A felmérés szerint a megkérdezettek 70 százaléka szeretné azt, hogy Ausztriához hasonlóan közvetlenül választhassák meg az elnököt. Ezzel kapcsolatban 39 százalék nagyon, 30 százalék pedig inkább támogatná a közvetlen választást. Mindössze 16 százalék utasítaná el a közvetlen elnökválasztást.
Ám mindeközben a többség elutasítja azt, hogy az elnök nagyobb jogköröket kapjon. Ennek a lehetőségét 58 százalék utasítja el és mindössze 30 százalék támogatja.
A felmérésben arra is keresték a választ, milyen előképzettsége legyen a következő elnöknek. 51 százalék szerint teljesen mindegy, hogy hivatásos politikus vagy sem. 23 százalék viszont úgy véli, olyan személynek kell elnöknek lennie, aki még nem vett részt a politikában. Csak kilenc százalék vélekedett úgy, hogy az államfőnek nőnek kellene lennie. A német parlament 2017. február 12-én szavaz az új elnök személyéről. A voksoláson a parlament két házának képviselői, valamint a tartományok küldöttei vesznek részt. A választás módját az 1949-es alkotmányban írták elő.
A legtöbben a német diplomácia vezetőjét, Frank-Walter Steinmeiert látnák legszívesebben az elnöki székben: 52 százalék nyilatkozott úgy, hogy a szociáldemokrata politikust tartaná erre a legalkalmasabb személynek. Viszonylag leszakadva mögötte második Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter 35 százalékkal, Nortbert Lammert, a Bundestag elnöke pedig a harmadik 33 százalékkal. Az Emnid ügynökség felmérése szerint a CDU támogatóinál még jobb Steinmeier megítélése, mint a szociáldemokrata voksolóknál (67 kontra 62 százalék).