Migráns, migráns, migráns... és osztrák kancellár
Lázár János, a téma komolyságához illően komorabban folytatta, amikor is menetrendszerűen rátért a migránshelyzetre, a szokásos szövegek ismétlése mellett, ( Brüsszel, kvótareferendum, megélhetési bevándorlók etc.) annyi újdonság - információ - hangzott el, hogy Orbán Viktor Budapestre hívta az új osztrák kancellárt. A tervek szerint Christian Kern július 26-án látogat kies fővárosunkba, és a téma a migránsválság lesz, vagyis a miniszter tájékoztatása szerint egyeztetik az álláspontokat.
(Csak zárójelben, mint emlékezetes, Kern kevéssel beiktatása után interjút adott a Kleine Zeitung c. osztrák lapnak, amiben egyebek mellett kijelentette: illúzió" azt gondolni, hogy a menekültek jelentette problémát ki lehet iktatni azzal, hogy az államot vezérelvű berendezkedéssé változtatjuk, ahogy azt Orbán Viktor magyar miniszterelnök teszi. Hoppá. Arra is emlékszünk, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csalódottságát fejezte ki a nyilatkozattal kapcsolatban.)
A kabinet a jövő héten tárgyal a legújabb botrányos brüsszeli javaslatról, az új betelepítési programról, ami Lázár értékelése szerint újabb erőszaktétel a tagállamokon, újabb milliók Európába invitálása, illetve renitens tagállami hozzáállás esetén újabb szankciók lebegtetése.
Még mindig migránsválság a téma, amikor Lázár János kitér a Human Rights Watch, illetve a Helsinki Bizottság jelentésére, majd szemenszedett hazugságnak minősíti az abban foglaltakat, sőt gyors szerepcserével elveszi a bántalmazott menekültektől az áldozati státuszt, és azt a kormánynak adja, hiszen micsoda támadás érte a Fidesz-kabinetet, amikor ők mindent rendesen, humánusan, ahogyan azt kell.
Jók vagyunk nagyon
Rövid kis NATO- kitérő után ( a csúcson is szó esett az "illegális migráció csökkenésének szükségességéről) jött a győzelmi jelentés a gazdasági adatok kapcsán: nincs infláció, emelkedtek a fizetések, egekben a foglalkoztatás. Lázár János az idei első féléves gazdasági teljesítményről szólva kijelentette: az ipar jól teljesített, az államadósság mértéke pedig 76 százalékra csökkent.
( Csak zárójelben: a Népszava szakírója szerint azért nem ennyire szép a leányzó fekvése: igaz, hogy az esztendő első öt hónapjában 9,2 százalékkal nőtt az ipar termelése az egy évvel korábbihoz képest, ami impozáns számadat. Ám munkanappal korrigálva (két nappal hosszabb volt a számba vett időszak, mint egy esztendővel korábban) azonban csak 4,2 százalékos volt a növekedés mértéke, viszont ha csak az idei bővülést vesszük számba, akkor az már csak 3 százalékos izmosodást takar.)
A titkos fegyver újra feltűnik: rezsicsökkentés
Ezúttal állami rezsicsökkentés öltözetében lépett színre: a jól teljesítő ipar, és ennek áldásos hatásai mellett - a költségvetés hiánya marad a 2 százalékos határon belül marad - konzultáció indult július 11-én egy állami rezsicsökkentéssel kapcsolatban. A miniszter közlése szerint idén 10 milliárd forintos rezsicsökkentés történt az államigazgatásban.
Metró
Mint a Népszava is megírta, az Európai Unió úgy döntött, nem támogatja a budapesti közösségi közlekedés legfontosabb elemének számító 3-as metró felújítását, mert a projekt nem tartalmaz fejlesztéseket. A fővárosi MSZP szerint ide vezetett a Tarlós-féle városvezetés erélytelensége, koncepciótlansága és a kormány nyílt Budapest ellenessége. Lázár János barátságos hangon közölte, hogy támogatják Tarlós István főpolgármestert, és több út és mód is van arra, hogy az EU elutasító döntése ellenére megvalósuljon a projekt, és felújítsák a metrót. Ha a főváros úgy dönt, hogy hitelt vesz fel, a kormány hajlandó garanciát adni erre - tette világossá, hogy mit is jelent ez ügyben a főpolgármester támogatása.
Nem érti a városligeti tiltakozókat
Megpróbálunk megmenteni minden fát - jelentette ki Lázár János, aki azt is rezzenéstelen arccal közölte, hogy a Ligetvédők tévednek - egyébként a miniszter személyesen is beszélt néhányukkal - mert a Városligetben nő a zöldfelületek aránya, a fákat pedig nem vágják ki, és minden szép lesz. Egyébként pedig a Liget-ügybe a kormány már nem akar belefolyni.
És tényleg lesz alagút a Kossuth tér alatt?
Ezt a Népszava munkatársa kérdezte, miután a sajtóban elterjedt: a téren álló épületek felújításával kapcsolatban úgy határozott a kormány, hogy az un. MTESZ-székházat a térhez illeszkedő homlokzattal építik át az Országgyűlés új irodaházává, vagyis képviselőházzá, és egy alagúttal összekötik a Parlament épületével. Lázár János lényegesen kevésbé flottul válaszolt, mint általában szokott, mondhatni szinte hablatyolásnak tűnt, ahogy elhadarta: nem tud válaszolni, a tervekhez a kormánynak nincs köze, igaz, hogy az államkassza biztosítaná a költségeket, de ő (Lázár) nem tud részleteket, és igaz, hogy a Kossuth tér szép, és simán át lehet sétálni az egyik épületből a másikba, de hát ő (Lázár) valójában nem tudja, hogy mi a terv.
Még mindig a titokzatos Lovasberény
A Népszava aziránt is érdeklődött Lázár miniszternél, mondaná már meg végre, hogy ki vette meg a lovasberényi kormányüdülőt, mert nagy a homály az ügyben, pedig nem kellene. A válasz ezúttal sem tartalmazott releváns információt, vagy legalább valami kapaszkodót, a miniszterelnökséget vezető miniszternek a tények hiányát elfedni szándékozó szózuhataga arról szólt, hogy szerinte a kormánytagok külön üdültetése rossz politikai üzenet, ő (Lázár) a családjával szeret üdülni, a kormányüdülőket el kell adni, kivéve a gyerekek üdültetésére szánt őszödit, egyébként pedig nem tud válaszolni, de megígéri, hogy utánanéz a dolognak.