repülőtér;Isztambul;öngyilkos merénylők;

- Isztambul: nőtt az áldozatok száma

Két nappal a pusztító erejű, összehangolt isztambuli merénylet után már 46-ra nőtt a halálos áldozatok száma. Közülük 19 a külföldi. Kedden három terrorista robbantott az Atatürk repülőtéren.

Hivatalos közlések szerint üzbég, kirgiz és dagesztáni volt az elkövető. Utóbbi orosz állampolgár volt. Ugyanakkor a Kreml azt közölte, nincs tudomásuk arról, hogy orosz állampolgár is lett volna a terroristák között. Az egyik terroristát már korábban azonosították. Az Iszlám Állam (IS) potenciális terroristáinak listáján is feltűnt a férfi neve. Eddig összesen 13 személyt tartóztattak le a merénylet kapcsán, köztük három külföldit. Isztambul 16 pontján hajtott végre razziát a török rendőrség.

Bár számos szemtanú és mobiltelefonnal készült felvételek is bizonyítják, hogy a három közül az egyik isztambuli merénylő, aki részt vett a kedd esti robbantásokban, átjutott a biztonsági ellenőrzésen, a kormányzat ezt továbbra sem hajlandó elismerni. A repülőtérnél a brüsszeli terrortámadások után szigorították a biztonsági ellenőrzéseket. Szakértők már akkor figyelmeztettek arra, hogy a technikai újítások révén még nem csökken a terrorveszély. Isztambulban is kijátszhatták a biztonsági ellenőrzést: az első robbanás utáni káoszt kihasználva juthatott be a terminálra az egyik elkövető.

Az első merénylő ugyanis épp a biztonságiak közvetlen közelében robbantotta fel magát, ennek nyomán a második merénylő bejutott az épületbe, s az indulási oldal első emeletén hozta működésbe a robbanószerkezetet – közölték kormányzati körök. Ezután a harmadik merénylő volt soron, aki az épület előtt robbantott. Valószínűleg az volt a célja, hogy minél több menekülő emberrel végezzen.

A számos aggasztó jel ellenére a török kormányzat váltig állítja, hogy nem történtek biztonsági hiányosságok „sem az indulási, sem az érkezési oldalon”. Ezt állította Binali Yildirim miniszterelnök is.

Hogy a rendőrség mégsem állt a helyzet magaslatán, azt egy másik tény is bizonyítja. Mint a Dogan TV közölte, a török titkosszolgálat már húsz nappal ezelőtt figyelmeztette a kormányzatot arra, hogy az Iszlám Állam (IS) repülőtéren akar robbantani. A hírszerzés fel is sorolta a legveszélyeztetettebb objektumokat.

Válasz és megelőző intézkedések sorozatát hozta meg Moszkva a Nyugattal és a NATO-val szemben. Az élelmiszerembargó meghosszabbítása előrelátható válasz volt az Oroszország elleni szankciók fenntartására. A nyugati határok katonai megerősítése, az egyetlen orosz repülőgép-hordozó kivezénylése a Földközi-tengerre viszont üzenet a közelgő varsói NATO-csúcsnak. Az orosz-török kibékülésben is szerepet játszhatott orosz részről a „NATO-szempont” is.