A tűzijáték miatt a tengerparti sétányon összegyűlt tömegben, a támadó mintegy két kilométeren keresztül 80 kilométer /órás sebességgel, szándékosan cikk-cakkban haladt, hogy minél több embert végezzen ki, menet közben lövéseket is leadott a pisztolyából. A rendőrök végül megölték az ámokfutót, akinél a fegyverek mellett gránátokat is találtak. A támadót péntek délelőtt azonosították, 31 éves, tunéziai származású nizzai férfi, a neve Mohamed Lahouaiej Bouhlel.
Figyelem, megrázó felvételek a terrortámadásról! (+18)
A rendőrség már korábban is ismerte, erőszak és tolvajlás miatt került bíróság elé. A Nice Matin francia lap úgy tudja, szállítmányozással foglalkozott. A rendőrség a lakásában péntek reggel házkutatást tartott, a rokonait a nyomozók a nap során kihallgatják.
A francia belügyminiszter, Bernard Cazeneuve hajlnali nyilatkozata szerint legalább 80 halálos áldozat van már és 100-nál több sebesült, közülük 18 ember van kritikus állapotban.
Kovács Zoltán kormányszóvivő péntek reggel már nyolcvannégy halottról, tizennyolc, válságos állapotban lévő és ötven könnyebb sebesültről számolt be a köztévében. Tíz gyerek van a halottak között, másik ötvenet a nizzai gyemekkórházban kellett ellátni, többen közülük válságos állapotban vannak - írja az Origo a Sky News információi alapján.
Francois Hollande francia elnök hajnali beszédében a szervezet nevének említése nélkül arra utalt, hogy a támadást az Iszlám Állam követhette el.
Bár a támadásért még egyetlen szervezet sem vállalta hivatalosan a felelősséget, az Iszlám Államhoz köthető Twitter fiókok némelyikén megjelentek olyan poszterek, amelyek dicsérték a nizzai vérfürdőt, sőt a terrorszervezet azt is megüzente, melyik város lesz a következő célpontja, egy általuk megosztott fotón ugyanis Berlint jelölték meg.
Felrobbantottak egy gyanús csomagot
Tűzszerészek átvizsgáltak egy gyanús teherautót, és ennek során felrobbantottak egy csomagot pénteken a dél-franciaországi Nizzában, ahol a csütörtöki terrortámadás történt - közölte a Nice-Matin című helyi lap. A biztonságiak házkutatást tartottak egy lakásban, amely mellett a jármű parkolt - idézi a lapot a hirado.hu.
Barack Obama amerikai elnök terrorcselekménynek minősítette, és "a leghatározottabban elítélte" a nizzai tömeges gázolást, az amerikai nép nevében is együttérzéséről biztosította a francia elnököt, valamint a francia nemzetet. A sebesült túlélőknek gyors felépülést kívánt. Közleményében leszögezte azt is, hogy az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad a nyomozáshoz. "Szolidaritásunkkal és partnerségünkkel legrégebbi szövetségesünk, Franciaország mellett állunk" - olvasható a kommünikében.
Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje döbbenetének adott hangot, és szintén együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival. Bejelentette, hogy a terrorakció miatt elhalasztja péntek délelőttre ígért bejelentését arról, hogy kit választ alelnökjelöltjének.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken “barbár és gyáva terrortámadásnak” minősítette a nizzai tömeges gázolást, és határozottan elítélte azt. A BT teljes együttérzéséről és részvétéről biztosította az áldozatok hozzátartozóit és a francia kormányt.
Az Európai Unió a francia kormány mellett áll az erőszak és a terrorizmus elleni küzdelmében – szögezte le Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Elítélte a tömeges gázolást Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is.
Orbán Viktor: megdöbbentő, ami történt
A magyar miniszterelnök szerint megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami az előző éjjel Nizzában történt - tájékoztatott Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, aki elmondta: Orbán Viktor a terrorcselekmény miatt táviratban fejezte ki részvétét Francois Hollande francia köztársasági elnöknek. "A magyar emberek és a magam nevében ezúton szeretném kifejezni részvétemet és együttérzésemet Önnek, a francia népnek és az elhunytak hozzátartozóinak. Gondolatban Önökkel vagyunk ezekben a nehéz órákban" - írta Orbán Viktor a francia államfőnek.
Megerősítik a francia határ ellenőrzését
Spanyolországban félárbócra eresztik a zászlókat, délben egyperces néma főhajtással emlékeznek az áldozatokra és megerősítik a francia határ ellenőrzését - jelentette be az ügyvezető spanyol kormányfő péntek reggeli rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyen barbárságnak, őrült bűncselekménynek nevezte a nizzai támadást, és a spanyolok együttérzését tolmácsolta Franciaország felé. "Sajátunknak érezzük a fájdalmat, amely sújtja szomszédainkat; ez minden jóravaló ember fájdalma" - fogalmazott Mariano Rajoy, aki egyúttal felajánlott mindenfajta segítséget és támogatást francia "szövetségeseiknek, barátainkat", a terroristák és pártfogóik "felderítéséhez, üldözéséhez és megbüntetéséhez".
Jorge Fernández Díaz, tárcavezető rendkívüli ülésre összehívta a nemzetbiztonsági és rendőrségi szakértőiből álló bizottságot, amely értékeli, hogy Spanyolország növelje-e terrorvédelmi készültségét, amely jelenleg a legmagasabb előtti fokozaton van. A spanyol kormány tavaly júniusban emelt utoljára a védelmi fokozaton, amikor Tunéziában, Franciaországban és Kuvaitban ugyanazon a napon követtek el támadásokat terroristák.
Törölték a rendezvényeket
Az Alpes-Maritimes megyei prefektúra reggel azonnali intézkedéseket hozott, így a következő napokban minden tömegrendezvényt - koncertet, fesztivált, vásárt - töröltek, a Promenade des Anglais-t meghatározatlan időre lezárták, a környező városrészekben a közlekedést leállították, megtiltották a fürdőzést és a part menti közlekedést Carras és Beau Rivag között.
Figyelmeztették a Franciaországba indulókat
A konzuli szolgálat a Franciaországba készülő magyar utazóknak azt tanácsolja, hogy az utazás megszervezésekor és lebonyolításakor fokozott körültekintéssel járjanak el, előzetesen tájékozódjanak, kerüljék a tömegrendezvényeket és a kiemelten forgalmas helyeket, tartsák be a hatóságok útmutatásait, továbbá regisztráljanak a konzuli szolgálat honlapján.
Az illetékes külképviselet a kérdésekkel és bejelentésekkel kapcsolatban a 00 33 683 254 362-es ügyeleti telefonszámon érhető el. A konzuli szolgálat azt kéri, hogy a terrortámadás idején Nizzában tartózkodók a párizsi magyar nagykövetség konzuli osztályán történő bejelentkezés mellett hozzátartozóikkal is tudassák a helyzetüket.
Kövér László együttérzését fejezte ki a francia Nemzetgyűlés és a Szenátus elnökének
Kövér László Claude Bartolone-nak, a Nemzetgyűlés elnökének és Gérard Larcher-nak, a Szenátus elnökének azt írta, hogy mély megrendüléssel értesült a csütörtök esti nizzai vérengzésről. Hozzátette: Franciaország továbbra is a célpontja ezen értelmetlen cselekményeknek, de az az egész európai közösség is érintette.
"Ezért is szeretném kifejezni, a saját és a Magyar Országgyűlés minden tagja és az azt képviselő teljes nemzet nevében a legnagyobb határtalan undorunkat e barbár támadással szemben, valamint mély őszinte együttérzésünket a családok és az áldozatok hozzátartozóinak, és a legteljesebb szolidaritásunkat Franciaországgal a nemzetközi terrorizmus felbujtói, finanszírozói vagy végrehajtóival szemben folytatott küzdelemben" - fogalmazott Kövér László.
Itthon nem emelkedett a biztonsági készültség
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója közölte, a nizzai merénylet után összeült a terrorellenes koordinációs bizottság, amely értékelte az információkat, és úgy döntött, nem szükséges emelni a márciusban elrendelt közepes szintű terrorfokozatot.
"Nincs olyan konkrét információ, amely Magyarország fenyegetettségi szintjét emelné" - közölte Bakondi György.
Ugyanakkor döntés született arról, hogy a magyarországi francia érdekeltségek őrzését, biztosítását megerősíti a rendőrség, valamint a hazai tömegrendezvények védelmét fokozzák.