Rogán Antal;nemzeti konzultáció;

- Rogánéknak ki kell adni a nemzeti konzultáció eredményeit

2011 óta négyszer fordult Orbán Viktor miniszterelnök konzultációs kérdéseket tartalmazó levéllel a választókhoz, ám a kormány csak a legutóbbi, “a bevándorlásról és a terrorizmusról” szóló nemzeti konzultáció eredményeit publikálta. Egy magánszemély tavaly nyári adatkérése alapján azonban most a Fővárosi Ítélőtábla ítéletben kötelezte Rogán Antal minisztériumát, hogy adja ki a többi konzultáció részletes eredménysorát is. Az adatkérőt a bírósági eljárás során az Átlátszó ügyvédei képviselték - írta a portál.

Egy, a KiMitTud adatigénylő rendszeren eredetileg a Miniszterelnökségnek beadott, elsőre egyszerűnek tűnő adatigénylésből a szokásosnál is abszurdabb adatper kerekedett. A felhasználó az addigi nemzeti konzultációk részletes eredményeit szerette volna megismerni, amire annyi érdemi választ kapott, hogy „valamennyi szociális és gazdasági tárgyú, illetve az Alaptörvény és annak módosításáról szóló törvények esetében figyelemmel voltak a jogalkotási folyamatban a részt vevők az eredményekre.”

Az adatigénylő az Átlátszó segítségével bírósághoz fordult, ám előbb a Miniszterelnökség, majd a tavaly őszi kormányátalakítás után a feladatot megöröklő Miniszterelnöki Kabinetiroda is kitartott amellett, hogy az adatigénylést megfelelően megválaszolták, a konzultációk eredményeit az azok alapján megszületett kormányzati intézkedések képezik, nincs itt semmi látnivaló. Az elsőfokú bíróság ezzel szemben úgy látta, hogy a konzultáció eredményének – a szavak általánosan elfogadott jelentése, valamint az adatkéréssel összefüggő levelezés szövegösszefüggései alapján egyaránt – a beérkezett válaszok megoszlását kell érteni. Így aztán az adatigénylés teljesítésére, azaz az eddigi nemzeti konzultációk eredménysorának kiadására kötelezte a Miniszterelnöki Kabinetirodást.

Rogán tárcája fellebbezett az ítélet ellen. A Fővárosi Ítélőtábla azonban június 24-én kihirdetett ítéletével annak indokai alapján helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. Ennek értelmében az alperesnek ki kell adnia a 2011-es alkotmányozási és szociális, valamint a 2012-es gazdasági konzultáció eredménysorát is.

Miközben az Orbán-kormány már mintegy 8 milliárd forintot tervez a kvótareferendum lebonyolítására és kampányára, az adófizetők által fizetett politikai hirdetésekkel szemben az ellenzék a referendum teljes bojkottjával veszi fel a versenyt. Molnár Gyula, az MSZP új elnöke azt mondta, a párt nem vesz részt a kvótanépszavazáson, mert annak nincs jogi következménye, csak buta üzenet Brüsszelnek. Az MSZP a népszavazás napján szervezi az első Szabad Európa-napot, amelyhez más ellenzéki pártok is csatlakoznak, de már az Együtt is Európa-párti aláírásgyűjtésbe kezdett, a Párbeszéd Magyarországért tüntetésre hív, a Demokratikus Koalíció pedig szintén a bojkottra szavaz.