X_Foci Eb 2016;terrorizmus;futball;Franciaország;EB;óvatosság;

Egészen káprázatos megnyitóünnepségnek adott otthont a párizsi Stade de France FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PAUL GILHAM

- Fő az elővigyázatosság

Nyolc év után először rendeznek nagy futballtornát Nyugat-Európában, ennek érdekében Franciaország mindent megtesz azért, hogy sikeres és biztonságos Európa-bajnokságot rendezhessen. Magyar részről szintén óvatosságra biztatnak mindenkit.

Bő fél évvel a párizsi robbantássorozat és alig két hónappal a belgiumi terrortámadás után Franciaország rendezi Európa idei legnagyobb sporteseményét, a labdarúgó Európa-bajnokságot, amely során tíz városban ötvenegy mérkőzésre kerül sor, és összesen nyolc-tízmillió szurkolót várnak.

Az őszi robbantások közül egy Franciaország legnagyobb stadionja, a Stade de France mellett, a legsúlyosabb incidens pedig a Bataclan szórakozóhelynél történt. Az események után több játékos és edző is aggodalmát fejezte ki a biztonság miatt, de az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) saját elmondása szerint a biztonság a terrortámadásoktól függetlenül az egyik legfontosabb szempont a rendezés során. Ennek érdekében Franciaország és az UEFA 42 ezer rendőr, 30 ezer csendőr, 10 ezer biztonsági cégnél dolgozó szakember, és 200 külföldi rendőr bevetését tervezi az egyhónapos torna során.

A stadionokon kívül kényes pontok lehetnek viszont az úgynevezett szurkolói zónák. A francia miniszterelnök Manuel Valls szerint a zónák „ugyanolyan biztonságosak, mint a stadionok”, nyugalmazott rendőrök úgy vélik azonban, hogy sok veszélyt rejtenek magukban, főként, mert fáradt, kimerült rendőrök tesznek majd ott szolgálatot. Aggodalmaiknak nyílt levélben adtak hangot, viszont Bernard Cazeneuve belügyminiszter elmondta, egy szurkolói zónát sem fognak bezárni, mert az a terroristák érdekeit szolgálná.

Érdemes azt is megjegyezni, nem lesz lehetőség a vendéglátóhelyek teraszán követni a meccseket, ugyanis a rendőröknek nincs kapacitása arra, hogy minden ilyen helyet is ellenőrizzenek. Ezért arra kérik azokat, akik ilyen helyen szurkolnának, hogy a szervezett, biztonságos beléptetést biztosító szurkolói zónákban tegyék mindezt.

A drukkereket a SAIP okostelefonos alkalmazás is segíti majd. Az applikáció 15 percen belül értesítést tud küldeni a telefonokra egy potenciális támadásról, amely mellé biztonsági instrukciókat is mellékel.

A konkrét terrorfenyegetettség miatt komoly problémát okozhat egy esetleges vasutassztrájk, de előfordulhat, hogy a repülőgépek pilótái is csatlakoznak ehhez. Az illetékesek ezekre is fel vannak készülve, létezik több terv a problémák kezelésére.

A tornára számos magyar szurkoló is utazik, őket a Külgazdasági és Külügyminisztérium internetes regisztrációra biztatja a konzuli szolgálat honlapján. Franciaországban még mindig a legmagasabb terrorkészültségi fokozat van érvényben. Ez jóval szigorúbb ellenőrzéseket jelent, így ajánlott minél korábban elindulni a mérkőzések helyszínére. A konzuli szolgálat a válogatott mindhárom meccsének helyszínén (Bordeaux, Marseille, Lyon) jelen lesz, fix és mobil pontokon is, itt információt is tudnak nyújtani, de balesetekkel és bűncselekményekkel kapcsolatban is segítenek.

Benzema kontra Nemzeti Front
Franciaországban a szurkolók nyilván aranyérmet várnak a válogatottól, ugyanakkor a politikai életet is elérték Karim Benzema és Éric Cantona kijelentéseinek hullámai, akik azzal vádolták Didier Deschamps szövetségi kapitányt, hogy a rasszisták nyomásának engedve hagyta ki a keretből a Real Madrid sztárját. A jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) keményen nekiment Benzemának. Marion Maréchal-Le Pen parlamenti képviselő, a pártelnök, Marine Le Pen unokahúga a Twitteren azt írta, „A mi országunkban született, itt is nőtt fel, s most azt a Franciaországot bántja, ahol multimilliomos lett – közölte. – Ha nem tetszik neki valami, menjen, játsszon az országában." Ezzel arra utalt, hogy egy 2006-os rádióinterjúban „a hazámnak” Algériát nevezte, ahonnan szülei származnak.
A Nemzeti Front és a francia válogatott közötti nem éppen felhőtlen viszony távolról sem újkeletű. Amikor 1996-ban a válogatott az angliai Eb-n vett részt, a párt akkori elnöke, Jean-Marie Le Pen azt közölte, mesterséges a francia válogatott, mert „külföldről szedték össze a tagjait”. Marine Le Pen tanácsadója, Eric Domard pedig úgy foglalt állást, elvárható lenne a válogatottaktól, hogy énekeljék a Marseillaise-t.

A nő a főpolgármester sajtótájékoztatója előtt alig pár perccel rosszul lett, riasztották a rohammentőket, de nem sikerült megmenteni. Az asszony egy díjátadón vett részt, amin őt is díjazták volna - értesült a hvg.hu.