Dallas;halál;rendőrök;zavargások;orvlövészek;

Fotó: Getty Images

- Orvlövészek ölik a rendőröket a dallasi zavargásokban

Orvlövészek négy rendőrt agyonlőttek, hetet megsebesítettek a rendőri túlkapások ellen békésnek indult tüntetésen az egyesült államokbeli Dallasban csütörtök éjszaka - jelentette az amerikai média. A legfrissebb hírek az egyik sebesült rendőr meghalt. így hatra emelkedett a halálos áldozatok száma. Két elkövetőt letartóztattak, de eggyel a rendőrség még tárgyalásokat folytat, amelyeket időnként fegyverropogás szakít meg.

A dallasi rendőrfőnök, David Brown jelentette be a hírt, hogy letartóztatták a két orvlövészt, de mindjárt hozzátette, hogy egy nőt is őrizetbe vettek és további gyanúsítottjai is vannak a lövöldözésnek. Egyikük azt állította, hogy robbanószerkezeteket is elhelyeztek, "a városban mindenütt".

A káosz a texasi nagyvárosban helyi idő szerint este kilenc órakor tört ki, mert az orvlövészek tüzet nyitottak a békés tüntetőket kísérő rendőrökre. Előzőleg több ezren vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak az elmúlt napokban elkövetett amerikai rendőri erőszak ellen: kedden a louisianai fővárosban, Baton Rouge-ban lőtt agyon két rendőr intézkedés közben egy férfit, csütörtökön reggel pedig az északi Minnesota államban lévő Falcon Heightsben (St. Paul városa mellett) forgalmi igazoltatás közben lőtte le a rendőr a jogosítványát kereső autóst. Mindkét esetben a rendőrök fehérek, az áldozatok fekete bőrűek voltak.

Dallasban a Fox televízió helyszínről tudósító riporterének megfogalmazásában "elszabadult a pokol". Gregg Abbott, Texas állam kormányzója egységre szólította a lakosságot. David Brown rendőrfőnök és Mike Rawlings polgármester sajtótájékoztatón igyekezett megnyugtatni a helyieket, de ennek egyelőre nem sok foganatja lett. A városban fokozott maradt a rendőri jelenlét, a magasban helikopterek cirkálnak. Az Egyesült Államok szövetségi Légügyi Hatósága átmeneti repülési korlátozásról döntött, ennek értelmében Dallas felett egyelőre nem repülhetnek át utasszállító repülőgépek. A Facebook közösségi portál is fokozott ellenőrzést vezetett be felhasználói körében. Rendőrségi hírek szerint a támadók célja az volt, hogy minél több rendőrt öljenek meg. Az egyikük egyébként feladta magát, miután a fotóját köröztették.

A rendőrfőnök később újabb sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az este meglőtt rendőrök egyikének életét nem sikerült megmenteni, így már öt rendőr vesztette életét. David Brown ezúttal közölte azt is, hogy az amerikai rendőri erőszak elleni tüntetés alatt elkövetett támadásokat vélhetően egyeztették, valamennyi áldozatot ugyanis hátulról lőtték meg. Az egyik televíziónak nyilatkozó Steve Moore, egy visszavonult FBI-ügynök megerősítette: a támadásokat jóval korábban eltervezték, s "csak" az alkalomra vártak, amikor végrehajthatják.

Csütörtökön este más amerikai nagyvárosokban is tüntetés volt a rendőri erőszak és a hatósági túlkapások ellen. Utcára vonultak a minnesotai St. Paulban, továbbá Chicagóban, New Yorkban, a szövetségi fővárosban, Washington DC-ben, a louisianai Baton Rouge-ban, az oregoni Portlandban. Utóbbi helyszínen letartóztattak egy fegyveres férfit, aki szintén lövöldözni akart a békés tüntetésen. Washingtonban a Fehér Ház előtt tüntetők a Capitolium, azaz a törvényhozás elé vonultak, és be is akartak hatolni az épületbe. Péntekre virradóra még mindig rendőri sorfal védte az épületet.

Kedden a déli Louisiana állam fővárosában, Baton Rouge-ban két rendőr intézkedés közben agyonlőtt egy fegyvertelen férfit, csütörtökön reggel pedig a minnesotai Falcon Heightsben (St.Paul városa mellett) egy rendőr forgalmi igazoltatás közben lőtt le egy férfit. Mindkét esetben a rendőrök fehérek voltak, az áldozatok afroamerikaiak.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Barack Obama elnök amerikai újságíróknak Varsóban - a NATO-csúcsértekezlet helyszínén - nyilatkozva azt mondta: minden amerikainak van oka aggódni, mert nem elszigetelt incidensekről van szó, ezek a bűnügyi igazságszolgáltatás rendszerében meglévő faji egyenlőtlenségek.