;

zsidókérdés;

- A "zsidó, mint olyan"

Többször leírtuk már, hogy Szabadság téri Megszállási emlékmű, a Hóman Bálint és szobra körüli viták ellenére, valamint dacára annak, hogy az Orbán-hatalom kultúrpolitikát meghatározó értelmiségi köre határozott agymosással kívánja rehabilitálni a Horthy-rendszer sötétebbik oldalát, ez a kormány, főként pedig maga a kormányfő nem antiszemita.

Annak ellenére gondoljuk ezt, hogy a kabinet által megalapított és pénzelt intézet fölösleges, mert csak a hatalom történelmi beágyazódásán dolgozó "történetkutató intézet" vezetője, Szakály Sándor megint olyat mondott, ami meglehet belefért a feudális arisztokrata szalonzsidózásába, de Auschwitz után több mint elfogadhatatlan. Auschwitz után értelmes ember nem lehet antiszemita.

Szakály szerint nem volt jogfosztó törvény, egyfajta "nulladik zsidótörvény" az 1920-as numerus clausus, amely kimondta, hogy "magyarországi nemzetiségek és népfajok" tagjai - nem tényleges felkészültségük, tudásuk hanem - csak az országban mért hivatalos létszámadataik arányában jelentkezhetnek nagy presztízsű értelmiségi állásokba, végezhetnek el ezekhez szükséges egyetemi képzéseket. Szakály szerint ez csak jogkorlátozás, miközben "sok fiatalnak éppen ez nyújtott nagyobb esélyt az egyetemre". Például a zsidók kiszorításával, akiket persze meg sem említ a törvény. Nem is említhet, mert - Szakály szerint - ekkor "még nem volt definiálva, a zsidó, mint olyan". Ami betű szerint igaz, de miután a jogszabály a zsidóságot is „népfajként” határozta meg, és ez a közösség addig - ezernyi ok miatt - felülreprezentálta magát az egyetemeken, a törvény alapvetően antiszemita célzattal készült. A numerus clausus forma szerint nem zsidótörvény volt, de így is példaként szolgált az 1938-tól meghozott zsidótörvényekre. Amikor az 1935-ös hitleri nürnbergi törvények után már tudni lehetett a "zsidóról, mint olyanról".

Miközben Szakályt és nézeteit a pokolra kívánjuk, hideg fejjel úgy gondoljuk, soha, senki nem emelheti törvénybe semmilyen nép vagy népcsoport felsőbbrendűségét másokkal szemben anélkül, hogy más népeket vagy népcsoportokat el ne nyomna. Az egyetemi padtól a gázkamráig, nevezzük jogfosztásnak, vagy jogkorlátozásnak, túl sokszor egyenes az út, még ha girbegurbának látszik is. A szomszédokat jóval felül múló alkotmányozó magyar szupremácia, amely igencsak virult a Horthy előtti Magyarországon, és egyik okozója volt a Monarchia szétesésének, tovább élt a turulmadaras országban, de nyomai ott vannak több jobboldali magyar politikus mondataiban is.

Orbán Viktor nem antiszemita. Ezt a határozott meggyőződésünket csak az a politika árnyalja, amelyet hatalomtechnikájával megvalósít, s amelyben termékeny talajra hullik minden antiszemita mag. Most éppen a Veritas veteményesébe, amit ideje volna mindenestül beszántani.