Mariano Rajoy számára a legkedvezőbb lenne, ha a középjobb katalán párttal, a Ciudadanossal fogna össze, ez azonban a tavaly decemberi parlamenti választáson sem jött össze, s az előrejelzések szerint továbbra sem lesz elegendő mandátumuk a koalíciókötéshez. Ennél is nagyobb gond, hogy Albert Rivera, a Ciudadanos vezetője nem akar segédkezet nyújtani a néppárti kormányzás folytatásához, s a vitából ki is derült, számos kérdésben ellentétes álláspontot képviselnek a PP vezetőjével.
A PSOE főtitkára, Pedro Sánchez a vitában „B-kategóriás” miniszterelnöknek nevezte az ideiglenes kormányfőt. Rajoy ugyanakkor figyelmeztette három vitapartnerét: "könnyű beszélni, ám sokkal nehezebb kormányozni”. Az eddigi miniszterelnök legstabilabbnak továbbra is a nagykoalíciót látná, de ehhez nincsenek partnerei. Megoldást jelenthetne, ha a PP lecserélné Mariano Rajoyt, de erre kevés jel mutat.
Külön meccset vívott a tévévitában a két baloldali tömörülés vezetője. A radikális baloldali Podemos vezetője, Pablo Iglesias felszólította Sánchezt, döntse végre el, hogy progresszív, baloldali kormányzatot akar a Podemossal és más baloldali erőkkel összefogva, vagy a konzervatív jobboldal kormányalakításához akar asszisztálni. A PSOE főtitkára Iglesiast hibáztatta azért, hogy még mindig Mariano Rajoy lakik a Moncloa palotában, a miniszterelnöki rezidencián. Az autonómiák kérdése megosztja a baloldali erőket, a Podemos mindeddig ragaszkodott ahhoz, hogy Katalónia (nemkülönben Baszkföld és Galícia) lakosai kapjanak jogot függetlenségi népszavazás megrendezésére.
A szocialisták ugyanakkor legfeljebb az autonómiák rendszerének újratárgyalását hajlandók kilátásba helyezni. A katalán liberális párt, a Ciudadanos vezetője, Alberto Rivera közölte, pártja megreformálni, nem pedig feldarabolni szeretné Spanyolországot. A Podemos vezetője emlékeztetett, a radiális baloldal Katalóniában és Baszkföldön is kormányzó erő lett, s a helyhatósági választások óta eltelt időben bebizonyították, hogy hatékonyabban tudnak kormányozni, mint a konzervatívok. A kis helyi pártok a vita után azzal vádolták Iglesiast, hogy korábbi álláspontjához képest visszalépett, azt mondta, a katalán népszavazás "nem lesz vörös vonal" a jövendő kormányalakításnál.
Pedro Sánchez újfent felhozta a konzervatívok korrupciós ügyeit, mint közölte, Rajoynak le kellett volna mondania, amikor kirobbant a Bárcenas-botrány: a kormánypárt pénztárnokát azzal vádolják, hogy kettős könyvelést vezetett, s a befolyt adományokból feketén fizetett pluszjövedelmet a néppárti vezetőknek.
A konzervatív ABC napilap online szavazásán az ideiglenes spanyol kormányfőre, Mariano Rajoyra 49 százalék voksolt, 27 százalék tetszését nyerte el a Podemos vezetője, Pablo Iglesias. Alberto Riverát 17 százalék ítélte győztesnek, a szocialista PSOE kormányfőjelöltjét, Pedro Sánchezt pedig csak 5 százalék látta jónak. A szocialistákhoz közelálló El Paísnál Iglesias nyerte a netes szavazást 37 százalékkal, Rajoy 23, Rivera 22, Sánchez 16 százalék szerint bizonyult legjobbnak.