A hazai, központosított hulladékgazdálkodási rendszer problémáinak azonnali megoldása érdekében határozati javaslatot nyújt be az MSZP az országgyűlésnek. Az ellenzéki párt szerint ugyanis máris egyértelművé vált, hogy a központosított hulladékgazdálkodási és szemétszállítási közszolgáltatási rendszer fenntarthatatlanná vált, működése, így vele a teljes rendszer veszélybe került.
A határozati javaslatban egyebek mellett az szerepel, hogy a kormány azonnal szüntesse meg a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-t (NHKV Zrt.), és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás teljes szervezését és irányítását - ideértve a számlázást is - adják vissza a települési önkormányzatoknak.
A kialakult helyzetet a kormány egyebek mellett azzal idézte elő, hogy a közszolgáltatási díjakat a 2011- 2012-es árszinten befagyasztották, és számos új adót vezettek be, emellett a hulladékgazdálkodási rezsidíj-csökkentés veszteségeit is a szolgáltatókra terhelték. A szocialisták ezért attól tartanak, hogy számos vidéki településen megszűnhet a szemétszállítás.
Nem fog leállni a hulladékgyűjtés vidéken sem - ezt ígérte kedden az NHKV Zrt. szóvivője, Csizmadia Tamás, aki azt is közölte, hogy a települések előleget tudnak felvenni a cég központjától, amíg átállnak a számlázással. Ha egy közszolgáltató nem látja el a feladatkörét, a katasztrófavédelem ebben az esetben kijelöl egy másik közszolgáltatót - tette hozzá Csizmadia Tamás. Áprilisig a közszolgáltatók az eddigi rendszerben számláztak, ezért egy hónapos zökkenő van a rendszerben - hangsúlyozta a társaság szóvivője. Azóta viszont kizárólag az NHKV Zrt. számlázhatna a lakosságnak a szemétszállításért, csakhogy ez mind a mai napig nem történt meg - nyilatkozta a Népszavának Szabó Sándor szocialista képviselő, a hulladékgazdálkodást ismét működőképessé tevő határozati javaslat egyik aláírója. Márpedig ebből a pénzből kellene az állami holdingnak vissza osztania a működésükhöz elengedhetetlen szükséges forrásokat az önkormányzatok közszolgáltató cégeinek - hangsúlyozta Szabó Sándor. Viszont már eddig is legalább 2 hónap zökkenő van a rendszerben, ehhez jön még hozzá az előleg kifizetések határideje, ami 30 nap, tehát legalább negyedév hulladékgazdálkodási költségeit addig is az önkormányzatoknak kell állniuk.
Mivel a Zrt. június végéig kérte be a hulladékgazdálkodási cégektől az adataikat. Ezt követően kell még a közbeszerzési eljárásokat megindítani a számlázási rendszer kialakítására, vagyis ősz előtt el sem indulhat a teljes működés.
A Zrt. honlapja szerint ezek a cégek igényelhetnek ugyan előleget, ám a közszolgáltatási díjnak legföljebb 10-60 százalékát. Magyarán a különbözetet a kivéreztetett önkormányzatoknak kellene pótolni, amíg a rendszer egyáltalán képes lesz - ha egyáltalán az lesz - a számlázásra. Pedig a termékdíjból és egyéb környezetvédelmi díjakból befolyó 71,3 milliárdból telne az előlegre, hiszen ebből a forrásból alig 14,7 milliárdot fordítanak hulladékgazdálkodásra - érvelt Szabó Sándor.
Az is sokat elmond a rendszer "megbízhatóságáról és az informatikai felkészültségértől", hogy az önkormányzati szakpolitikus információi szerint az állami hulladékügynökség 170 céget kért fel a lakossági ügyfeleket érintő bérszámlázásra, vagyis arra, hogy a társaság helyett végezzék el ezt a feladatot. (Állítólag eddig 20 önkormányzati, illetve társulási cég vállalta - az egyébként törvénytelen - felkérés teljesítését.)
Az eddigi tapasztalatok alapján félő, hogy az előleg kifizetésénél, és a visszaosztásnál is "pofára" utalják ki a pénzt, vagyis az ellenzéki, vagy "rosszul viselkedő" önkormányzatok csak a minimumot kapják majd. A lakosságot pedig nagyon kellemetlen meglepetés érheti, ha hónapokig nem kap szemétszállítási számlát, ezt követően pedig majd egyszerre kell kifizetniük az elmaradást - figyelmeztetett Szabó Sándor.