Kiss Szilárd;orosz agrárattasé;Jelena Cvetkova;

Kiss Szilárd FORRÁS: HÍR TV

- "Rágalom" - Kiss Szilárd magyarázkodik a bukása miatt

Valóban átestem a nemzetbiztonsági átvilágításon, valóban megbuktam, de köztudott, ha valaki több mint öt évet él külföldön, ráadásul Moszkvában, az már nemzetbiztonsági kockázat - mondta Kiss Szilárd korábbi orosz agrárattasé a privatkopo.hu-nak. Arra a felvetésre, hogy élettársáról, Jelena Cvetkováról az Indexen megjelent: magas politikai és gazdasági körökben forog, Kiss úgy reagál, ízléstelennek tartja a magánélet belekeverését az ő ügyébe. 

Cvetkova volt a tulajdonosa a Quaestor-botrányban letartóztatott Tarsoly Csabával együtt az azóta bezárt moszkvai magyar vízumközpontnak. Kiss szerint a központnak nem volt ráhatása vízumkérelmek elbírálására és kiadására, és rágalom, hogy a „párját" az alvilággal vagy a KGB-vel hozzák összefüggésbe. Azt, hogy ő maga is gyanús körökkel működött együtt, Kiss az "ellene zajló kampány" egyik legkomikusabb fejezetének nevezte. Szerinte ezt a vádat azért sem lehet komolyan venni, mert ugyanaz az Index-cikk később azt is állította, az orosz maffiával dolgozik együtt.

Az egykori moszkvai agrárattasé kifejtette, neki nem kell magyarázkodnia amiatt sem, hogy az Index talált egy céget, amiben ő és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester társtulajdonosok (az orosz vállalat nem szerepelt Orbán Viktor barátjának vagyonnyilatkozatában). "Mészáros Lőrinc köztudottan a miniszterelnök barátja, és mezőgazdasági vállalkozások tulajdonosa. Nem értem, mi kivetnivaló van abban, hogy mint sikerorientált üzletember és lobbista, az ország egyik jelentős vállalkozójával próbálok üzletet kötni" - mondta Kiss hozzátéve, hogy szerinte egyesek nem értesültek a rendszerváltásról, a kapitalizmus pedig a sikeres üzletről szól.

Kiss az interjúban azt állította, hogy harminc éve él Moszkvában és ezt az időt "saját és hazánk kapcsolati tőkéjének gyarapítására" használta fel. Ha valaki kicsit is ismeri Oroszországot, az tudja, hogy mi minden múlik a személyes kapcsolatokon". Szerinte akár bal-, akár jobboldali kormány volt, ő mindenkinek segített, persze emellett saját vállalkozásait is fejlesztette. Az attasé szerint jogtalanul lett lejáratás áldozata, hiszen „egyes statisztikák szerint agrárattaséként 25, más számítások szerint 50 százalékkal emeltük meg az Oroszországba irányuló magyar mezőgazdasági és élelmiszer exportunkat". Szerinte ilyen teljesítményért más országokban széleskörű elismerés, kedvező sajtóvisszhang, magas szintű állami kitüntetések övezik az embert.

Kiss azt is próbálta megmagyarázni, miért fotózta le az Index pár hete Budapesten orosz diplomatarendszámmal, amit még a moszkvai nagykövetség diplomatájaként kapott, és amit évekkel ezelőtt le kellett volna adnia. Mint mondta, 2014-ben hazajött autójával, majd 2015 januárjában csalás miatt előzetes letartóztatásba helyezték, és azóta nem volt lehetősége „leszerelni”, azaz leadni az orosz diplomata rendszámot. Ezzel szemben az Index azt írta, erre Kisst 2013 óta (ekkor bukott meg az átvilágításon, a diplomatakártyája 2014 őszén lejárt, legkésőbb akkor le kellett volna adnia a rendszámot is) többször is felszólították, sőt, a rendszámot szabadlábon lévő élettársa is leadhatta volna, amire a moszkvai nagykövetség többször fel is szólította, a nő azonban nem működött velük együtt. Kiss magyarázata azért sem áll meg, mert autóját májusban fotózták le a rendszámmal, ekkor pedig már a volt attasé is régen szabadlábon volt, így gond nélkül leadhatta volna azt. Az Index cikkének nyomán a magyar külügyminisztérium végül az országos rendőrfőkapitánynál tett feljelentést, miután az is kiderült, hogy az oroszok már körözik is a rendszámot. Ennek hatására Kiss végül visszaadta a rendszámát.

Miközben az Orbán-kormány már mintegy 8 milliárd forintot tervez a kvótareferendum lebonyolítására és kampányára, az adófizetők által fizetett politikai hirdetésekkel szemben az ellenzék a referendum teljes bojkottjával veszi fel a versenyt. Molnár Gyula, az MSZP új elnöke azt mondta, a párt nem vesz részt a kvótanépszavazáson, mert annak nincs jogi következménye, csak buta üzenet Brüsszelnek. Az MSZP a népszavazás napján szervezi az első Szabad Európa-napot, amelyhez más ellenzéki pártok is csatlakoznak, de már az Együtt is Európa-párti aláírásgyűjtésbe kezdett, a Párbeszéd Magyarországért tüntetésre hív, a Demokratikus Koalíció pedig szintén a bojkottra szavaz.