A Zsolnayban 19 százalékos kisebbségi részvénycsomaggal rendelkező pécsi önkormányzat jogi képviselője elmondta: város és a főtulajdonos Bachar Najari által 2013-ban aláírt szindikátusi szerződésben a szír-svájci üzletember vállalta, hogy 500 millió forint tőkejuttatást nyújt a manufaktúrának. A többségi tulajdonos ezt 200 millió forintot készpénzzel, további 300 millió forintnyi értéket pedig egy hajmáskéri - használaton kívüli lőteret és víztornyot tartalmazó - ingatlan apportálásával hajtotta végre.
Szabó Iván szerint az apport már akkor vitát váltott ki, a Zsolnayban kisebbségi tulajdonos városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. értékelése szerint az ingatlan csupán mintegy 40 millió forintot ért. Emiatt a pécsi önkormányzat korábban pert kezdeményezett, amit elvesztett. Az ügyvéd szerint azonban pusztán azért, mert az akkori eljárás csak az apport szabályszerűségét vizsgálta, az értékét nem.
A kormány idén februárban stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánította a manufaktúrát a csődtörvény alapján, amin a cég fő tulajdonosi köre megdöbbent, szerinte ehhez ugyanis nincs jogalap. A cégnél április végén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) indított büntetőeljárást költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanújával. A pécsi közgyűlés közben Ledina Kerámia Kft. néven céget hozott létre, hogy a Zsolnay - szerintük elkerülhetetlen - felszámolása esetén továbbvigyék a másfél évszázados gyár működését. Az új céghez a Zsolnay mintegy 130 korábbi alkalmazottja szerződött át június elején. A Zsolnayhoz június végén ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki a Zalaegerszegi Törvényszék.
A másik oldal
Pécs városának fideszes vezetése a már a Pécsi Vízműnél is alkalmazott módszerrel a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. lenyúlására készül. A dolgozókat csaknem teljesen átcsábította egy általa alapított, bejegyzés alatt lévő cégbe. Arra számítanak, hogy a jelenlegi zrt.-t, amelyben különben a városnak és a vagyonkezelőjének kisebbségi részesedése van, felszámolják. A veszteségeit évről évre csökkentő jelenlegi tulajdonost változatos módszerekkel ki kívánják szorítani - írta lapunk a Kész átverés show a Zsolnainál c. cikkben. Ami a változatos módszereket illeti: a kormányzati berkekben született forgatókönyv szerinti eljárás legfrissebb adaléka az volt, - írtuk még június 10-én - hogy június 6-án Szabó Iván ügyvéd, aki a pécsi visszafoglalásokban nagy szaktekintélynek számít, - az ő segédletével zajlott a vízmű visszavétele - az önkormányzat képviseletében a Pécsi Vízmű Zrt. épületébe hívta a dolgozókat, ahol azt közölték az alkalmazottakkal: érdemes felmondaniuk, mert a Zsolnay Zrt.-t felszámolják. A már előre elkészített, erről szóló nyomtatványt helyben alá is íratták mintegy 130 dolgozóval.