Varsó;NATO-csúcs;keleti bővítés;

Fontos döntéseket hoznak Varsóban a NATO-csúcson FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PETER MACDIARMID

- Megerősítik a keleti határszakaszt

Varsót már szinte légmentesen lezárták a pénteken kezdődő NATO-csúcs előtt, a lengyel határokon pedig átmenetileg újra bevezették a határellenőrzést. Az amerikai külügyminiszter előzetesen a két volt szovjet tagköztársasággal, Grúziával és Ukrajnával egyeztet.

A lengyel fővárosban július 8-9-én rendezik meg a NATO-csúcstalálkozót. Jelen lesznek a tagállamok vezetői, köztük Barack Obama amerikai elnök, az Európai Uniót a lengyel Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főbiztos valamint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke fogja képviselni. A tanácskozás legfőbb napirendi pontja az észak-atlanti szövetség keleti szárnyának erősítése.

Várhatóan döntés születik majd arról, hogy a NATO-államok egységei rotációs alapon jelen lesznek Lengyelországban és a balti országokban. Az ukrajnai konfliktus kezdete óta mindenekelőtt a lengyelek és a három balti állam szorgalmazza a keleti szárny erősítését. A térségben megnőtt a nemzetközi hadgyakorlatok száma.

Mivel a csúcstalálkozóra meghívót kapott a NATO-integrációra törekvő volt két szovjet tagállam, Grúzia és Ukrajna is, minden bizonnyal a szövetség további bővítésének kérdése is valamilyen formában napirendre kerül.

Arra ugyan senki sem számít, hogy a grúz és ukrán törekvések egyhamar sikeresek lesznek, a NATO országokon belül is nagy az ellenállás a két keleti ország felvétele kérdésében, legtöbben nem kívánják tovább élezni a NATO-orosz feszültséget. Meghívásuk azonban jelzés Moszkva irányába, mint ahogy az is, hogy tegnap Grúziába érkezett John Kerry amerikai külügyminiszter, majd csütörtökön Ukrajnába megy előzetes egyeztetésre, pénteken meg csatlakozik a varsói programhoz.

Kerry Washington támogatásáról biztosítja a két országot, jelentette be az amerikai külügyminisztérium szóvivője, John Kirby. Grúziában Giorgi Margvelasvili államfővel és Giorgi Kvirikasvili kormányfővel, valamint az ellenzék vezetőivel tárgyalt tegnap. A NATO 2008-ban ígérte meg Grúziának, hogy a szövetség tagja lehet, Ukrajna még hivatalos biztosítást erre vonatkozóan nem kapott.

Moszkva hevesen ellenzi a szövetség keleti bővítését, nemcsak e két ország esetleges felvételét, hanem a tervezett keleti szárny bővítését is, a katonai jelenlét növelését a keleti tagköztársaságokban.

Grúzia és Ukrajna felvételének kérdése aligha kerül át a ténylegesen megvalósítandó kérdések közé. A helyzet e két országban különösképpen „pikáns”, hiszen mindkét állam nemzetközi jogilag elismert határain belül jelen vannak orosz katonai erők. A Grúziából kivált Abháziában és Dél-Oszétiában, illetve az Ukrajnától elcsatolt Krímben és a kelet-ukrajnai szeparatista területeken. A két grúz szakadár állam önállóságát elismerte Oroszország, kelet-ukrajnai katonai jelenlétét pedig következetesen tagadja.

A varsói csúcs után, egyelőre meg nem határozott időpontban ismét megrendezik a NATO-Oroszország csúcstalálkozót is a feszültség enyhítése érdekében. De hogy milyen témák kerülnek napirendre, az még kérdéses, ugyanis Oroszország a napokban az EBESZ üléséről is kivonult, amikor a szervezet a Krím kérdésében akart nyilatkozatot elfogadtatni. Antoni Macierewicz lengyel védelmi miniszter viszont kedden még azt jelentette be, hogy a NATO-Oroszország találkozónak nem lehet más témája, mint az orosz kivonulás Kelet-Ukrajnából és a Krímből. Más hivatalos bejelentés egyelőre nem volt a kérdésben.

A Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány tulajdonába kerül 10,5 millió euróért a budapesti Ybl Vízház  épülete, amely a tervek szerint tudományos konferenciák helyszíneként, kortárs képzőművészeti kiállító- és rendezvényközpontként újul meg.