EU-csúcs;Brexit;

FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

- Visszatáncoltak az EU-vezetők?

Miközben az Európai Parlament és a Bizottság is a brit kilépési szándékot jelző dokumentum mihamarabbi benyújtására szólította fel Nagy-Britanniát, a tagországok állam- és kormányfői lényegesen megértőbbnek bizonyultak David Cameronnal. A távozó brit kormányfő hajthatatlan abban, hogy nem ő, hanem utódja nyújtja majd be a dokumentumot, az időhúzásba pedig - noha a fideszes EP-képviselők tegnap még másként szavaztak - Orbán Viktor is partner.

"Várnunk kell. Nem ez a legjobb megoldás sem nekünk, sem Nagy-Britanniának, de ez az egyetlen legális út" - mondta tegnap éjjeli sajtótájékoztatóján Donald Tusk. Az Európai Tanács elnöke egy meglepően gyors, este 11 környékén lényegében eredmény nélkül záruló brüsszeli uniós csúcs után arról beszélt: ez egy kifejezetten brit találkozó volt, s nem is csupán a brit népszavazási eredmény miatt. Tusk hosszasan sorolta, milyen megállapodások születtek, az Európai Unió állam- és kormányfői határozatot hoztak például az uniós migrációs politika, valamint a munkahelyteremtés ügyeiben is. A siker azonban kétséges, hiszen a 28-ak tárgyalásán és munkavacsoráján a korábban megfogalmazott, határozott uniós igény ellenére sem sikerült rászorítani David Cameront arra, hogy azonnali hatállyal, de legalábbis mihamarabb benyújtsa a múlt csütörtöki brit népszavazás eredményéből fakadó, kilépési szándékot jelző, az uniós alapszerződés 50-es cikkelyében foglalt eljárást megindító dokumentumot.

FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

Sőt, Cameron saját, éjfél előtt kezdődő tájékoztatóján leginkább letargikus hangulatban búcsúzott az EU-csúcsok világától, s meghatottan fejezte ki háláját, amiért vezetőtársai megértést tanúsítottak vele szemben. Azt is mondta: "demokrata vagyok, persze hogy elszomorít az eredmény, de nem bánom, hogy népszavazást tartottunk".

Eközben Angela Merkel német kancellár is arról beszélt, türelmet kell tanúsítani, hiszen az EU addig nem is tehet semmit, amíg az 50-es cikkely szerinti procedúra hivatalosan meg nem indul. Az ennek technikai részleteit firtató kérdésre Merkel ironikusan jegyezte meg, "kiválóan van megfogalmazva" az alapszerződés ezen szakasza is, hiszen egyelőre az sem világos, kivel kellene az EU részéről tárgyalni a brit kormánnyal, noha a kancellár vélelmezte: az Európai Tanács lehet a felelős.

Eközben a Tanács elnöke még mindig arról értekezett, a briteken a sor. Donalt Tusk ugyan kifejezte óhaját arról, hogy amint az lehetséges, kezdődjenek meg a kilépési tárgyalások, hiszen az elhúzódó procedúra szerinte nemcsak a szélsőséges vagy populista eszmék terjedésének, de az úgynevezett dominóhatásnak is teret engedhet, ám Cameron úgy tűnik, ebbe nem ment bele. Tusk éppen ezért hangsúlyozta: reméli, hogy nem követik más tagállamok a brit példát, sőt, azt is megemlítette: a manapság felkapott téma: a kétsebességes- avagy a mag-Európa ötlete is veszélyeket rejthet, ráadásul szerinte "Schengen a közös Európa esszenciája".

Az ET-elnökkel közös sajtótájékoztatót tartó Jean-Claude Juncker kissé csalódottabban fogadta a brit makacskodást, s időhúzást, de maga is arról beszélt: az eljárás megkezdése el fog húzódni a bit kormánypárt tisztújító kongresszusáig, vagy még tovább, addig pedig egyetlen uniós intézmény sem tehet érdemben semmit. Az Európai Bizottság elnöke - megszokott, kissé talán furcsa viselkedésén túl - nemcsak tehetetlenségüket, hanem a más kérdésekben való, érdemi eredményeket is kiemelte. Tájékoztatója során ugyanakkor hirtelen angolról átváltott francia nyelvre, s noha humorral próbálta elütni a "gesztust", sokan érthették a jelzést: Junckernek bizony nagyon nem tetszik a brit referendumot követően kialakult helyzet.

FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

Mindezek ellenére a rövid, s valódi döntéseket nélkülöző EU-csúcs barátságos hangnemben zajlott, s egyelőre nagy kérdés, hogy a ma reggel kezdődő, 27 tagállam részvételével zajló Brexit-csúcson juthatnak-e egyáltalán más következtetésre a tagállami vezetők. Tény mindenesetre, hogy az éjszaka folyamán már jóval kevesebben nyilatkoztak az elmúlt napokban való harciassággal, azaz már nem volt érezhető a "ha akartok menjetek, de mihamarabb" típusú, a briteket övező hangulat. Noha a magyar kormányfő nem is ezt az irányt képviselte az elmúlt héten, Orbán Viktor tegnap éjjel mégsem szólalt meg nyilvánosan - vélhetően majd a mai 27-es csúcs után tart tájékoztatót. A magyar kormányfő egyébként már érkezésekor óvatos hangnemet ütött meg: szerinte egyelőre nincsenek tisztázandó kérdések, hiszen jogilag minden szabályozott: az EU-nak addig "nincs semmi dolga" a brit népszavazás eredménye nyomán, amíg az Egyesült Királyság be nem nyújtja kilépési szándékát hivatalos formában.

Érdekes egyébként Orbán hallgatása, s finomkodása különösen annak fényében, hogy - mint megírtuk - valamennyi fideszes EP-képviselő megszavazta tegnap azt az uniós parlamenti határozatot, amely azonnali távozásra szólítja fel a briteket.

Mégis lesz második népszavazás?
Britek millióit megdöbbentette a múlt csütörtöki EU-népszavazás eredménye, amelynek nyomán felbolydultak a pénzpiacok, gazdasági bizonytalanság, politikai válság köszöntött Nagy-Britanniára és az Európai Unióra egyaránt. Sokan nem voltak tudatában, mire is szavaznak, sokan ma már visszavonnák a voksukat. Már több mint négymillióan csatlakoztak a brit parlament honlapján az újabb népszavazást követelő petícióhoz.
Geraint Davies, az ellenzéki Munkáspárt részéről formális javaslatot nyújtott be, amelyhez a walesi Plaid Cymru párt képviselője, Jonathan Edwards is csatlakozott. Davies azt tervezi, legalább 100 képviselő támogatásával kérik, hogy a parlament tartson vitát a második népszavazás lehetőségéről. Davis jogászokkal konzultálva nyújtotta be a javaslatot, amelynek azonban még elfogadása esetén sem lenne kötelező érvénye, legfeljebb politikai nyomásgyakorlásra alkalmas.

Folytatják az EU-csúcsot Cameron nélkül

Az Európai Unió (EU) jövőjének alakulásáról kezdett eszmecserét Brüsszelben szerdai ülésnapján huszonhét uniós tagország állam- és kormányfője; David Cameron brit miniszterelnök este hazautazott a csúcstalálkozóról, és a további megbeszéléseken már nem vesz részt. Az informálisnak minősülő megbeszélésen a britek EU-ból való várható kilépésének következményeiről és az Egyesült Királyság kiválási folyamatáról egyeztetnek. David Cameron brit kormányfő már a keddi munkavacsorán ismertette az uniós tagságról múlt héten hazájában rendezett népszavazás végeredményét és a brit helyzetet. 

Brüsszelben tárgyal viszont szerdán Nicola Sturgeon skót miniszterelnök. Nem hivatalos ugyan az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács ülésére, de találkozni fog Martin Schulz európai parlamenti elnökkel, és megbeszélést folytat Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével is. Elutazása előtt Sturgeon elmondta, annak érdekében tesz látogatást uniós intézmények vezetőinél, hogy megtudakolja, hogyan lehetne Skóciát az Európai Unióban tartani a brit kilépés esetén is. A skót parlamentben kedden Sturgeon kijelentette: a skót nép akaratával ellentétes lenne, ha az Egyesült Királyság kilépésével együtt - a királysághoz tartozó - Skóciát is "eltávolítanák" az európai közösségből.

Növelné a bajt a bennmaradás?

A Magyar Liberális Párt helytelennek és károsnak tartja, hogy Nagy-Britannia csak szeptemberben kérelmezi az Európai Unióból való kilépést. A párt külpolitikai szakértője a brüsszeli EU-csúcs eseményeit elemezve úgy látta, hogy ez csak a bizonytalanságot erősíti. Szent-Iványi István szerint azon sem szabad gondolkodni, hogy az Egyesült Királyság milyen feltételekkel maradhatna az EU tagja. Szavai szerint a liberálisok sajnálják a brit kiválást, de egy ilyen népszavazás után Nagy-Britannia soha többé nem lehetne az unió konstruktív tagja, a bennmaradás "inkább növelné, mintsem csökkentené" a bajt.

41-re emelkedett a halálos áldozatok, és 239-re a sebesültek száma Isztambul nemzetközi repülőterén, ahol tegnap este öngyilkos merénylők lövöldözni kezdtek, majd felrobbantották magukat. A terrortámadás mögött szakértők szerint az Iszlám Állam áll, de egyelőre még senki nem vállalta magára a merényletet. A külügyminisztérium közlése szerint nincs magyar áldozat, de óvatosságra intették a török nagyvárosba tartó állampolgárokat, három budapesti járatot is töröltek.  A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!