Kicsoda Habony Árpád? - kérdezte Volner János Orbán Viktort hétfőn a parlamentben. A kormányfő a válasznál - "nem tartom magam illetékesnek" - is fontosabbnak nevezte megjegyezni, hogy a Jobbik új frakcióvezetője "adócsaló". Volner erre csak annyit jegyzett meg, nem igaz, amit Orbán állít. Kerestük a frakcióvezetőt, hogy megtudjuk, a tagadáson kívül nem érzi-e szükségesnek jogi lépések megtételét a kormányfővel szemben, de nem értük el.
Ritkaság, hogy a kormányfő "leadócsalózzon" egy képviselőt, mert az azonnali kérdéssel meri zaklatni. Még akkor is, ha 2013-ban öt cég gyanús ügyeit kapcsolta Volnerhez az ATV, amiről a politikus akkor azt mondta: "köztartozással soha nem értékesítettem vállalkozást, az adóhivatal sem keresett rajtam közpénzt".
Matolcsy György nem volt ennyire visszafogott: a jegybank elnöke a jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi joga megsértése miatt polgári pert indított Bárándy Gergely ellen. Egyebek mellett 1 millió forint sérelemdíj megfizetését kéri a szocialista képviselőtől. Matolcsy szerint túlmegy a véleménynyilvánítás keretein, hogy Bárándy az Országgyűlés plenáris ülésén lopással - azaz egyértelmű bűncselekménnyel - vádolta meg őt. Bárándy válasza szerint jól látszik, hogy Matolcsy fél attól, hogy a lavinaszerűen kibukó jegybanki visszaéléseket az MSZP feltárja és nyilvánosságra hozza. Fél, hogy számon kérik rajta, elnöki ciklusa alatt rokonai hogyan juthattak sok milliárd forinthoz az MNB és alapítványai pénzéből.
A kormányfő személyeskedő hangnemét az utóbbi hónapokban megszokhatta a közvélemény. A miniszterelnök márciusban Vona Gábornak is nekiment, amikor a pártelnök azt kérdezte tőle, mitől gazdagodik a környezete, s hogy strómanja-e Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester. Orbán érdemben nem válaszolt, ám kifejtette, a Jobbiknak saját háza táján kellene söprögetnie, mert a nyolctagú elnökségben hét olyan ember is van, akinek családtagjaihoz pártpénzek kerültek. Hozzátette, "ha minden jobbikos botrányra vizsgálóbizottságot állítanánk fel, nem maradna szabad képviselő a parlamentben". Orbán szerint azzal, hogy Vona a strómanjának állította be Mészárost, bűncselekménnyel vádolta meg őt.
Orbán korábban egy szocialistával, Harangozó Tamással is személyeskedett, s hozta fel "korábbi ügyeit" a Házban. Május elején az MSZP-s képviselő azt kérdezte, hogyan lehet, hogy Polt Péter legfőbb ügyész családtagjai érintettek a Quaestor-ügyben és miért maradhat még mindig a posztján Matolcsy. A kormányfő érdemben nem válaszol, de kifejtette, ritkán találkozik olyannal, aki a kérdéseiben is hazudik. Miután Orbán tagadta, hogy Polt és Matolcsy az ő kinevezettje lenne (a kormányfő javaslatára az államfő nevezi ki az MNB elnökét - a szerk.), azzal vágott vissza, hogy Harangozó 2009-ben energetikai képzettség nélkül 13 hónap alatt 3,3 milliós fizetést vett fel a paksi atomerőműtől.
Érthetetlen, hogy a kormányfő honnan értesül a főként ellenzéki képviselők "adóügyeiről", amelyekről az adóhivatal nem szokott beszámolni. Továbbá, ha Orbánnak sejtései vannak, miért nem tesz feljelentést. Ugyanakkor ha az ellenzék tesz eleget ilyen esetekben a kormányfői felszólításnak - "tegyenek feljelentést, ha bűncselekményről van tudomásuk" - az ügyészség azokat lesöpri az asztalról.