bezárás;fűzvölgyi tehenészet;

Thinkstock fotó

- Kezdődik az összeomlás? - A fűzvölgyi tehenészet már feladta

 A tej felvásárlási árának drasztikus csökkenése és a nagyüzemek számára kevesebb támogatás miatt felszámolja tehenészetét a Fűzvölgyi Agrár Zrt. - írja a Zaol.hu.

Tóth István, az igazgatóság elnöke a lapnak elmondta: az egyik fő probléma, hogy 110 forintról másfél év alatt 55-re csökkent a tej felvásárlási ára, miközben a boltokban a fogyasztók számára nem lett olcsóbb. A tejtermelés önköltsége ugyanakkor egész Európában 85 és 100 forint között alakul, így a cégnek minden liter tej előállításával több mint 20 forint vesztesége keletkezik, de ezt a támogatási rendszer megnyirbálásával már a növénytermesztésből sem tudják finanszírozni.

Fűzvölgyön hatszáz darabos tejelő állományt tartanak, ami a borjakkal, vemhes üszőkkel együtt 1200 állatot jelent, s ehhez minimum 1600 hektárnyi terület kell a takarmányellátás miatt. A cég évtizedeken át több mint 2400 hektáron gazdálkodott, de az uniós támogatásokhoz kapcsolódó új elosztási rendszerben az 1200 hektárt meghaladó területekre már nem kapnak egyetlen forint területalapú támogatást sem, és kiszorultak az agrár-környezetgazdálkodási programból is. A tejtermelés után most kapott rendkívüli támogatás mértéke pedig (literenként 4 forint 20 fillér) nem éri el azt az összeget, amit a növénytermelésből elvontak - indokolta Tóth István.

Thinkstock fotó

Thinkstock fotó

Szűcs László, a társaság vezérigazgatója a lapnak arról beszélt: a jelenlegi 85 fős gárdából akit lehet, nyugdíjaznak, a fiatal és elhivatott dolgozókat megpróbálják a környező gazdaságoknál elhelyezni, de így is várhatóan 40 ember utcára kerül. Hozzákezdtek már a tehenek leöléséhez is, mert a fűzvölgyi tejelő állomány havi 9 millió forint veszteséget termel.

Ősszel összeomolhat a hazai tejágazat, ha a kormány nem hajlandó sürgős lépéseket tenni a megmentésére - tolmácsolta a többedik alkalommal teheneikkel utcára vonuló tejtermelők üzenetét a Népszava május 24-én. Az agrár-környezetgazdálkodási (akg) pályázatok sajátos elbírálása miatt tejtermelők közül is sokan támogatás nélkül maradnak. Ősszel tömegesen mehetnek csődbe a tejgazdaságok és kénytelenek lesznek levágatni a jószágot, de a várható túlkínálat miatt a tehenek ára is csökkenni fog - figyelmeztettek a termelők.  Az ágazat az egyik legnagyobb foglalkoztató az agráriumban, így 40 ezer ember munkahelye is veszélybe kerül.

Fotó: Tóth Gergő, Népszava

Fotó: Tóth Gergő, Népszava

A kormány véglegesítette pénteken a buszgyártási stratégiát, amely a következő három évben mintegy 30-35 milliárd forintos hazai támogatást igényel, és amely alapján jelentős kapacitás- és munkaerőbővülés várható az ágazatban - mondta el Varga Mihály Mosonmagyaróváron, a Kühne Mezőgazdasági Gépgyár Zrt. jubileumi és csarnokavató ünnepségén.