felmérés;gyermek;kórházak;Társaság a Szabadságjogokért;folyamatos szülői jelenlét;

A jelen lévő szülő pedig valamelyest tehermentesítheti az amúgy is
túlterhelt ápolószemélyzetet FOTÓ: THINKSTOCK

- Kórházi ágy alatt kuporogva

A kórházak csupán felében maradhat legalább egy szülő vagy gondviselő folyamatosan a kiskorú gyermekével - derül ki a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) immár második alkalommal végzett felméréséből. A „Gyerekkel vagyok” kezdeményezés célja, hogy minden intézményben a gyermeke mellett maradhasson a szülő a nap 24 órájában. A szervezet az adatgyűjtés tanulságait és személyes, munkatársai által folytatott felméréseit összegezve, orvosok és szülők bevonásával készítette el és küldte meg szakmai ajánlását az egészségügyi kormányzat számára.

A TASZ közérdekűadat-igényléseken alapuló felmérése szerint 59 válaszadó kórház közül mindössze 29-ben (49 százalék) maradhat legalább egy szülő vagy gondviselő folyamatosan a kiskorú gyermekével (18 éves korig). Sok esetben a 10, illetve 14 évet betöltött gyermekre és hozzátartozójára már nem alkalmazzák a kórházak a folyamatos kapcsolattartás jogát. Az intézmények több mint harmadában pedig külön engedélyhez kötik a folyamatos szülői jelenlétet.

Abból a szempontból még vegyesebb a kép, hogy mely intézmény tudja segíteni a bentmaradó szülőt azzal, hogy fekvőhelyet is biztosít számára. Vannak olyan kórházak, amelyek úgynevezett mamaszállóval, illetve a gyermekosztályon elhelyezett plusz ágyakkal segítik a szülőket, a többi intézményben a szülő saját maga által behozott matracon (már ahol ezt megengedik), máshol széken ülve töltheti az éjszakát.

A TASZ felmérése alapján az intézmények között jelentős eltérések figyelhetőek meg, amelyek nem feltétlenül magyarázhatóak a kórház infrastrukturális lehetőségeivel. Úgy tűnik, sok esetben elsősorban az intézményvezetők hozzáállásának függvénye, hogy például engedik-e, hogy a szülő behozzon saját fekhelyet, hogy hány éves kor alatti gyermekek nem látogathatnak, vagy hogy a látogatók bemehetnek-e a betegek szobáiba (az esetek kétharmadában igen), vagy csak külön kijelölt helyen találkozhatnak a hozzátartozójukkal. Arra sincs egységes szabályozás, hogy a szülőknek kell-e fizetniük, hogy gyermekük mellett maradhassanak.

A felmérés tanulsága, hogy Magyarországon nem csak az egészségügyhöz való hozzáférés tekintetében nagy az egyenlőtlenség. Régiónként eltérő mértékben korlátozzák az egészségügyi törvény által biztosított kapcsolattartási jogot. Megfigyelhető, hogy a közép-magyarországi régióban működnek a kórházak leginkább a törvényi szabályozásnak megfelelően.

A közép-dunántúli régióban kis mértékben korlátozzák a szülőket a kapcsolattartási joguk gyakorlásában. Míg a dél-dunántúli és az észak-alföldi régió közepesen korlátozó, a nyugat-dunántúli, dél-alföldi és észak-magyarországi régió egészségügyi intézményeiben erősen korlátozó gyakorlat jellemző, tehát ezeken a területeken, több kórházban a törvényi előírással nem megfelelően harmonizáló gyakorlat van érvényben.

A felmérésben résztvevő kórházak 42,4 százalékában a törvényi szabályozás ellenére, csak külön engedéllyel, vagy egyedi mérlegelés alapján maradhat folyamatosan a szülő a gyermekével. Az intézmények 27, 1 százalékában meghatározzák, hogy hány éves korig töltheti bent az éjszakát a szülő. Van, ahol ez a határ 10, illetve 14 éves kor. 49 százalék azoknak a kórházaknak az aránya, ahol a törvényi előírásnak megfelelően 18 éves korig automatikusan a gyermekkel maradhat legalább egy szülő. 12 százalékában csak édesanya, vagy más nőnemű rokon maradhat a kiskorúval.

Mindössze 20,3 százalékában nem korlátozzák, hogy hány látogatója lehet egy betegnek és 47,5 százalékban bízzák a szülőkre, hogy beviszik-e kiskorú gyermekeiket látogatni, tehát nincsen korhatára a látogatásnak. Az intézmények háromnegyedében lehet bemenni a kórterembe, a többi esetben, más kijelölt helyen megoldott a látogatás.

A kórházak 71 százaléka tud adott esetben fekvőhelyet biztosítani a szülőknek. Ez nem azt jelenti, hogy minden szülő számára van ilyen lehetőség, csupán azt, hogy egyáltalán létezik ilyen. 35,6 százalékban ingyenesen megoldott a benntartózkodás, míg a maradék 64,4 százalékban fizetni kell valamilyen jogcímen (étkezési hozzájárulásért, fekvőhelyért, stb.)

A kevéssé szorongó jobban gyógyul

 

Annak ellenére, hogy a magyar betegjogi törvény és az ENSZ gyermekjogi egyezménye is kimondja, hogy a szülőknek biztosítani kell, hogy gyermekükkel maradhassanak a kórházban is, a valóságban ez sajnos nagyon sok esetben nem valósul meg. Még felnőttként is szorongást keltő egy-egy kórházi tartózkodás, hiszen nem csak a betegséggel kapcsolatos fájdalmakkal és félelmekkel kell megküzdeni, hanem azzal a kiszolgáltatott állapottal is, amit az idegen hely, ismeretlen emberek és szabályok jelentenek. Gyermekként még inkább traumatikus egy ilyen élmény.

A TASZ által elvégzett reprezentatív felméréséből kiderült, hogy tíz gyereket nevelő szülő közül kilenc fontosnak tartaná, hogy gyermekével maradhasson ebben a kiszolgáltatott helyzetben. Ezzel szemben az általunk vizsgált gyermekosztályoknak és szülészeteknek csupán felében evidens, hogy a szülő a gyermekével maradhat a nap 24 órájában. A többi intézményben vagy külön engedélyhez kötik a benntartózkodást, vagy csak bizonyos kor alatti gyermek esetén teszik lehetővé.

Pedig a szülői jelenlét nem csak azért fontos, hogy a gyermek ne féljen. A kevésbé szorongó gyermek jobban gyógyul, együttműködőbb, a jelenlévő szülő pedig valamelyest tehermentesítheti az amúgy is túlterhelt ápolószemélyzetet, sőt az otthoni ápolásra is jobban felkészül, ha már a kórházban, értő iránymutatás mellett kitanulja a teendőket.

Ahogy a fenti idézetből sokak számára ismerős lehet, ha engedik is az édesanyának, vagy édesapának, hogy gyermeke mellett maradhasson, akkor is a legtöbb esetben nincs megoldva a szülő elhelyezése. Elképzelhető, hogy egy hosszan tartó kórházi tartózkodás esetén milyen embertelen elvárás a szülőktől, hogy mindamellett, hogy halálra aggódják magukat a gyermekük miatt, még csak aludni se tudjanak, hiszen egy széken kucorogva jobb esetben is csak el-elbóbiskol az ember. Az alvásmegvonást máshol kínzóeszközként alkalmazzák, nálunk a kórházba került gyerekek szüleinek privilégiuma.

Több olyan intézmény is van, ahol ráadásul szintén él a fenti idézetben is megjelenő szabály, mely szerint csak édesanya, vagy női rokon maradhat a gyermekkel. Ott, ahol ezt komolyan betartják, lehetetlen helyzetbe hozzák az olyan édesanyákat, akiknek egyszerre kellene a kórházban levő és az otthon maradt gyermekekkel (esetleg még anyatejes kistestvérrel) lenni.

A kórházak lehetőségei nyilvánvalóan korlátozottak, ennek ellenére nagyon fontos volna, hogy minden gyermekeket ellátó intézmény a körülményekhez képest a lehető legjobban megoldja ezt a kérdést. Már ma is vannak olyan kórházak, ahol példásan megoldott a szülők és gyermekek kapcsolattartása és ez nem feltétlenül azon múlik, hogy mennyire jól felszerelt intézményről van szó.

Lázár János kancelláriaminiszter határozottan amellett állt ki, hogy egy, az Európai Unióról szóló népszavazáson a kilépés mellett szavazna. Indokként a bérfelzárkózás elmaradását hozta fel. A Policy Agenda elemzésében bemutatja, hogy a tények alapján miért hamisak az ilyen állítások, de politikailag miért ne lehetnének hatékonyak?