Nincs megállás: szombaton a 18 órakor kezdődő Mezőkövesd-Gyirmót és Újpest-Honvéd meccseken ismét útjára indul a labda a magyar pályákon is.
Az állandóság jegyében ezúttal nem változott a labdarúgó-bajnokság lebonyolításának rendje. A 12 élvonalbeli egyletre 33 forduló vár: előbb oda-visszavágók következnek, ezt követően pedig az előző szezon élmezőnyét adó hat csapat pályaválasztása mellett egy harmadik kör következik. Az előzetes terveknek megfelelően a bajnokság első szakasza 19 fordulót foglal magába (ez december 10-én zárul), míg az utolsó fordulót várhatóan 2017. május 27-én rendezik.
A mezőny harmada albérletben
A Magyar Labdarúgó-szövetség a napokban jóváhagyta, így összesen négy élvonalbeli klub játszik az otthonától távol(abb) az őszi idény kezdetén. Az ok üdvös: az MTK, az Újpest, a Videoton és a Haladás új arénája is épül-szépül. Az MTK Dunaújvárosban, az Újpest a Vasas otthonául is szolgáló Illovszky-stadionban, a Vidi Felcsúton, míg a Haladás Sopronban lép pályára, míg nem fejeződnek be a stadionrekonstrukciós munkálatok.
A harmadik csillag bűvöletében
Az idény nagy kérdése, hogy megállítható-e az előző kiírást 21 pontos előnnyel megnyerő Ferencváros. Már a 2014/2015-ös idény tavaszi szakaszában körvonalazódni látszott, hogy a zöldek kiemelkednek a mezőnyből, a dominancia akkor „csak” Magyar Kupa-győzelem formájában nyilvánult meg. Egy évvel később már nem kegyelmeztek a zöld sasok: azt követően, hogy a pontvadászat első felében gyakorlatilag a földbe döngölték a mezőnyt, tavasszal különösebb nehézség nélkül gyűjtötték be a kupagyőzelmet és a bajnoki címet (slusszpoén: előbbi trófeát az ősi rivális Újpest kárára hódították el). Noha az IX. kerületi klubot valószínűleg érzékenyen érinti a Bolognába távozó Nagy Ádám kiválása, a bajnokcsapat a német Oliver Hüsing és az osztrák válogatott Marco Djuricin mellett a magyar válogatott Lovrencsics Gergővel kiegészülő kerete alkalmas lehet arra, hogy a magyar futballklubok közül elsőként megszerezze 30. bajnoki címét, egyszersmind címere fölé a minden tizedik elsőség után járó harmadik bajnoki csillagot.
Ők szólhatnak bele
Elmúltak már azok az idők, amikor a fővárosi klubok városon belül rendezték le az érmes pozíciók sorsát, hiszen - különösen az új évezredben - hozzászokhattunk már, hogy feltörekvő vidéki csapatok is hazavihetik az elsőnek járó serleget. Reális aranyesélyesként szakberkekben a Debrecent és az elmúlt évadban két trénert és egy megbízott edzőt elfogyasztó, ezúttal új vezetőedzővel készülő Videotont említik. Májusi székfoglalójában a korábban labdarúgóként és szakvezetőként is sikeres Henning Berg elmondta, számára csak az elsőség elfogadható a fehérvári klubbal is. „Játékosként és a Legia edzőjeként is bajnoki címekért és kupákért küzdöttem, ezen Magyarországon sem tervezek változtatni. A Videoton FC az ország egyik vezető klubja, bár most még a Ferencvárosnak van egy kis előnye, de biztos vagyok benne, hogy felvesszük velük a versenyt, és harcban leszünk az aranyérmekért."
Az Európa-liga selejtezőjében is érdekelt csapatok nem álltak bele különösebben a fegyverkezési versenybe: habár a székesfehérváriak elcsábították a Loki középpályását, Bódi Ádámot, ezen a transzferen kívül egy-egy légióst szerződtettek a felek, s inkább a tavalyi, dobogón végző csapataikkal szállnak harcba a Ferencváros ellen.
Diósgyőrben vigyázni kell
A Fradi, Videoton, Debrecen triász csatározásába nehéz volna megjósolni, hogy melyik csapat szólhat bele (ha…), mint ahogy azt is, hogy milyen esélyekkel indul a kieső Puskás Akadémia és a Békéscsaba helyét átvevő NB II-es bajnok Gyirmót és a korábbi szövetségi kapitány, Pintér Attila által dirigált Mezőkövesd. Az élvonalbeli csapatok csendben építkeztek az alig két és fél hónapos nyári szünetben, kivéve Diósgyőrt, ahova Horváth Ferenc több hangzatos nyilatkozattal irányította a figyelmet. „Nem ígérhetem, hogy megnyerjük a bajnokságot vagy az éremért fogunk játszani. Itt csontzene lesz, innen senki nem fog úgy hazamenni, hogy jól érezte itt magát. Aki innen pontot akar elvinni, annak az fájni fog. Ezt az egyet ígérhetem!" – hangzott el egy nyilvános edzés alkalmával a legutóbb a Videotont irányító szakember szájából.
Papíron pikáns
Ami azt illeti, bekezd az NB I, hiszen rögvest az első fordulóban „jól csengő” mérkőzéseket rendeznek a honi pontvadászatban. A Kispest-Újpest vagy MTK-Vasas párharcokat ma már nem ugyanaz a légkör jellemzi, mint a legendás kettős rangadók idején, a hagyományok és a presztízs azonban köteleznek, szóval akár jó meccseket is hozhatnak a budapesti derbik. A Videoton-Diósgyőr találkozó Horváth Ferenc személye miatt lehet érdekes, a két új belépő pedig rögtön egymással mérkőzik a nyitányon. A lebonyolítási rendnek megfelelően a bajnokságban most is háromszor feszülhet egymásnak a Ferencváros és az Újpest: először a 11. játéknapon, az Üllői úton, majd még kétszer.
Ki fog szurkolni?
Ha a pályán a Ferencváros sikere vagy bukása a legnagyobb kérdés, akkor a lelátón feltétlenül az, a klubok tudják-e növelni a nézőszámaikat. Sokan - köztük Dárdai Pál is - elmondták, hogy a nyári labdarúgó Európa-bajnokság sikere után a klubvezetőknek valamilyen módon újra ki kell csalogatni az adott csapat mellett elkötelezett szunnyadó tömeget, így érdekes lesz figyelni, hol és milyen módszerrel járnak (remélhetőleg) sikerrel az ilyen törekvések. Ebben a versengésben nincsenek irigylésre méltó helyzetben az albérletbe kényszerült klubok, megoldás azonban az ő rajongóik számára is kínálkozik.
Az Újpest és a Videoton vezetése például díjmentes belépést biztosít a diákoknak és a nyugdíjasoknak. Dunaújvárosba ingyenes buszjárattal juthatnak el az MTK hívei, Debrecenben egyszeri kedvezmény jár a jegyet vagy bérletet váltóknak. A nézőszámot tekintve a várakozásoktól talán elmaradó Fradinál kiemelt kedvezményekkel jutalmazzák a bérleteseket, a mérkőzésekre kilátogatókat több meglepetésprogram várja.