X_Foci Eb 2016;Publicisztika;Foci Eb 2016;

A franciák vezére, Dimitri Payet (8) eddig mindkét csoportmeccsén betalált az utolsó percekben FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JEAN

- Potyognak a hajrágólok

A labdarúgó Európa-bajnokságon eddig elmaradtak a gólzáporos mérkőzések, két találatnál többet egyik csapat sem tudott lőni az első fordulóban. Amellett azonban, hogy nem jeleskednek a gólgyártásban a nemzeti együttesek, az is elmondható, hogy a végeredmények gyakran a legvégén módosultak.

Az eddigi hajrábeli gólok

Mérkőzés Gólszerző (nemzetiség) Perc

Franciaország-Románia Payet (francia) 89.

Wales-Szlovákia Robson-Kanu (walesi) 81.

Anglia-Oroszország V. Berezuckij (orosz) 92.

Németország-Ukrajna Schweinsteiger (német) 92.

Spanyolország-Csehország Piqué (spanyol) 87.

Belgium-Olaszország Pellé (olasz) 93.

Ausztria-Magyarország Stieber (magyar) 87.

Oroszország-Szlovákia Glushakov (orosz) 80.

Franciaország-Albánia Griezmann (francia) 90.

Franciaország-Albánia Payet (francia) 96.

A házigazda francia válogatott az Európa-bajnokság nyitómeccsén, Románia ellen a 89. percben szerezte meg a győzelmet egy Dimitri Payet-góllal, majd a második körben Albánia ellen is az utolsó pillanatokra hagyta a döntést. A 90. minutumban a csereként beállt Antoine Griezmann döntött, majd ráadásként a hosszabbítás hatodik percében Payet duplázta meg a gallok előnyét.

De nem csak a gallok vívtak végletekig kiélezett párharcokat, elég ha az Anglia-Oroszország mérkőzésre gondolunk, ahol Vaszilij Berezuckij a 92. percben mentett pontot a szbornaja számára. Wales és Szlovákia is szoros mérkőzést vívott egymással, Hal Robson-Kanu a 81. minutumban állította be a 2-1-es végeredményt. Spanyolország egészen sokáig nem bírta feltörni a csehek védelmét, végül azonban a Barcelona védője, Gerard Piqué a 87. percben fejelt Petr Cech kapujába, így a hispánok győzni tudtak. További három olyan találat született a hajrában, amely nélkül is sikert aratott volna az adott csapat: Stieber Zoltán a spanyol hátvédhez hasonlóan a 87. percben lőtt az osztrákok kapujába, Bastian Schweinsteiger pedig a hosszabbítás perceiben duplázta meg a németek előnyét Ukrajna ellen. Graziano Pellé ugyanígy cselekedett, ezzel Olaszország 2-0-ra győzte le a torna egyik esélyesének tartott Belgiumot. Oroszország sokáig kétgólos hátrányban volt Szlovákia ellen a szerdai játéknapon, Denis Glushakov a 80. percben szépített, ám Leonyid Szluckij szövetségi kapitány tanítványai egyenlíteni már nem tudtak. Az angolok révén tegnap is esett egy gól a meccs hajrájában.

A tegnap késő este véget ért német–lengyel találkozót megelőzően 17 mérkőzést játszottak le, melyeken 34 gól született. A 75. perc után tizenkétszer zörrent a háló, amely az összes találat közel egy harmadát teszi ki. Ha félidőkre bontjuk a csapatok teljesítményét, akkor azt láthatjuk, hogy az első játékrészben tízszer, míg a másodikban huszonnégyszer voltak eredményesek a csapatok.

Utolsó percben szerzett gólok az Eb-ken

2000. július 2.: a francia-olasz Eb-fináléban Delvecchio ugyan az olaszokat juttatta előnyhöz, de Wiltord már a 92. percben egyenlített, végül a franciák emelhették magasba az Eb-trófeát.

2004. június 13.: a francia-angol találkozón a címvédő franciák a 91. percben Zidane szabadrúgásával egyenlítettek a szigetországiak ellen. Ezzel azonban még nem ért véget a dráma: Zidane a 93. percben büntetőből szerezte meg a győztes találatot.

2008-as Eb: Mondhatni az utolsó percekben szerzett találatok kontinenstornája volt a nyolc évvel ezelőtti, s rendre a törökök találkozóin születtek a drámai gólok. Nem is egy találatot szereztek a törökök az utolsó percben. Az A csoportban Svájc ellen a 92. percben Arda Turan révén találtak be. Aztán a csehekkel szemben Nihat Kahveci a 89. percben szerezte meg a 3-2-es diadalt jelentő találatot. A negyeddöntőben a horvátok ellen Semih Sentürk a 123. percben (!) állította be az 1-1-es végeredményt, végül a törökök büntetőkkel nyertek. A sors iróniája, hogy az elődöntőben aztán a németek egy 90. percben szerzett találattal nyertek 3-2-re a törökökkel szemben.

Nekünk a közös Európa az élet. Ha Magyarország kikerül belőle, vagy akár csak a szélére sodródik, akkor gazdasági és politikai értelemben is vége van - állítja Niedermüller Péter. A Demokratikus Koalíció európai parlamenti (EP-) képviselője szerint az unió veszi az üzenetet, sőt, Brüsszel lassan joggal "üzenheti vissza", hogy akkor magatokra vessetek. Az utóbbi hetekben görögországi menekülttáborokban járt kulturális antropológus úgy látja, az EU igenis hatékony a menekültkrízist oldó lépésekben, a célok helyesek, a kormány hazudik bevándorlásügyben, a válságkezelést pedig szét kell teríteni Európában.