A helyi politikai viszonyok átalakulását, illetve a tradicionális pártok egyre nagyobb mértékű elutasítását mutatja, hogy a fővárosban, Rómában, az M5S jelöltje, Virginia Raggi földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a második fordulóban: 67,5 százalékot szerzett, míg a kormány által támogatott, demokrata párti Roberto Giachetti mindössze 32,5 százalékos eredményt ért el. Első ízben lesz női polgármestere az olasz fővárosnak. „Ez történelmi eredmény. Ez a győzelem rendkívül fontos jel Itália számára. Kormányzóképes párttá váltunk. Bizonyítani fogjuk, hogy képesek vagyunk Róma és Torinó kormányzására” – jelentette ki az M5S egyik vezetője, Carla Ruocco.
Virginia Raggi 1978-ban született, Rómában szerzett jogi diplomát, s a fővárosban 2006 óta dolgozik ügyészként. Elsősorban a szabadalmi jogokkal kapcsolatos ügyekkel foglalkozik. Azután fordult a politika felé, hogy megszületett fia, s mind jobban zavarták az infrastrukturális hiányosságok Rómában. Férjén keresztül került kapcsolatba az M5S-szel. A 2013-as helyhatósági választás során beválasztották a római képviselő-testületbe. Egy a párton belüli internetes szavazás révén vált a „csillagosok” római polgármesterjelöltjévé. Szerinte Róma már-már kormányozhatatlan, behálózta a maffia, a városvezetés korrupt, csak saját jövedelmének gyarapítása a fontos számára. (Az előző polgármester, a demokrata párti Ignazio Marino amiatt bukott meg, mert tetemes összegű magánvacsoráit a polgármesteri hivatal pénzéből fizette.) Raggit olyan személyiségnek tartják, akit akár a bal-, akár a jobboldal elfogadhat. Tiszta politikus, akit talán megváltoztathatja a korrupt viszonyokat a fővárosban. Akadnak azonban, akik úgy vélik, túlságosan is populista választási kampányt folytatott, s nem elég tapasztalt politikus. Mások szerint csak Beppe Grillo bábja.
A vasárnapi voksolás legnagyobb meglepetése mégiscsak az volt, hogy az Öt Csillag Mozgalom Torinóban is nyerni tudott a 31 éves Chiara Appendino személyében. A fiatal vállalkozó 56,7 százalékot szerzett a még hivatalban lévő polgármesterrel, Piero Fassinóval szemben, aki 43,3 százalékos eredményt ért el. A Matteo Renzi miniszterelnök által is támogatott Fassino számított favoritnak olyannyira, hogy az első forduló után még 11 százalékkal vezetett „csillagos” kihívója előtt.
Fassino veresége különösen súlyos csapás Renzi számára, hiszen a baloldal 23 év múltán veszítette el a fontos északi iparvárost. Fassino elmondta, „majd meglátjuk, hogyan kormányozza a várost Appendino egy erőteljesen heterogén koalícióval”.
Összességében is elmondható, hogy a PD leszerepelt a választás során. A balközép tömörülés Triestben is kikapott. Itt Silcio Berlusconi pártja, a Forza Italia jelöltje, Roberto Dipiazza szerezte meg a legtöbb szavazatot, aki már 2001-2011 között is polgármester volt. Bár a PD nyerni tudott Milánóban és Bolognában, előnye ezekben a városokban is rendkívül csekély volt. Giuseppe Sala például 51,7 százalékot szerzett a lombardiai Milánóban. Bolognában pedig Virginio Merola végzett az élen. Nápolyban biztosan nyert a hivatalban lévő baloldali polgármester, Luigi de Magistris, fájó lehet azonban a miniszterelnök számára, hogy Renzi nem őt támogatta.
„Az olaszok már nem hisznek Renzinek” – közölte Matteo Salvini, a bevándorlásellenes Északi Liga vezetője.
A részvételi arány olasz viszonyokhoz képest igen alacsony, 50,5 százalék volt.