Autóvilág;Dallas;Egyesült Államok;lövöldözés;

Sokkolták az egész társadalmat a Dallasban történtek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SPENCER PLATT

- Döbbenet és sokk a dallasi vérengzés után

Az amerikai társadalom még nagyobb megosztottságát eredményezheti a múlt heti dallasi lövöldözés, amelyben egy fekete bőrű amerikai verán öt rendőrt gyilkolt meg, hetet pedig megsebesített. Barack Obama amerikai elnök lerövidítette európai programját, s a hét elején Dallasba utazik.

Nem állt kapcsolatban terrorista csoportokkal Micah Johnson, a dallasi merénylő. Ez hétvégére egyértelműen bebizonyosodott. A férfi halála előtt maga is azt közölte, egyedül hajtotta végre tettét, s az volt a célja, hogy minél több fehér bőrű rendőrt gyilkoljon meg. Mint mondta, nem tagja semmilyen csoportnak sem. A fehérekkel szembeni dühe miatt adta le a gyilkos lövéseket, mivel felháborította az a két gyilkosság, amelyeket az elmúlt héten amerikai rendőrök követtek el.

Július 7-én azután, hogy a földre teperték, közvetlen közelről lőtték le a CD-ket áruló Alton Sterlinget Lousianában, nem egészen 48 órával később pedig Minnesotában Philando Castile-t lőtték agyon, akinek gépkocsiját állították meg, s a férfi közölte ugyan, rendelkezik fegyverviselési engedéllyel, mégis megölték.

Micah Johnson azt is közölte, nem ért egyet a Black Lives Matter nevű, a feketék társadalmi egyenlőségéért küzdő mozgalommal. Ez a csoport tartotta azt a tüntetést, amelynek a végén Johnson lövöldözni kezdett. A hatóságok hitelesnek tartottá a férfi szavait.

A rendőrök házkutatást tartottak Johnson lakásában Mesquite-ben, Dallas egyik elővárosában. A robotra szerelt bombával likvidált 25 éves férfi lakásán fegyvereket, lőszereket, golyóálló mellényeket, bomba készítéséhez szükséges anyagokat találtak és egy naplót is, amelyben a férfi gondosan feljegyzett magának "harci taktikákat". Minderről a dallasi rendőrség közleményben számolt be, hangsúlyozva, hogy Micah Johnson korábban nem került a rendőrség látóterébe, nem voltak gyanús ügyei.

Később David Brown rendőrfőnök és Mike Rawlings dallasi polgármester után a szövetségi belbiztonsági miniszter, Jeh Johnson is megerősítette, hogy a támadó egyedül lövöldözött, nem voltak tettestársai. Rawlings szerint a lövések mindegyikét Johnson adta le egy parkolóház épületéből, de különböző emeletekről. Jeh Johnson belbiztonsági miniszter pedig New Yorkban újságíróknak úgy fogalmazott: "pillanatnyilag úgy tűnik, hogy egyetlen elkövető volt, akinek nem voltak kapcsolatai nemzetközi terrorszervezetekkel, és az eddig feltárt adatok szerint tettét nem terrorizmus inspirálta". A Dallasban péntekre virradóra elfogott és letartóztatott három gyanúsítottról sem a rendőrség, sem a belbiztonsági minisztérium nem közölt információkat.

Micah Johnsonról kiderült, hogy a feketék jogaiért küzdő radikális csoportokhoz állhatott közel. Az egyik közösségi portálon fehérek ellen intézett kirohanásokat, különösen egy-egy rendőri túlkapás után. A Facebookon a kedvencei között volt az Afrikai Amerikai Védelmi Liga nevű szélsőséges szervezet, a Mississippi Fekete Párducainak szervezete, illetve a Dallasban alapított Új Fekete Párducok nevű szerveződés is.

Az egyik felvételen magasba emelt jobb öklét mutatja, amely a Black Power (fekete erő) mozgalom jellegzetes gesztusa. Ez a csoport a hatvanas években örvendett nagy népszerűségnek a fekete bőrű amerikaiak körében. Bejegyzéseit egyébként időközben törölték a közösségi oldalról. Johnson afroamerikai, középiskolát végzett.

A Los Angeles Times és a CBS arról számolt be, hogy a férfinek korábban nem voltak rendőrségi ügyei. Anyjával élt Mesquite-ben, A Pentagon adatai szerint a 25 éves férfi az afganisztáni háború veteránja volt, 2009 márciusa és 2015 áprilisa között szolgált a hadsereg kőműveseket és ácsokat foglalkoztató egységében. Afganisztánban többször is részt vett különféle bevetéseken, s nem egyszer ki is tüntették. Egyelőre nem világos, hogy lövészeti kiképzésben is részesült-e.

Barack Obama elnök, aki múlt héten részt vett a NATO kétnapos csúcstalálkozóján, egy nappal lerövidítette európai programját, s a hét elején Dallasba érkezik. Az amerikai elnök az észak-atlanti szövetség csúcstalálkozóját követően, még szombaton Madridba repült, ahol vasárnap találkozott VI. Fülöp spanyol királlyal és a kormány képviselőivel, felkereste a dél-spanyolországi Rota melletti NATO-támaszpontot, de Sevillába már nem utazott tovább, mivel vasárnap este visszatért Washingtonba.

Péntek óta több megemlékezést, illetve megmozdulást is tartottak az Egyesült Államokban. Ismét egyre feszültebb a fehér és a fekete közösség kapcsolata. Dallasban is, ahol eddig mintaszerűnek tartották a fehér és a fekete közösség együttélését. „Mindannyiunkat sokkolták a történések. Álmunkban sem gondoltuk volna, hogy ilyen megtörténhet” – mondta el egy pap a Spiegel Online-nak.

Sokkolták az egész társadalmat a Dallasban történtek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SPENCER PLATT

Sokkolták az egész társadalmat a Dallasban történtek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SPENCER PLATT

A csütörtöki, rendőri túlkapásokkal szembeni tüntetés békésen indult, néhány ezren vettek részt rajta. Többen gyermekeiket is elvitték, akadtak olyanok, akiket szelfiket készítettek a rendőrökkel. Szó sem volt konfliktusról, s éppen az is lett volna a cél, hogy hirdessék: nem illúzió a békés egymás mellett élés. A dallasi rendőrség is több fényképet tett közzé, amely ezt a harmóniát sugallta. A megmozdulás résztvevői már hazafelé készültek, amikor eldördültek a gyilkos lövések, majd a merénylő elsáncolta magát a közeli garázsban.

A társadalom számára komoly belső konfliktust okozhat a lövöldözés. Mi lesz most? – merül fel sokakban a kérdés. A rendőrség fellépésével szembeni további tüntetések ebben a helyzetben értelmetlennek tűnnek, hiszen maguk a rendőrök szorulnak védelemre. A dallasi polgármester, Rawlings szerint az lenne a megoldás, ha sikerülne rendre utasítani a rendőröknek azt az egy százalékát, akik felelőtlenül viselkednek embertársaikkal. Ugyanakkor a további 99 százalékot „meg kell védeni” – emelte ki.

Szakértők egyetértenek abban, hogy ebben a helyzetben visszafogottságra van szükség. Hillary Clinton demokrata és Donald Trump republikánus elnökjelölt is felfüggesztette kampányát, s még utóbbi is tőle szokatlanul visszafogottan nyilatkozott. Még a legradikálisabb republikánusok is eddig önmérsékletről tettek tanúbizonyságot.

Máshogy látják bőrszín szerint
Az amerikaiak megosztottságát bizonyítja egy a Pew intézet által múlt hónapban közölt felmérés. Eszerint a feketék 84 százaléka vélekedik úgy, hogy a rendőrség igazságtalan a fekete közösség tagjaival szemben. A fehér válaszadóknak csak 50 százaléka nyilatkozott így.
Miközben az afroamerikai közösség kétharmada ért egyet a Black Lives Matter mozgalom céljaival, a fehéreknek csak egy kisebb része – a republikánusok szavazóknál ez az arány mindössze húsz százalék – támogatja fellépésüket.

Akadtak azonban olyan radikális jobboldaliak, akik nekimentek Barack Obamának a történések után. Heather Mac Donald, egy jobboldali szerző szerint az amerikai elnök „a civilizáció alapjait” támadta meg azzal, hogy hitelt adott a Black Lives Matter mozgalom céljainak. Szerinte „hazudott a népének, s ennek következményei váltak láthatóvá Dallasban” – fejtette ki. Obama valójában igen kiegyensúlyozottan nyilatkozott elítélve a rendőri túlkapásokat, de „különleges elismerésben részesítve” a rendőrök túlnyomó többségének munkáját.

Szombaton késő este ismét kisebb pánik tört ki a dallasi rendőrőrsnél, miután megfenyegették a helyi rendőrséget. Az őrs épületét épületét elszigetelték, s szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. Átkutatták a közeli parkot, miután egy gyanús, maszkot viselő férfit láttak itt. Később a rendőrség azt közölte, semmi gyanúsra sem bukkantak.

Először vetettek be robotot
Az amerikai rendőrség első ízben vetett be bombakereső robotot egy gyanúsított meggyilkolásához. David Brown rendőrfőnök azt közölte, miután sikertelennek bizonyultak a tárgyalások Xavier Johnsonnal, nem láttak más megoldást, egy bombával felszerelt robot bevetését látták az egyetlen járható útnak.
Úgy vélték, máskülönben továbbra is komoly veszély fenyegette volna a rendőrök életét. A kerekeken guruló eszközt távirányítással működtették, s olyan robbanószerkezetet helyeztek el rajta, amelyet általában gyanús csomagok hatástalanítására használnak fel. Olyanra már korábban is volt példa, hogy a rendőrség könnygázgránáttal, vagy más nem halált okozó fegyverrel szerelt fel robotot, de a rendőrség ilyen szerkezetet még sosem alkalmazott gyilkolásra.

Tüntetések országszerte

Több szövetségi államban tüntettek a rendőri túlkapások ellen, többeket letartóztattak, mert fehérek meggyilkolására bujtogattak.

Chicago egyik elővárosában szombaton letartóztattak egy nőt, mert a Facebook közösségi portálon felhívást tett közzé, amelyben arra buzdít, hogy lőjék agyon bármelyik rendőrt, aki forgalomellenőrzésnél autót állít meg. Louisianában börtönben végezte az a férfi, akit azért tartóztattak le, mert videót készített, amelyben bejelenti, hogy rendőrt akar gyilkolni. A videófelvételt az illető egy rendőrállomás előtt, a kocsijában készítette.

Wisconsinban szintén letartóztattak egy férfit, aki több felhívást tett közzé, amelyben fehér rendőrök és családtagjaik meggyilkolására szólítja fel az embereket.

Szombaton reggel a texasi Houstonban két rendőr agyonlőtt egy férfit, aki fegyverrel a kezében állt az út közepén és rendőri felszólításra nem tette le, hanem a rendőrök felé fordította a pisztolyt. Az agyonlőtt férfi fekete volt, a rendőrök kilétéről és etnikai hovatartozásáról nem adtak ki jelentést.

Az Egyesült Államok több nagyvárosában péntekről szombatra virradóra és szombaton is nagygyűléseket, tiltakozó meneteket, tüntetéseket tartottak a Louisianában és Minnesotában a fehér rendőrök által elkövetett erőszakos cselekmények áldozatául esett feketék emlékére. Egyes helyeken a tüntetések erőszakba torkolltak. Békés tüntetés volt Washingtonban - ahol a protestálók az igazságügyi minisztérium épülete előtt gyülekeztek -, Baltimore-ban, Detroitban, Pittsburghben, Atlantában, Los Angelesben, San Franciscóban, Sacramentóban.

Los Angelesben az ismert rapper, Snoop Dogg vezette a tüntetők menetét, amely a rendőrség központjánál találkozott a város rendőrfőnökével és Eric Garcetti polgármesterrel. San Franciscóban az "Állítsák le a rasszista rendőrterrort!" felirattal vonultak mintegy kétezren a városháza elé. Chicagóban a tüntetők Obama elnök ottani lakása előtt skandáltak. Jedidiah Brown polgárjogi aktivista beszédében arról szónokolt, hogy Obama elnök többet tehetne a fehér rendőrök áldozatául eső afroamerikaiak megvédéséért.

Erőszakba fulladt viszont a tüntetés Louisiana fővárosában, Baton Rouge-ban, az arizonai Phoenixben és a New York államban lévő Rochesterben. Phoenixben a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel, hat civilt sebesülésekkel szállítottak kórházba. Rochesterben szintén összecsapások voltak, két helyi riportert a rendőrök letartóztattak, de aztán a rendőrség bocsánatot kért tőlük, és szabadon is bocsátották őket. Mindkét riporter egyébként afroamerikai volt.

Eredeti célállomása helyett kilométerekkel arrébb, egy katonai légitámaszpont leszállópályáján landolt egy Minneapolisból Rapid Citybe tartó utasszállító repülőgép.