X_Foci Eb 2016;Franciaország;labdarúgó Európa-bajnokság;b csoport;

Így örültek a walesiek az Európa-bajnoki részvételnek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SRDJAN STEVANOVIC

- Tovább menetelnek az angolok?

Jövő pénteken kezdődik meg a szurkolók által régóta várt labdarúgó Európa-bajnokság. Lapunk hatrészes sorozatot indított, amelyben bemutatjuk a viadalon résztvevő csapatokat, illetve ismertetjük a programot. Összeállításunkat a B csoporttal folytatjuk.

Anglia

Az angolok - szokásukhoz híven – remekeltek az Európa-bajnoki selejtezősorozatban. A csapat százszázalékos teljesítménnyel zárt az E jelű hatos élén, ám a nagy tornákon rendre becsődölnek. A két évvel ezelőtti brazíliai világbajnokságra is veretlenül kvalifikálták magukat (hat győzelem, négy döntetlen) a britek, ott azonban nem sikerült maradandót alkotniuk. Rooneyék mindössze egy pontot szereztek három meccsen, ezzel pedig a csoport utolsóként már a 32 között búcsúztak a tornától.

A csapat legerősebb része a támadósor. Roy Hodgson szövetségi kapitány keretében helyet kapott a Premier League gólkirálya és bronzérmese, Harry Kane (25 gól) és Jamie Vardy (24), valamint a 110 válogatottságnál járó rutinos csatár, Wayne Rooney is. Élete első világeseményére készül a felnőttek között a Manchester United 18 esztendős csatára, Marcus Rashford, aki góllal mutatkozott be a válogatottban.

Az angol válogatott két remek csatára, Wayne Rooney (balra) és Harry Kane FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL REGAN

Az angol válogatott két remek csatára, Wayne Rooney (balra) és Harry Kane FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL REGAN

Bár a torna favoritjai között emlegetik az angolokat, a kontinensviadalokon eddig még nem igazán jött ki a lépés. Az 1960-as olaszországi és az 1996-os hazai rendezésű Eb-n érték el a legjobb eredményt, akkor bronzéremig jutottak. A négy évvel ezelőtt a negyeddöntőben búcsúztak az olaszok ellen.

Oroszország

Az orosz labdarúgó-válogatott a G jelű Európa-bajnoki selejtezőcsoportból jutott tovább. Bár az osztrákok nyolc pontot vertek a szbornajára, sikerült megelőzniük a pótselejtezőre kényszerült svédeket. Az oroszok mindkétszer kikaptak a „sógoroktól”, a nagy rivális svédeket viszont otthon megverték, idegenben pedig 1-1-es döntetlent értek el velük szemben. A legemlékezetesebb mérkőzést Montenegró ellen vívták. Na nem azért, mert akkora izgalom lett volna a pályán, inkább a nézőtéri rendbontás miatt marad felejthetetlen ez a találkozó. A vendégegyüttes kapusát, egy petárdával találták el, ami már eleve 33 perces csúszást jelentett, miután azonban a 67. percben Kombarovot is eltalálták egy tárggyal, a játékvezető félbeszakította a meccset.

Hasonlóan viharos volt a volt szövetségi kapitány, Fabio Capello sorsa. Bár az olasz szakember a világ legjobban kereső szövetségi kapitányai közé tartozott, a szbornaja eredményei nem igazolták kivételes képességeit. Az Eb-selejtezők során hat meccs után 50 százalékos volt a mérlege, aminél azért mindenki többet remélt. Végül tavaly július közepén szabadultak meg tőle, miután egy szponzor vállalta, hogy kifizeti a szerződés szerint neki járó fájdalomdíjat. Jó döntésnek bizonyult menesztése, mert Leonyid Szlutszkij vezetésével sikerült a kvalifikáció a franciaországi Eb-re. Az ő irányítás alatt az együttes nyolc találkozón hat győzelmet aratott és csak kétszer kapott ki. Ez eddig 75 százalék, ami Capello 51,5 százalékához képest tényleg nagy előrelépés.

Az Eb-n szereplő orosz válogatott abban a tekintetben eltér sok más nemzeti tizenegytől, hogy a keret egy kivétellel csak az orosz bajnokságban szereplő labdarúgókra épül. Az a bizonyos kivétel sem tekinthető alapembernek: a német Schalke játékosa, Roman Neustädter még egyetlen találkozót sem játszott nemzeti mezben. A védelem legtapasztaltabb játékosa a CSZKA 36 éves oszlopa, a 115-szörös válogatott Szergej Ignasevics. Összességében is megállapíthatjuk, hogy az oroszok kerete az egyik „legöregebb” a franciaországi mezőnyből. A középpálya legismertebb alakjai szintén túl vannak harmincon: Sirokov 34, Gyenyiszov 32, Szamedov 31 éves. A csatársorban Kororintól és Dzjubától várják a gólokat. Előbbi 11-szer , utóbbi 16-szor volt eredményes a válogatottban.

Szlovákia

Északi szomszédunk válogatottja fennállásának több mint két évtizede alatt eddigi legnagyobb sikerét azzal érte el, hogy kijutott a 2010-es labdarúgó világbajnokságra. Akkor nem jutott tovább csoportjából, mivel egyszer nyert, egy döntetlent ért el és kétszer kikapott. Az Eb-re most először jutott el a csapat, amely nagyon meggyőző teljesítményt nyújtott a selejtező mérkőzések során. Arra ugyan esélye sem volt, hogy megelőzze a C csoport élén végzett címvédő Spanyolországot, de így is hétszer nyert, egy döntetlent ért el, s kétszer kapott ki. Nagy sikernek tekinthető a szlovákok szempontjából, hogy otthon a spanyolokat is le tudták győzni 2-1-re. A jelenlegi szövetségi kapitány, Jan Kozák már 2013 júliusa óta irányítja a szakmai munkát. Pontátlaga kifejezetten jó, 2,07-es. Kozák kinevezése előtt csak szlovák kluboknál dolgozott.

A keret érdekessége magyar szempontból, hogy helyet kapott benne Stanislav Sesták, a Ferencváros légiósa. A 33 éves támadó amúgy is a legtapasztaltabbak közé tartozik a maga 65 válogatottságával. A keret döntően a külföldön játszó labdarúgókra épül. Nemzetközi szinten is elismert sztárok nevével is találkozhatunk, elég csak Marek Hamsík (Napoli), vagy Juraj Kucka (AC Milan) nevét megemlíteni. A válogatott remek formában van, amit az is bizonyít, hogy vasárnap idegenben verete 3-1-re a világbajnoki címvédő németeket.

Wales

A walesi labdarúgó-válogatott a B csoportból kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra úgy, hogy Belgium mögött a második helyen végzett. A csapat hat győzelem és három döntetlen mellett mindössze a bosnyákoktól kapott ki, s hazai pályán 1-0-ra legyőzte a torna egyik esélyeseként emlegetett Belgiumot. A walesiek fennállásuk során eddig egyszer szerepeltek Eb-n és egyszer világbajnokságon. Az 1976 jugoszláviai kontinensviadalon a negyeddöntőig jutottak, míg az 1958-as svédországi vb-t a hetedik helyen zárták, azóta viszont egy világversenyre sem jutottak ki.

A csapat legnagyobb sztárja a Real Madridban futballozó Gareth Bale, aki az előző héten nyert Bajnokok Ligáját a „királyi gárdával”. Érdekesség, a válogatott összértéke 168 millió euró a mértékadó transfermarkt.de szerint, ebből 80 milliót ér a szélső. A másik nagy név az Arsenalt erősítő Aaron Ramsey, akinek piaci értéke 30 millió euró, vagyis a két játékos összesen 110 milliót ér a 168 millióból. Nem meglepő, hogy Chris Coleman szövetségi kapitány Bale-től és Ramseytől várja a kiemelkedő teljesítményt.

 B csoport
2016. június 11.
18:00 Wales-Szlovákia, Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
2016. június 11.
21:00 Anglia-Oroszország, Stade Vélodrome, Marseille
2016. június 15.
15:00 Oroszország-Szlovákia, Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq
2016. június 16.
15:00 Anglia-Wales, Stade Félix-Bollaert, Lens
2016. június 20.
21:00 Oroszország-Wales, Stadium Municipal, Toulouse
2016. június 20.
21:00 Szlovákia-Anglia, Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne