A várt harc nélkül lesz ma este miniszterelnök Theresa May. A brit belügyminiszter ugyanis alighogy elkezdte kampányát a toryk elnöki székéért, máris egyedül találta magát a versengésben, miután a legnagyobb riválisának tartott Andrea Leadsom energiaügyi miniszter visszalépett. Bár eddig minden simán ment az „új Vaslady” számára, a neheze csak most következik. Előbb-utóbb megkezdődnek majd a tárgyalások az Európai Unióval a kilépés feltételeiről, s e tekintetben London, illetve a tagállamok érdekei teljesen különbözőek.
Theresa Maynek szüksége lesz állítólag kifinomult kompromisszumkészségére. Miközben ugyanis London továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy mindenfajta korlátozások nélkül a szabad európai piac részese maradjon, Brüsszel nem enged abból a követeléséből, hogy az elsősorban közép- és kelet-európai uniós állampolgárok továbbra is megkötések nélkül vállalhassanak munkát a szigetországban. May mindeddig nem volt hajlandó expressis verbis kijelenteni azt, hogy az uniós munkavállalóknak nincs félnivalójuk.
Ez a bizonytalanság természetesen senkinek sem jó, kivált a lengyel, magyar, cseh – és még sorolhatnánk – munkavállalók aggodalma nagy. A kötélhúzás azonban hosszú évekig eltarthat. Hiába szeretné Brüsszel a kérdés gyors megoldását, erre nincs esély, hiszen a kompromisszumhoz mindkét fél hozzájárulására szükség van.
Hogy May mennyire idézi majd fel Margaret Thatcher - vagyis a Vaslady - alakját, egyelőre kérdés. Eddigi pályája alapján azonban nem tűnik annyira keménynek, mint a nagy elődé. Bizonyos kérdésekben kifejezetten liberális álláspontot képviselt, igaz, akadt olyan megnyilatkozása is, amely még konzervatívabb párttársainak is sok volt. Egy ízben például azt mondta, nem az Európába menekült szíriaiak érdemelnek támogatást, hanem azok, akik a Közel-Keleten maradtak. Különben is – tette hozzá egy ízben – a bevándorlók miatt „csökken a bérszínvonal”.
Mayt nehéz előre kiszámítani, a Brexittel kapcsolatban rövid idő alatt háromszor változtatott véleményén. Pedig a kiszámíthatóság most nagy erény lenne, hiszen amíg nincs válasz arra, Európa hogyan kezelje a britek kilépésének ügyét, addig az is talány marad: merre halad tovább az Unió.