Nyolc fiatal, 20 és 30 év közötti iszlamista fegyveres támadt pénteken este a bangladesi főváros, Dakka diplomata negyedének két, leginkább külföldiek által látogatott éttermére, a Holey Artisan és az O'Kitchenre. A terroristák túszokat ejtettek, majd tűzpárbajba bocsátkoztak a helyszínre érkező hadsereggel és biztonságiakkal. Tizenkét órás túszdráma kezdődött, a támadás mérlege pedig 21 civil halálos áldozat illetve több mint 30 sebesült, 13 túszt sikerült kiszabadítani. Az utcai tűzharcban meghalt egy rendőr is, egy másik pedig később halt bele sérülésébe, további 15 rendőr megsebesült.
Nagy erőkkel, köztük száz katonával érkeztek a helyszínre a biztonságiak, a nyolc terrorista közül hatot megöltek a tűzpárbajban, kettőt őrizetbe vettek. A támadók nemcsak lőfegyverekkel és robbanóanyaggal voltak felfegyverkezve, kardjuk is volt. Az Iszlám Állam (IS) vállalta a felelősséget a támadásért, a helyi hatóságok vasárnapi bejelentése szerint mindnyájan a Dzsamaáti Mudzsahid Banglades elnevezésű terrorcsoport tagjai.
Asaduzzaman Khan belügyminiszter a nemzetközi hírügynökségeknek úgy nyilatkozott, hogy a csoportnak nincs kapcsolata az IS-el, de a BBC online azt közölte, hogy a támadók korábban olyan fényképeket tettek közzé, amelyeken az IS fekete zászlaja előtt pózoltak.
A terrortámadás áldozatainak többsége külföldi volt. Kilenc olasz, hét japán, egy amerikai, egy indiai állampolgár, valamint két bangladesi fiatal vesztette életét a támadásban. Az egyik bangladesi az amerikai Emory Egyetem diákja, akárcsak az elhunyt amerikai, az indiai 18 éves fiatalember pedig a kaliforniai Berkeley egyetem diákja volt.
Bangladesben tegnaptól két napos nemzeti gyász kezdődött, Olaszországot és Japánt mélyen megrázta a tragédia. Olaszországot egyenesen sokkolta, hiszen terhes kismama is volt az olasz áldozatok között. A franciaországi labdarúgó Eb-n szombaton este a németek elleni negyeddöntőt játszó olasz válogatott tagjai fekete karszalaggal léptek pályára, a mérkőzés kezdete előtt pedig a csapatok egy perces néma csenddel adóztak az áldozatok emlékének.
A római Campidoglio tér palotáit az olasz nemzeti színekben világították meg az áldozatok előtti tisztelgésképpen szombat este. Az olasz miniszterelnöki és külügyminiszteri hivatal épületein félárbocra engedték a zászlókat a nemzeti gyász miatt. Sergio Mattarella olasz államfő a támadás hírére megszakította dél-amerikai látogatását. Egész Olaszország együtt érez az áldozatok családjaival, nagy szolidaritással – mondta Mattarella. Az olasz elnök azt hangsúlyozta, hogy "a barbár terrorizmus jelenti ma a világra a legnagyobb veszélyt. Közös elkötelezettség szükséges, mindenki részéről".
Matteo Renzi olasz miniszterelnök is a közös fellépés szükségességét emelte ki, határozott és egységes fellépést ígért a terrorral szemben. „A terroristák szét akarják szabdalni a mindennapok nyugalmát. Erre csak azzal válaszolhatunk, ha még határozottabban védjük saját érzéseinket. Most ugyanazt éljük át, mint a többi most vagy korábban megtámadott ország, köztük Japánnal. Folytatni fogjuk a harcot, mert csak együtt és egységesen képviselhetjük a civilizált értékeket, amelyektől teljesen különbözik az, amit, sajnos, Bangladesben láthattunk”, fogalmazott Renzi.
A muzulmán többségű dél-ázsiai Banglades korábban békés országnak számított, 2013 óta szaporodtak el a terrormerényletek. A célpontok általában vagy a terroristák szemében a nyugati életmódot megtestesítő külföldiek vagy hazai vallási kisebbségek tagjai, illetve a világi vonulat hazai képviselői, írók, civil aktivisták lettek.
A szörnyűségek hétvégéje Bagdadban folytatódott. Az iraki fővárosban vasárnap hajnalban 83 ember vesztette életét két összehangolt pokolgépes merényletben, majd napközben rohamosan növekedni kezdett az áldozatok száma, elérve a 125-öt. Mivel sok a komoly sérült, további halálos áldozatok valószínűsíthetők. Az áldozatok magas száma annak köszönhető a hajnali órákban, hogy a ramadán, a muszlim böjti hónap idején késő este, éjszakára telnek meg az utcák. A hívők napközben nem fogyaszthatnak sem ételt, sem italt, késő estétől hajnalig viszont megtelnek a vendéglők és a bevásárlóközpontok.
Az egyik robbantás Bagdad belvárosában, egy bevásárlóutcában történt, a másik pedig az as-Saab síita negyed egyik piacán. A nagyobb pusztítás a bevásárlóutcában, Karradában történt, ahol egy robbanóanyaggal megrakott teherautót röpített levegőbe az öngyilkos merénylő. Itt 78 ember vesztette életét, 160 megsebesült. A síita piacnál gépkocsit robbantottak, itt öt személy halt meg, 16 megsebesült. Az Iszlám Állam máris vállalta a bagdadi merényletsorozatot.
Noha az iraki fővárosban az utóbbi hónapokban rendkívüli módon elszaporodtak a terrortámadások, a vasárnapi volt 2016 eddigi legvéresebb merénylete.
A szunnita terrorcsoport, az IS Irakban elsősorban az általuk eretneknek tartott síita közösséget támadják. Irak síita többségű állam, ahol a felekezeti konfliktusok már-már az állami létet fenyegetik. A támadások gyakoriságának növekedése ugyanakkor az Iszlám Állam pozícióvesztését is jelzi, az IS bosszúját. A vasárnapi merényletek vélhetően Falludzsa elvesztése miatti bosszú is. Az iraki kormányerők június 26-án foglalták vissza az IS egyik iraki fellegvárát, Falludzsát több hetes ostrom után.
Az isztambuli merényletet még nem vállalta az Iszlám Állam