Franciaország;veszélyes hulladék;betiltás;egyszer használatos műanyagzacskók;

- Franciák nejlonszatyor nélkül

Július 1-jétől tilosak az egyszer használatos műanyagzacskók Franciaországban, írja az Index. Az intézkedés minden kereskedelmi szektorra vonatkozik, az élelmiszeripartól, a pékektől és hentesektől kezdve a kisebb boltokon és szupermarketeken át a benzinkutakig, a gyógyszertárakig és a piacokig.

A jövőben csak organikus, házilag komposztálható zacskókat használnak majd az országban. A franciák mintegy 17 milliárd műanyagzacskót használtak fel évente. Egy átlagos zacskó vagy szatyor gyártása mindössze egy másodpercet vesz igénybe, ezeket aztán nagyjából húsz percig használjuk, és akár 400 évbe is telhet, amíg lebomlanak a természetben.

Dániában és Finnországban egy fő egy év alatt átlagosan csupán négy műanyagzacskót használ el, míg Franciaországban ennek a hússzorosát, vagyis nyolcvanat. De a lengyelek még ennél is többet, az egy főre eső évi zacskószám náluk négyszáz. Az eldobott műanyagzacskók jelentős része egyébként idővel a vízben köt ki, statisztikák szerint a tengeri hulladék megközelítőleg 75 százaléka zacskó vagy szatyor.

Ez nemcsak azért veszélyes, mert a madarak és halak beléjük gabalyodhatnak, hanem mert gyakran le is nyelik őket. A tengeri teknősöknek például mintegy 86 százaléka nyeli le a zacskókat, mert medúzának hiszi őket.

Népszavazást tartana Csehország európai uniós, illetve NATO-tagságáról Milos Zeman cseh államfő, aki erről pénteken beszélt egy dél-morvaországi lakossági fórumon, a brit EU-tagság feladásával (Brexit) kapcsolatos kérdésre válaszolva. A prágai kormány elutasította ugyan a felvetést, ettől függetlenül tény: a csehek igen kevéssé bíznak az EU-ban.