzai helyi vezetője, Christian Estrosi is bírálta a szocialista kormányt, mondván, nem tettek meg mindent a veszély elhárítására.

Változatlanul játszadozik a kormány az önkormányzati dolgozókkal. Külön akar tárgyalni az önkormányzati szövetségekkel és a köztisztviselők szakszervezetével, holott mindegyikük ugyanazt akarja: 30 százalékos béremelést októbertől a helyi hivatalok köztisztviselőinek.