Nagy a tolongás a vezetői posztokért az MSZP-ben. Rossz nyelvek szerint elsősorban azért, mert akinek most sikerül megfelelő sarzsit szerezni, az előkelő helyre számíthat a párt 2018-as választási listáján. A pozíciókért versengők közül azért többen figyelmeztetnek arra: nagyot kell változnia a szocialistáknak, ha komolyabb eredményt akarnak elérni, hiszen 2014-ben is hiába állították sokan, hogy kormányváltó hangulat van Magyarországon, a Fidesz ismét kétharmaddal nyert.
A jövő szombati tisztújító kongresszus előtt forrásaink szerint példátlanul nyitott még a meccs, nem lehet tudni, hogy a küldöttek az új emberekre voksolnak majd, vagy őrizni akarják a status quo-t. Többen állítólag azért javasolják ez utóbbit a kongresszusnak, mert úgy gondolják, gyengének tűnhet a párt a vezérkart lecserélik. A pártelnöki kihívók azonban épp ennek ellenkezőjét igyekeznek hangsúlyozni, amikor a regnáló Tóbiás Józseffel versengenek pályázataikban.
Radikális változásra van szükség Magyarországon, de ahhoz, hogy az MSZP lehessen a változás motorja, a pártnak is radikális változásra van szüksége - vallja Harangozó Tamás, aki meglepetésjelöltként szállt ringbe a június 25-i kongresszuson ringbe száll a pártelnökségért. A frakcióvezető-helyettes hiteles, hatékony, nyitott MSZP-t szorgalmaz, de véleménye szerint legalább ilyen fontos, hogy ezt összetartó, szolidáris közösségként teremtsék meg. A Mi Magyarországunk című pályázata szerint fel akarja rázni a pártot, hogy képesek legyenek felrázni az országot is. Állítja, nem igaz, hogy az MSZP-ben minden rendben és csak picit jobban kellene a dolgokat csinálni. Ha nem tesznek elég nagy fordulatot, a szocialistákat kiszavazzák a parlamentből - fogalmazott többször is, így a lapunknak adott interjúban is ezt emelte ki. A frakcióvezető-helyettes hisz abban, hogy a párt akkor tud kitörni a karanténból, ha szembenéz saját múltjával: amíg kifelé nem tudnak elszámolni, senki nem hallgat rájuk. Ha ezt megtették, olyan szereplőket kell maguk mellé keresni, akik a szocialista szavazókon kívül másokat is képesek megszólítani. A választókkal pedig el kell tudni hitetni, hogy az MSZP megszabadítja Magyarországot Orbán Viktor "kiskirályságától", az ellopott javakat pedig vissza fogják adni azoknak, akik megdolgoztak érte.
Kitartás, szorgalom és alázat. A pártelnökségre aspiráló Molnár Gyula szerint ez a három dolog az elengedhetetlen, ha 2018-ban győzni akarnak. Politikai krédójában az elnökjelölt arra figyelmeztet, "nem ciki szocinak lenni - nem bújhatunk el". A volt XI. kerületi polgármester modern baloldali párttá formálná az MSZP-t. Alapvetése, hogy az MSZP nélkül nem lehet Magyarországot új pályára állítani, ám a párt sikeréhez választ kell találniuk arra, jelenleg kik is valójában, illetve kik akarnak lenni. 2016-ban ez a kérdés nem válaszolható meg annyival, hogy a szocialisták baloldaliak. A régi definíciók, választóvonalak ugyanis elmosódtak, és hívószóként sem működnek olyan hatékonyan, mint azelőtt - vallja. Ennek ellenére szerinte szorgalommal, alázattal el tudják az emberekkel fogadtatni, hogy hisznek az egyenlőségben, abban: a "sikerhez a tanulás és a kemény munka vezet, nem pedig a rokoni, szomszédsági kapcsolatok", illetve, hogy "a vezetés szolgálat, nem pedig uralom az emberek felett". Molnár erős, de nyitott pártot szeretne, amely képes a párbeszédre, lehetséges szövetségeseinek pedig azt üzeni, a Fidesz és a Jobbik szekerét tolja, aki a majdani együttműködésből kimarad. A szocialistákat arra figyelmezteti, a világot nem tudják egyedül megváltani, ehhez partnerekre, szövetségesekre, barátokra van szükségük.
Elsőként Szanyi Tibor jelentette be, hogy ringbe száll az MSZP elnökségéért. Egy informális közlés után honlapján megjelent az "Apa, kezdődik!" című röpirata, amelyben az MSZP előtt álló feladatokat sorolja. Az EP-képviselő későbbi, hivatalos programja szerint jelentőségéhez képest pártja arcpirítóan keveset beszél az egészségügyről, az oktatásról, a gyermekjólétről, az idős gondozásról. Pedig ez fontos, hiszen ha a szocialisták erről a négy ügyről hitelesen és rendszeresen beszélnek, ezekért tesznek lépéseket, akkor képesek leváltani a Fideszt, mert az emberekhez a szívükön keresztül vezet az út. Ha a küldöttek bizalmat szavaznak neki, elnöki kabinetjében szakszóvivők dolgoznak majd - ígéri programjában Szanyi. Külön szóvivője lenne az egészségügynek, az oktatásnak, a gyermekjólétnek, az idősügynek, illetve a jövedelempolitikával és az informatikával is kiemelten foglalkoznának. Ez a "félárnyékkormány" Szanyi szerint egy év alatt el tudná fogadtatni a társadalommal, hogy az MSZP számára ezek a legfontosabb kérdések. Elmondanák, hogy a szociális Magyarország nem lehet ellenzékben. Hasonlóképp építkezne a helyi közösségekben is, mindenhol a helyiekkel közvetlen kapcsolatot ápoló képviselőt keresne az MSZP színeihez. A politikus hisz abban, hogy látható és átlátható, illetve következetes, azaz "dögös" pártra van kereslet és azt is meghirdette: a Köztársaság téri egykori MSZP székházat vissza lehet és vissza is kell szerezniük.
FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
A Fidesz tekintélyelvű, mindent maga alá gyűrni akaró világában az elmúlt két évben az időközi választásokon helyt állt az MSZP. A kétharmadot is sikerült felszámolni. Erről pedig már Tóbiás József, az újrázni készülő jelenlegi pártelnök ír pályázatában. Arra emlékeztet, a legutóbbi tisztújítás óta a szocialisták tették egyebek mellett a közbeszéd részévé, hogy magyarok milliói élnek a létminimum alatt. "Szükség van rá, hogy visszaadjuk a politika becsületét és az emberek hitét abban, hogy valóban rajtuk múlik az ország sorsa. Ehhez a hithez a legerősebb garancia az, ha cselekvő és résztvevő partnernek hívunk mindenkit" - fogalmaz a pártelnök. A Fidesz leváltásához, az Orbán utáni világ megteremtéséhez a civileket, a szakszervezeteket, szakmai szervezeteket, érdekvédelmi csoportokat hívná segítségül. Velük alkotná meg az új törvényeket is. Hite szerint az MSZP-nek elsősorban nem a parlamenti vagy önkormányzati pártharcokban kell szerepelni, hanem konkrét helyi ügyeket, akciókat támogatva kell együttműködni. Számára az is fontos, hogy a szocialisták garantálják, a civilekkel ápolt kapcsolat akkor sem szakad meg, ha kormányra kerülnek. A fizetésemelés követelése egyébként Tóbiás programja szerint továbbra is kulcskérdés a szocialisták számára.
Tartalmi a Botka-Hiller párharc
Botka László saját bevallása szerint azért döntött úgy, hogy ismét indul az országos választmány elnöki posztjáért, mert őszintén hisz abban, hogy az Orbán-rezsim leváltható. Szeged szocialista polgármestere szerint pártjának nem a túlélésért, hanem a győzelemért kell dolgoznia. Ehhez elengedhetetlen, hogy "mindenki - így én is - aki mögött valós választói támogatás és várakozás áll, vállaljon szerepet az MSZP megerősítésében" - fogalmaz pályázatában Botka. A választmány egyik legfontosabb feladatának azt tartja, hogy az a pártot felkészítse a 2018-as választásra és segítsen abban, hogy a szövetségkötés, a listaállítás, a miniszterelnök-jelölt kiválasztása ne "elnyúló és zavarodott sajtóhírekkel tűzdelt folyamat" legyen.
Hiller István, aki Botka kihívójaként szintén a választmányi elnökségre pályázik, a párt politikai karakterének kialakítását bízná erre a testületre. Elképzelése szerint a választmányban kell a stratégiai vitákat bonyolítani, összegezni, tanulmányokat rendelni és azok közül választani. Az Országgyűlés MSZP-s alelnöke a választmány tagjaiból, és külső emberekből kabineteket hozna létre, hogy azok kijelöljék számukra a lehetséges irányokat. Bővítené a testület alelnökeinek számát is, és politikai irányítóként számítana helyetteseire. A program szerint az aktív választmánynak fontos szerepe juthatna a kormányzóképesség visszaszerzésében, amihez egyebek mellett értelmiségi hálózat, új és megújított intellektuális holdudvar kell, ezek nélkül ugyanis nincs siker.
Európaiság, népképviselet, üzenetek, utca
"Modern baloldali párt nem lehet meg európai ügyekért felelős tisztségviselő nélkül, ezzel is demonstrálva Európa-pártiságát", ezért alelnökként magának ezt a szerepet szánná Ujhelyi István. Az MSZP EP-képviselőjének pályázata szerint Ujhelyi alelnökként az elmúlt két évben is sokat tett, elsősorban a fiatalokért. Az elmúlt hónapokban egyebek mellett sikerrel útjára indított egy szintén az európaiságot hangsúlyozó és erősítő "szellemi inkubátorházat", amely a napi pártpolitikai eseményektől függetlenül szervezi közös platformra az Európa-párti gondolkodókat. Rendhagyó fogadóórákat is tartott különböző ifjúsági fesztiválokon, brüsszeli irodája pedig jelenleg is több száz fiatalnak nyújt pályázati, gyakornoki, tapasztalatszerzési lehetőségeket - áll a pályázatban, mely ennek a munkának a folytatását ígéri.
Lukács Zoltán szintén újrázni készül az alelnöki poszton. Az MSZP parlamenti politikusa szerint a korábbi gyakorlattól eltérve szerezhetnek maguknak ismét támogatókat a szocialisták. Eddig ugyanis arról beszéltek, hogy szerintük mi fáj Magyarországnak, mi az MSZP feladata, miközben az emberek erről sok esetben egészen mást gondoltak. Ahhoz, hogy visszataláljanak a társadalom minden rétegéhez, Lukács szerint állandóan emlékeztetniük kell magunkat arra: az MSZP önmagában egyetlen választó számára sem érdekes. Csak annyit érnek, amennyi hatásunk van az emberek életére, ezért odafigyelő, a problémákat meghallgató, az ügyekben eljáró pártot kell kialakítani.
A három alelnöki poszt egyikére szintén pályázó Gúr Nándor politikusként eddig is a nyugdíjak emeléséért, a tisztességes bérekért, illetve európai minimálbérért harcolt. Pályázata szerint alelnökként is a párt helyi szervezeteit segítene megerősíteni, akárcsak a civil kapcsolataikat. 2018-ra készülve például javasolja, hogy a szocialisták minél előbb toborozzanak delegáltakat a majdani választási bizottságokba, akiket így időben, megfelelően fel lehet készíteni. Szorgalmazza azt is, a párt ne csak a Fidesz által "bedobott" témákra reagáljon, hanem saját üzeneteit tolmácsolja. Gúr elsősorban a munka világát, illetve az érdekképviseleteket érintő feladatokat vállalná magára.
Szombathelyen már bebizonyították, hogy ha van hit és dolgoznak, akkor egy nem baloldali településen is érhetnek el sikert a szocialisták. Az önkormányzati választásokon így sikerült a körzetek felében győzni. Erre figyelmezteti pályázatában a szocialistákat Nemény András, aki nem hisz az irodai politizálásban. A párt Vas megyei elnöke politikus ugyancsak elindul az alelnöki tisztségért. Nemény az utcai megmozdulások híve, olyan akciókat szervezne, amelyekből világossá válik, hogy az MSZP nem fél, törődik a rászorulókkal, és a gondokat meg is tudja oldani. Jó példaként helyben ők élelmiszert, tanszert osztanak, amit más településeken is lehetne, emellett javasolja, hogy a szocialisták - anyagi lehetőségeiket figyelembe véve - ösztöndíjakat is adhatnának a tehetséges, ám szegény fiataloknak.