ENSZ;Európa;menekültek;

Menekültek tartanak az olasz partok felé FOTÓ: Getty Images, Marco Di Lauro

- Drámaian sok a menekült

Soha annyi menekült nem volt a világban, mint az előző évben. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) hétfőn nyilvánosságra hozott éves jelentése szerint a menekültek, illetve a hazájukon belül új menedékre leltek száma 2014-ről 2015-re 59,9 millióról 65,3 millióra emelkedett, ami drámai növekedést jelent. Ez a szám nagyjából megfelel Nagy-Britannia vagy Olaszország népességének. „Miközben 2005-ben még átlagosan hat embernek kellett elmenekülnie otthonából, ma már ez percenként 24 személyt jelent, statisztikai szempontból két ember egy lélegzetvétel során” – írja a jelentés.

Az UNHCR közlése szerint a saját országukban menekültnek számítók száma különösen magas (40,8 millió). Összesen 3,2 millióan vártak egy másik államban menedékkérelmük elbírálására. A menekültek számát 21,3 millióra teszik, ami a legmagasabb szám a kilencvenes évek eleje óta.

Összességében megállapítható az is, hogy az utolsó két évtized során a legtöbb régióban folyamatosan emelkedett a menekültek száma. „Az elmúlt öt évben azonban ez az emelkedés különösen gyorsan zajlott” – derül ki a Global Trends statisztikai jelentéséből. Az UNHCR szerint ennek oka részben az, hogy bizonyos konfliktusok, így például az afganisztáni, nagyon elhúzódtak. A hidegháború lezárulásával ugyan azt lehetett remélni, hogy megoldást találnak számos a világban zajló fegyveres konfliktusra, ám ezek a békeegyezmények rendre várattak magukra. Sőt, újabb és újabb konfliktuszónák keletkeztek, elég csak Jemenre, vagy Szíriára gondolni.

„Egyre többen kénytelenek elhagyni hazájukat a háborúk és az üldöztetés miatt, s ez már önmagában véve is rendkívül nyugtalanító. Ugyanakkor azok a tényezők megsokszorozódtak, amelyek veszélybe sodorják a menekülteket – közölte Filippo Grandi menekültügyi biztos. Mint mondta, megrendítően sok menekült veszti életét a tengeren. Kiemelte, hogy „egyes országokban felhergelik a közvéleményt a menedékkérők ellen”. Kifejtette, az egyes országok közös szolidaritására lenne szükség e tekintetben.

2015-ben különösen három országból érkezett igen sok menekült. Szíriából 4,9 millió, Afganisztánból 2,7 millió, Szomáliából pedig 1,1 millió. A legsúlyosabb problémát tehát a szíriai polgárháború jelenti, melynek gyors lezárására a különböző békekonferenciák megtartása ellenére sincs semmiféle esély.

A legtöbb menekültet Törökország vette fel, számuk – a 2015-ös adatok szerint legalábbis – 2,5 millió volt. A lakosság számához viszonyítva messze Libanon fogadja be a legtöbb menekültet, hiszen ezer lakosra 183 menekült jut. Az UNHCR a jelentésben megállapítja azt is, alacsony volt azon menekültek száma, akik vissza tudtak térni szülőhazájukba. Igaz, valamivel többen voltak, mint 2014-ben.