Matolcsy György;MNB;könyv;Együtt -Korszakváltók Pártja;Pallas Athéné alapítványok;

Matolcsy könyvét „becsomagolta” a PAGEO FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Félmilliárd "aprópénz" Matolcsy kedvenceinek

Háromszáz millió és félmilliárd forint között mozoghat az az összeg, melyet az MNB Pallas Athéné alapítványai 5 millió forint alatti megbízások keretében fizettek ki - derült ki az Együtt által megszerzett, és az alapítványok alacsony összegű kifizetéseit tartalmazó, ám eddig visszatartott listájából.

Az öt alapítvány 5 millió forint alatti költései meghaladják a 310 millió forintot, ám ez a szám nem tartalmazza a folyamatos, havi szerződés szerinti kifizetéseket. Ez utóbbiakról nem tudni ugyanis, hogy ezeket mennyi időre kötötték, és pontosan mennyi pénzt került ezen a csatornán cégekhez, magánszemélyekhez. Az Együtt becslése szerint az öt millió alatti kifizetések teljes összege elérheti a félmilliárd forintot is.

Az 5 millió forint alatti szerződések között is számos meglepő, botrányos tételre bukkant az ellenzéki párt, melyek nem szolgáltak más célt, mint a lopást, a baráti cégek, magánszemélyek közötti pénzszórást - írja közleményében az Együtt. E listán is megtalálhatók a már jól ismert baráti cégek, ismerős személyek, a Matolcsy-könyvek, a Száraz István által vezetett, Szemerey Tamás Matolcsy-unokatestvér érdekeltségébe tartozó FRANK Digital Kommunikációs Tanácsadó és Szolgáltató Kft. és a New Wave Media Kft. is. A FRANK Digital összesen több mint 6,7 millió forintot kapott a PADI és a PAGEO alapítványoktól. Ezen felül Száraz István cégének volt még egy egyedi, óradíjas alapon elszámolt kommunikációs keretszerződése is a PAGEO-val lektorálásra, fordításra, szerkesztésre, cikkírásra és korrektúrára.

A PAGEO-tól kapott pénzt a Szemerey Tamás tulajdonában lévő New Wave Media is. A "BUD 2020 - Budapest Vízió" konferencia kommunikálására több mint 3 millió forintot fizettek ki nekik.

Az MNB-alapítványaitól több tételben összesen 26 millió forintot kapott a Borókai Gábor lánya, Borókai Flóra tulajdonában álló Akció Rendezvényügynökség is kapott pénzt. E tételek között között található egy egyben kifizetett 16 millió forintos számla is, ami mégis az 5 millió alatti fizetések listáján szerepelt.

Az Együtt további közérdekű adatigénylések során a kifizetések mögötti teljesítésekre kíváncsi, s el akarja érni, hogy nyilvánosságra kerüljenek azok az esetek, melyek felvetik a hűtlen kezelés gyanúját.

Az alapítványok más csatornákon is "szórják" a pénzt. A héten több kérdés is felmerült az ingyen osztogatott, ám az MNB-alapítványok által 14 millióért megrendelt Matolcsy kötet kapcsán. A „2002-2013 – Válogatás Matolcsy György Heti Válaszban megjelent írásaiból” címmel megjelent gyűjteménynél ugyanis nincs feltüntetve a kiadó, az MNB Matolcsy által elnökölt egyik alapítványa ellenben közpénzből 2500 példányt vett belőle összesen több mint 14 millió forintért. A könyvnek nincs ISBN száma sem, és sem az alapítvány, sem a nyomda nem vállalta a kiadói szerepet. Erre az volt a magyarázat, hogy azért nem volt a könyvben kiadó feltüntetve, mert nem került kereskedelmi forgalomba, az MNB-alapítványai konferenciákon osztogatták és felsőoktatási intézményeknek küldtek belőle.

Matolcsy György pedig nem vett fel jogdíjat a Heti Válaszban megjelent írásait összesítő példányokért fizetett pénzből, arról lemondott – közölték a Pallas Athéné Alapítványok a HVG.hu-val.

Túl sok, felesleges és drága a vállalkozók szerint a hazai ügyintézés. A kormány ugyan többször is megígérte a bürokrácia csökkentését, de az érintettek szerint néhány részeredménytől eltekintve nem sok előrelépés történt.