Nyomás alatt a kormány
Görögország hitelezői ismét egyre nagyobb nyomás alá helyezik Athént azért, hogy az ország folytassa gazdasági reformjait. Ez a feltétele annak, hogy az ország hozzájusson a következő, 2,8 milliárd eurós hitelcsomaghoz. Ez annak a 86 milliárd eurós mentőcsomagnak a része, amelyet tavaly, hosszas kötélhúzások és drámai alkudozások után szavaztak meg Athén számára.
Bár azóta Görögország újra és újra hajlandó beadni a derekát, s teljesíteni a hitelezők óhajait, azért erőteljes túlzás lenne azt állítani, hogy már szent lenne a béke a hitelezők és a görög kormány között. Az Ependiszi című lap szombaton hozta nyilvánosságra Euklid Cakalotosz pénzügyminiszter tízoldalas levelét, aki szerint a hitelezők tárgyalóküldöttségeket azzal vádolja, hogy alá akarják ásni a reformokról szóló tárgyalásokat. A levélből kiderül, hogy a Görögországban tárgyaló küldöttség elégedetlen néhány nemrégiben elfogadott törvénnyel. A pénzügyi tárcavezető szerint a küldöttség tagjai „teljességgel abszurd” követelésekkel álltak elő.
A görög kormánynak egyelőre van ideje, mert a hitelezők augusztus elejéig akarnak megállapodni a kemény intézkedésekről. A hitelezők egy magas rangú képviselője a Kathimerini című lapnak elmondta, nem lesznek könyörületesek Görögországhoz, amennyiben a nyár folyamán nem közelednek az álláspontok.
A vita a Brexittel kapcsolatos népszavazás miatt lángolt fel újra. A hitelezők ugyanis attól tartanak, hogy a referendum érzékenyen érinti a görög gazdaságot, s kevésnek bizonyulnak azok az intézkedések, amelyeket a görög kormány már elfogadott.
Sigmar Gabriel német alkancellár, a szociáldemokraták elnöke athéni látogatása során igyekezett megnyugtatni a vendéglátókat. „Szó sincs Grexitről” – fejtette ki a Ta Nea című lapnak.
A következő hetek fontos eseménye lesz az ADMIE áramszolgáltató privatizációja, valamint az új görög privatizációs alap felügyelőbizottságának kinevezése. Mint oly sok dologban a hitelezők és a görög kormány közötti tárgyalásokban, e tekintetben is komoly csúszás tapasztalható, hiszen már június végéig meg kellett volna állapodni erről. Az athéni kormány egyik illetékese a Kathimerininek elmondta, hogy ez a lassúság nem csak rajtuk múlik, a hitelezők döntéshozatala sem megy gyorsan.
S mit várnak még el a hitelezők? A legkényesebb kérdés Alekszisz Ciprasz miniszterelnök számára, hogy elvárják a munkaügyi reformot, amely megkönnyítené a munkavállalók elbocsátását.