Nem mérték fel a az Európai Unióból való kilépés okozta károk mértékét a szigetországban, mielőtt erről szavaztak volna. Az eltelt 10 nap során egyre világosabbá vált, hogy itt bizony az "igennel" voksolók szavazatait kizárólag vélt politikai érdekeik megvalósítása vezérelte - erről fejtette ki a véleményét a Népszavának Szanyi Miklós egyetemi tanár. Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének igazgatójának véleménye szerint ezért a politikai következmények súlyosabbak lehetnek, mint a gazdaságiak. Így nyugodtan kijelenthetjük - fűzte hozzá a szakember -, hogy olyan jellegű gazdasági világválságtól, mint amilyen 2008-2009-ben lezajlott, nem kell tartani. A jelentős különbség abban is megmutatkozik, hogy most végeredményben kisebb mértékű helyi krízisről és nem világméretűről beszélhetünk.
Ha a közeli jövőben lenne is gazdasági válság, az sokkal nagyobb valószínűséggel Kínából indulhatna ki - ez Molnár László véleménye. A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta: az ázsiai óriás adósságválsággal küzd, a nem banki finanszírozás eléri a kínai GDP 200 százalékát is. Valóságban gazdasági növekedésük közelebb van a 3 százalékhoz, mint a rendszeresen publikált 7-8 százalékhoz. Hozzátette, hogy nagy tömegű fiatal munkaerő jelent meg a gazdaságban, akiknek munkát kellene adni, miközben igen nagy mértékű a fekete gazdaság aránya is. A válságot egyelőre képes kezelni a kínai vezetés a belső kereslet ösztönzésével és a gigantikus devizatartalékokkal.
Ugyanakkor egy olyan - egyébként természetesen nem kívánatos - gazdasági folyamatról, amelynek már a kezdete is elhúzódó, ma még nem jósolható meg, hogy milyen gazdasági hatásai lesznek, ez attól is függ, hogy milyen megállapodások születnek majd Nagy-Britannia és az Európai Unió között - említette Szanyi Miklós. Kézenfekvő lenne, ha hasonló szabadkereskedelmi szerződések születnének, mint amilyent az Unió Norvégiával vagy Svájccal kötött. De ma még nem tudhatjuk, hogy a britek hasonló státuszt vajon elfogadnak-e - vetette fel Szanyi Miklós. A most még érzékelhető sokk, amely a népszavazás váratlan eredményének következményeként alakult ki, majd az ezt követő pánik, minden bizonnyal hamarosan a múlté lesz.
A legnehezebb problémát az jelentheti majd, hogy a ma még hivatalosan be se jelentett kilépéstől számított két esztendő alatt miképpen sikerül a szigetországgal új elszámolási rendben megállapodni a jelenlegi belső piaci helyett - tette hozzá az igazgató.
Sarkosabban fogalmazott Francois Villeroy de Galhau, a francia központi bank elnöke, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzó tanácsának a tagja, amikor a hét végén azt mondta, hogy a britek két kihívással, az infláció és a recesszió kockázatával nézhetnek szembe az unióból való kilépés megszavazása után. A brit gazdaságnak és monetáris politikának rövid távon e két nagyon komoly kihívás között kell majd lavíroznia- tette hozzá. A font csaknem 11 százalékkal gyengült a dollárhoz képest a Brexit óta, a brit gazdaság növekedése pedig egyre kisebb ütemű lesz, részben a visszaeső befektetések miatt - vélte a bankelnök.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Királyságban a szabályozói környezet és a belpolitikai helyzet is bizonytalan, egyebek mellett azért, mert azt nem lehet tudni, hogy Skócia függetlenné válik-e vagy sem. A számos bizonytalanság várhatóan azzal jár majd, hogy a vállalatok elhalasztják beruházási és munkaerő-toborzási döntéseiket, a heves piaci árfolyam-kilengések pedig még tovább rongálják az üzleti bizalmat. Éppen ezért londoni elemzői körökben azzal számolnak, hogy ebben a környezetben a beruházások értéke a brit gazdaságban jövőre 5 százalékkal csökken, és 2018-ra 15 százalékkal lesz alacsonyabb a szakértők által korábban vártnál. A hitelminősítő mindezek alapján meredeken rontotta a brit hazai össztermék (GDP) növekedésére szóló előrejelzését is. Az új prognózis szerint a brit GDP jövőre és 2018-ban is mindössze 0,9 százalékkal bővül, egy teljes százalékponttal lassabban annál az ütemnél, amelyet a cég legutóbbi, májusban kiadott globális előrejelzése erre a két évre valószínűsített.
A brit EU-tagság megszűnésének hosszabb távú reálgazdasági hatásait már nehezebb nagy pontossággal megítélni, de a kevésbé nyitott kereskedelem, a működőtőke-beáramlás visszaesése és a kevésbé kedvezményes hozzáférés az Európai Unió belső piacához károsíthatja a brit gazdaság termelékenységét, a várhatóan csökkenő bevándorlás pedig szűkíti a munkaerő-kínálatot és így a potenciális GDP-növekedést – áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint e negatív hatások valószínűleg túltesznek bármely olyan növekedési előnyön, amely az EU-tagság megszűnése utáni deregulációból, vagy az EU-költségvetésbe befizetett összegek átirányításából eredhet.
A Fitch szerint közép- és hosszú távon a világgazdasági kockázatok is erősödhetnek, ha a Brexit – vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból – az unió más térségeiben is növeli a politikai szétforgácsolódás veszélyével járó feszültségeket, vagy ha a globalizáció folyamatának esetleges visszafordulása a kereskedelmi protekcionizmus terjedéséhez vezet.