Reflex;MNB;közbeszerzés;alapítványok;

- Alapítványok közbeszerzés nélkül

A Pallas Athéné alapítványok által felkért jogi szakértők előzetesen úgy látják, hogy az alapítványok által kötött szerződések jelentős része nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá - közölték az Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott alapítványok. 

A közleményben felidézték, hogy az Alkotmánybíróság döntése után kialakult jogi környezet következtében az ügyészség felhívása előtt, önként kérték a Közbeszerzési Döntőbizottságot, hogy vizsgálja meg az alapítványok szerződéseit. A vizsgálat folyamatban van, annak következtetéseiről az alapítványok tájékoztatni fogják a közvéleményt - írták.

A Fővárosi Főügyészség csütörtökön közölte, hogy hatósági eljárásokat kezdeményezett a MNB hat alapítványa közbeszerzési eljárás mellőzésével megkötött egyes szerződései miatt a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. Az ügyészség az általa lefolytatott vizsgálat alapján kezdeményezi az eljárásokat, mert álláspontja szerint az alapítványok a költségvetési törvényben meghatározott értékhatárt meghaladó árubeszerzések, szolgáltatás-megrendelések, illetve építési beruházások során nem folytattak le közbeszerzési eljárást, holott a közbeszerzésre vonatkozó jogszabály szerint az alapítványok ajánlatkérőknek minősülnek.

Egyértelmű, hogy nem a gazdasági folyamatok kényszerítették ki a Brexithez vezető folyamatot, hanem az érzelmek, a felfűtött unió-ellenes politika. A magyar kormányzati kommunikációval ellentétben Nagy-Britanniában nem a muszlim bevándorlók ellen lázadtak, hanem elsősorban a kelet-közép-európai munkavállalókkal szemben folyt hangulatkeltés. A Brexit nyomán Magyarországnak is feltehetőleg be kell majd állni a sorba, legalábbis ami a nagy ügyekben hozandó új uniós döntéseket illeti – nyilatkozta egyebek mellett a Népszavának Magas István, a Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének igazgató professzora.