adótörvény;

Varga Mihály általános tehercsökkentésről beszélt, pedig a szegények száma nem csökken FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Új adó vendéglátóknak - Döntött a Ház

Több alapvető élelmiszer áfája 5 százalékra csökken, drágulhat viszont a tankolás. Emellett a cafeteria-juttatásokat százezer forintig készpénzben, adómentesen nyújtja a munkáltató - erről is döntött kedden az Országgyűlés a jövő évi adócsomag elfogadásakor. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a változások egy átlagos család adóterheit 85 ezer forinttal csökkentik, ugyanakkor a szocialisták szerint mindez nem több holmi ráncfelvarrásnál.

A friss tej, a tojás és a csirke áfája 5 százalékra csökken, az éttermi szolgáltatások és az internet-előfizetés forgalmi adója pedig 18 százalék lesz a jelenlegi 27 helyett - erről döntött tegnapi ülésén a 2017-es adócsomag elfogadásakor a parlament. A kormány számításai szerint egy átlagos, kétgyermekes, négytagú család 85 ezer forinttal fog kevesebb adót fizetni 2017-ben – mondta Varga Mihály a szavazás után. Ugyanakkor alaposan megváltoznak a cafeteria-szabályok is. Ennek oka az, hogy a kormány készakarva félreértelmezi az Európai Bíróság döntését, amely azt sérelmezte, hogy Magyarországon a korábbi étkezési csekk és üdülési utalványforgalmazásnál az állam korlátozza a versenyt, a külföldi cégeket kiszorították, és csak az állam megbízottjainak hagytak szerepet. Ez a kormány olvasatában úgy hangzott, hogy a cafetéria rendszerét kifogásolták, pedig arról szó sem volt. Végül is a Parlament úgy döntött, hogy a béren kívüli juttatásból 100 ezer forintot készpénzben adómentesen nyújthat a munkáltató, a többit SZÉP-kártyára utalhatja.

A miniszter jó kompromisszumnak nevezte az elfogadott szabályokat, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaadóknak nem érdemes trükközniük a cafeteria 100 ezres, készpénzes részével, és nem éri meg azt beépíteniük a bérbe. Az adóhivatal formanyomtatványán kell ugyanis nyilatkozniuk arról, ha jövedelemcsökkenés volt a cégnél, amit a NAV ellenőrizni fog – tette hozzá Varga Mihály.

A változtatás jelentős különbséget tesz a munkavállalók között - mondta lapunk érdeklődésére Burány Sándor. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke azzal érvelt, hogy míg a versenyszférában dolgozók évi 450 ezer, addig a közszolgáltatóknál 200 ezer forintban állapították meg a béren kívüli juttatások felső határát.

Az eredeti adócsomagban nem szerepelt ugyan, viszont a kormány az összegző módosító javaslatba belecsempészett egy új, forgalomarányos különadót, a 2018. január elsejétől bevezetendő turizmusfejlesztési hozzájárulást, amit a vendéglátóhelyeknek kell fizetniük. Az új, forgalomarányos különadó azokra vonatkozik, akik az étkezőhelyi vendéglátásban működnek, és 2018. január 1-től 5 százalékos áfamértékkel adóznak. A hozzájárulás mértéke a forgalom négy százaléka lesz. Vagyis másfél esztendő múlva visszavesznek a jövő évi áfa-engedményből. Egyébként a jövő évtől az önkormányzatok akár vendégéjszakánként 400 forintos (vagy a szállásdíj 4,6 százalékát kitevő) idegenforgalmi adót is kivethetnek az eddigi 300 helyett.

Ugyanakkor már az idén szeptember 1-től a gázolaj, a benzin és a petróleum jövedéki adómértékét a kőolaj világpiaci árához kötik. Ez azt jelenti, hogy ha 50 dollár alá csökken a kőolaj hordónkénti világpiaci ára, akkor a gázolaj adómértéke 10, a benziné és a petróleumé 5 forinttal nő literenként. Viszont az autóval való munkába járás költségtérítése 9-ről 15 forintra nő kilométerenként.

A kabinet szerint a dohánytermékek jövedéki adóját uniós előírások miatt kell 29 százalékkal emelni három lépésben, 2017 végéig. A cigaretta adója elsőként most szeptembertől emelkedik. A parlament döntött arról is, hogy a dohánytermékekre 2017-től adójegy helyett zárjegy kerül, és az e-cigaretta is bekerül a jövedéki termékek közé.

Az óvodai ellátásra adható munkáltatói hozzájárulás adómentes lesz jövőre. Ha a szülő a kisgyermeke bölcsődei vagy óvodai ellátásáért fizetendő díjról odaadja a munkáltató nevére szóló számlát a munkáltatójának, akkor a vállalkozás által megtérített összeg után sem a munkavállalónak, sem a munkáltatónak nem kell adót fizetnie.

Egyébként a kormány továbbra sem tett arról, hogy a hazai reklámértékesítés után járó adót kivesse az olyan nemzetközi online szolgáltatókra, mint a Google és a Facebook. Ez azonban nem öltött még jogszabályi formát.

Burány Sándor véleménye szerint a szegény rétegeken az új törvény - az áfa-csökkentéstől eltekintve - nemigen segít. Régóta esedékes lenne a minimálbér személyi jövedelemadó-kulcsának mérséklése. Ennek elmaradása miatt a 2017-es adótörvény a ráncfelvarrás jogszabálya lett - mondta lapunknak a költségvetési bizottság elnöke.