Orczy kert;fakivágások;apró siker;

- Orczy-kert - Nem állnak le a fakivágások

Apró siker: a kormány "magánegyeteme", a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika campusának terjeszkedése miatt halálra ítélt - és még elő - fák negyede megmenekülhet az Orczy-kertben, a korábban tervezett 135 helyett most "csak" 101-et irtanának ki - derült ki azon a kedd esti lakossági fórumon, amit a helyi lakosok és civil környezetvédők kényszerítettek ki a kerület és az NKE vezetésétől. A három éve indult építkezés és fapusztítás ideje alatt ez volt az első alkalom, hogy közmeghallgatást rendeztek.

Horváth Józsefnek, az NKE főtitkárának beszámolójából kiderült: a jelenleg a parkban élő 283 fából 62-őt az építkezések miatt, 83-at pedig az állapota miatt vágnának ki. Az elmúlt hetekben lezajlott műszaki-építészeti felülvizsgálat 34 fát tart megmenthetőnek. A tervek mostani állása szerint a régiek közül 172 fa maradna meg, emellett a munkálatok befejezése után 192 csemetét ültetnének. Ígérete szerint a fejlesztés után is megmarad a 2012 előtti közpark jelleg, az építés előtt álló sportközpont egyik oldalán pedig "növényfuttatást" terveznek megvalósítani.

A tervek ismertetése után a jelenlévő civilek kérdezhettek. Megtudakolták, hogy fogják-e tájékoztatni a lakosságot egy-egy újabb fakivágás előtt (a láncfűrészek egy hosszabb szünet után a múlt héten zúgtak fel újból az Orczy-kertben, az újabb famészárlást a civileknek sikerült megakadályozni. A parkban 2013 októberében már kivágtak 131 fát). A válasz egy kategorikus nem volt, a főtitkár szerint azok a fák, amiket a terv tartalmaz, ki lesznek vágva. A helyiek beszámolói szerint Horváth igyekezett minden felelősséget, egyeztetési hiányt a VIII. kerületre hárítani, hiszen "a kerületi lakosok képviseletét a kerületi képviselők látják el".

A fórumon részt vett Erőss Gábor, PM-es önkormányzati képviselő is, aki elmondta: fellebbezést nyújtott be a fakivágási engedély ellen, ám döntés még nem született. Szóvá tette azt is, nem érti, hogy az egyetem miért nem veszi figyelembe a zöldombudsman állásfoglalását, amelyben a természeti veszteségek minimalizálására szólít fel minden érintett felet. Erőss Gábor az egyeztetés után blogján azt írta: a 34 megmenthető fa kevés, legalább százat kellene életben hagyni.

A humántárca, ezen belül is az egészségügy megcsonkítását jelenti a minisztériumi háttérintézmények hétfőn megjelent halállistája - értékelik a döntést szakértők. Közülük néhányan nem zárják ki, hogy az ágazat átalakítási terveihez ígért támogatás és a béremelések fedezetének fejében nyelte le az államtitkárság, hogy mindössze három intézményének önállósága maradhat meg.