Az Eb-részvételek számát tekintve Franciaország Portugália előtt jár, hiszen a mostani vendéglátó kilenc, Portugália hét alkalommal vett részt kontinensviadalon. Portugália többször érezhette magát közel a végső sikerhez, az egymással szembeni találkozókból viszont rendre balul jött ki. Ráadásul a Henri Delaunay-ról elnevezett Eb-trófeát francia futballista emelhette kétszer magasba.
Első ízben, 1984-ben éppen hazai környezetben Michel Platini góljainak köszönhetően. Az európai futballszínpadon 1960 után újra megjelenő franciák vasárnapi riválisuk elődöntőbeli legyőzése után Spanyolországot fektették két vállra a döntőben, felülmúlva az addigi legnagyobb sikerüket, egy világbajnoki bronzérmet. Aranyközelbe ezt követően 1996-ban, Angliában kerültek a franciák. Noha csak büntetőkkel, de a négy között az a Csehország parancsolt megálljt a formálódó gall csapatnak, amely a negyeddöntőben a ’90-es évek aranygenerációjával komoly nemzetközi siker nélkül maradó Portugáliát is elintézte.
Ami nem sikerült ’96-ban, az négy évvel később már világbajnokként, Portugália elődöntőbeli legyőzése után összejött a franciáknak a belga-holland közös rendezésű Eb-n. A Barthez, Deschamps vagy éppen Zidane fémjelezte válogatott másodszorra is elhódította a kupát. Azt a győzelmet a sírból hozta vissza Franciaország: Sylvain Wiltord a rendes játékidő ráadásában egyenlített Olaszország ellen, majd tovább fokozva a drámát, Trezeguet aranygólja vetett véget a legendás finálénak. Miután az ezredforduló táján sikert sikerre halmozó generáció fent nevezett tagjai visszavonultak, a francia focisikerek is elmaradtak. Azzal, hogy hazájukban láthatják vendégül a kontinens legjobbjait, a hazai szurkolók különleges esélyt kaptak a múltbéli sikerek megidézésre. Pontosan olyat, mellyel 2004-ben a portugálok képtelenek voltak élni. Cristiano Ronaldo első nagy nemzetközi tornáján Görögország mindenkit meglepett: a görögök a nyitómeccsen és a döntőben is legyőzték a házigazdát. Ronaldóék 2008-ban és 2012-ben is titkos esélyesként léptek pályára az Eb-n. Előbb a végül döntőt játszó németek, majd a címvédőként győztes spanyolok állították meg őket az egyenes kieséses szakaszban. A két nemzet többé-kevésbé sikeres futballmúltja vasárnap este egyrészről biztosan arany betűkkel íródik tovább: Párizsban Portugália először, Franciaország harmadszor ünnepelhet.