Hillary Clinton;bengázi merénylet;

Hillary Clinton. FOTÓ: Marty Melville/Getty Images

- Hillary Clinton: ideje lezárni a Bengázi-ügyet

Hillary Clinton szerint ideje lenne lezárni a bengázi incidens vizsgálatát. A volt külügyminiszter azt követően nyilatkozott, hogy a republikánus többségű washingtoni képviselőház 800 oldalas jelentést tett közzé a 2012-es incidensről. 

A bengázi amerikai konzulátust ért terrortámadásban életét veszítette a líbiai amerikai nagykövet és a követség két másik tagja. A jelentés az Obama-kormányzatot és személyesen Clintont is felelőssé teszi a tragikus incidensért.

Clinton tavaly 11 órán keresztül tanúskodott a képviselőház Bengázi-bizottságában, s minden kérdésre megválaszolt. A képviselőházi demokraták külön jelentést tettek közzé, amely hangsúlyozta, Hillary Clintonnak semmiféle szerepe nem volt abban, hogy a bengázi konzulátus biztonsági személyzete hiába kért segítséget.

Hillary tegnap, denveri beszédében hangsúlyozta, a Trey Gowdy vezette bizottság jelentése pártos elfogultsággal készült, annak ellenére, hogy a korábbiakhoz képest semmiféle új, terhelő adatot nem sikerült előásniuk. „Két éve vizsgálódnak, 7 millió dollárt költöttek az adófizetők pénzéből és semmi olyasmit nem találtak, amely a kétpárti alapon lefolytatott parlamenti vizsgálatok megállapításait cáfolta volna” – jelentette ki a volt külügyminiszter.

„Az Egyesült Államok nem vonulhat vissza a világból, számos veszélyes térségben jelen kell lenni” – mutatott rá Clinton, sürgetve, hogy ismerjék el a kockázatos térségekben szolgáló diplomáciai személyzet munkáját és áldozatvállalását.

Josh Earnest fehérházi szóvivő szerint semmi más oka nincs az elnökválasztási kampányra időzített jelentés közzétételének, mint az, hogy Clinton népszerűségi mutatóiból lefaragjanak. „Az első öt vizsgálat után le lehetett zárni ezt az ügyet, a mostani pedig már a nyolcadik vizsgálat” – mutatott rá a szóvivő. 

 Hiába kértek segítséget
Christopher Stevens, a Líbiába akkreditált amerikai nagykövet, Sean Smith diplomata és két volt kommandós, Tyrone Woods és Glen Doherty veszítette életét, tizen megsérültek, amikor iszlamista szélsőségesek rohanták le az Egyesült Államok bengázi konzulátusát. A támadás 2012. szeptember 11-én történt. Az Obama-kormányzat nevében utólag Susan Rice akkori ENSZ-nagykövet a CIA-tól kapott tájékoztatás alapján több televíziónak azt nyilatkozta, hogy spontán tüntetés robbant ki a konzulátusnál, s egy iszlámellenes videó miatt feldühödött tömeg rohanta meg a képviseletet.
Az utólagos vizsgálat azonban kiderítette, hogy összehangolt terrortámadás zajlott, a diplomáciai képviselet mellett egy katonai bázist is támadás ért, mintegy 100-150 fegyveres vett részt az akcióban. Stevens nagykövet korábban többször kérte a konzulátus megerősítését. A terrorcsapás éjszakáján is hiába kértek erősítést, az amerikai egységek túl messze állomásoztak.
Hillary Clinton nem vett részt a konzulátussal kapcsolatos biztonsági döntésekben, igaz, csak két héttel később ismerte be, hogy nem spontán akció, hanem terrortámadás zajlott Bengáziban.

Miközben az Európai Parlament és a Bizottság is a brit kilépési szándékot jelző dokumentum mihamarabbi benyújtására szólította fel Nagy-Britanniát, a tagországok állam- és kormányfői lényegesen megértőbbnek bizonyultak David Cameronnal. A távozó brit kormányfő hajthatatlan abban, hogy nem ő, hanem utódja nyújtja majd be a dokumentumot, az időhúzásba pedig - noha a fideszes EP-képviselők tegnap még másként szavaztak - Orbán Viktor is partner.