Habony Árpád;

- Az ember, aki...

Van itt egy ember, aki nincs is. Mégis mindig előkerül a neve, időnként elképesztő történetek derülnek ki róla, sokféle nagy üzletben érintett. Vagy mégsem. Az egész csak a képzelet játéka.

Állítólag a miniszterelnök egyik legfőbb tanácsadója. Állítólag ő a kormányközeli propaganda-média egyik kulcsfigurája. Állítólag sok múlik rajta. De ha megkérdezik a miniszterelnököt, vagy a kancelláriaminisztert, akkor az is kétségessé válik, hogy ez az ember egyáltalán van. Senki nem tud róla semmit. Pedig ott ül Vajna András mellett egy szabálytalankodó autóban. Aztán kiderül, az autó nem is létezik. Sokat kaszáló, jelentős megbízásokat szerző cégek kötődnek hozzá. De persze nincs is hozzá közük.

Egykor koronaőr volt. Akkor még létezett. Utóbb el is mesélte, milyen rendkívüli élményt jelentett, hogy kezébe vehette, majd elhelyezte a vitrinben a koronát. Rendkívüli élményekben azóta is gyakran van része. Legutóbb egy helikopteres városnézéséről szólnak a hírek. Hongkongban. Hol másutt? Majdnem egy millió forintért. Egy olyan bankár jóvoltából, aki a magyar letelepedési kötvényeket áruló egyik legnagyobb cég tulajdonosa. Korábban egy ibizai klub reklámfilmjében tűnt fel. Aztán eltűnt róla. Bizonyára sem ott nem volt, sem Hongkongban, csak a nemzeti együttműködés rendszere és a kormány esküdt ellenségei keltik rossz hírét.

A Coen-testvéreknek van egy immár majdnem 15 éves filmje: Az ember, aki ott sem volt. Egy kisvárosi borbély zsarolásából - a véletlenek játéka nyomán - tömeggyilkosság lesz. Magyarország 2016-ban persze nem Észak-Kalifornia 1949 nyarán. És Habony Árpád sem filmhős, legalábbis egyelőre. Hiszen az is kétséges, hogy a történetek tényleg róla szólnak. Vagy egy jóhiszemű, békés, átlagos állampolgárt igyekeznek rossz színben feltüntetni.

Meglehet, ő csak egy jelkép, aki megtestesíti Orbán Viktor rendszerét. Amelyben a jó barátok előtt nincsenek korlátok, határok. Nincsenek kétségek sem. Az a jó, amit ők tesznek. Csak az számít, amit ők akarnak. Az érdekek felülmúlnak minden értéket. Állandó harc van és az erős fennmarad. Már régóta az a jelszó: mi nyerjük a legtöbbet.

Ezt is Habony találta ki. Vagy nem.