Görögország;Putyin;látogatás;Alekszisz Ciprasz;

Ciprasz közvetítene Moszkva és az Európai Unió között FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MIKHAIL SVETLOV

- Putyin a szankciók ellen lobbizott Athénban

Első alkalommal látogatott az idén uniós országba Vlagyimir Putyin orosz államfő. Minden bizonnyal nem véletlen az időzítés, hiszen közeleg az Oroszország elleni uniós szankciók felülvizsgálatának időpontja.

Szombaton látogatta meg az észak-görögországi ortodox szent helyet, az Athosz hegyet Vlagymir Putyin. A vizit apropója az volt, hogy az idén ünneplik az orosz szerzetesek jelenlétének ezredik évfordulóját. Az eseményen a politikai vezetők mellett a moszkvai pátriárka, Kirill is jelen volt.

Az orosz elnök kétnapos görögországi látogatása során mindvégig érzelmes hangot ütött meg, próbált a görögök érzelmire hatni. A szent hegyen azt hangsúlyozta, hogy másodjára látogatott az ortodoxia eme fellegvárába, és mindannyiszor különleges melegséget, jóságot érzett, amely nemcsak irányába, hanem az egész orosz nép felé sugárzik e helyről. Ugyanakkor elnézést kért a görögöktől a látogatása miatt életbeléptetett a szigorított biztonsági intézkedésekért, azért, hogy ezek nehezítették a lakosok mindennapjait.

Hírügynökségi beszámolók szerint azokat az athéni útvonalakat, amelyeken Putyin elhaladt szinte hermetikusan lezárták, az Athosz hegy környékét a mise alatt, amelyen az orosz államfő is részt vett, mindvégig hadihajók is őrizték a tenger felől. Az orosz sajtó idézte az egyik görög portál azon megjegyzését, hogy Putyin volt az egyetlen világvezető, aki elnézést kért a görög főváros lakosságától a látogatása miatt kialakult kellemetlenségekért.

Putyin a görög államfővel, Prokopisz Pavlopoulosszal és Alekszisz Ciprasz kormányfővel is tárgyalt. Ciprasz azon Európai uniós vezetők közé tartozik, akik ellenzik az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, a pénteki sajtótájékoztatón is arról beszélt, hogy a nyugati szankciók Oroszországgal szemben nem vezetnek eredményre, az egyetlen megoldás, a párbeszéd, fogalmazott Ciprasz. Mindenki láthatja, hogy Európának nincs jövője, ha az Unió és Oroszország rivalizál egymással, mondta a görög kormányfő és felajánlotta, hogy országa kész közvetíteni a felek között.

Az utóbbi napokban több német vezető politikus, köztük Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is elmondta, egyre nehezebbnek ígérkezik a szankciók júliusi meghosszabbítása, mert növekszik az ellenzők tábora. Sigmar Gabriel alkancellár és több névtelenül nyilatkozó német kormányzati képviselő pedig azt hangsúlyozta, hogy fokozatosan kellene a szankciókat is feloldani, annak függvényében, hogy milyen ütemben teljesülnek a minszki elvárások.

„A mindent vagy semmit” elve nem működik, vélekedtek a német politikusok. A múlt héten Japánban zajlott G7 csúcstalálkozó résztvevői is tárgyaltak a Moszkva elleni büntetőintézkedésekről és a zárónyilatkozatban is szerepel az esetleges fokozatos feloldás lehetősége, de azok szigorítása is.

Putyin Athénban is leszögezte, a Krím-félsziget hovatartozása nem vita tárgya, a kérdést lezártnak tekinti Moszkva.

Ugyanakkor Moszkva is készíti a válaszlépéseket, amennyiben arra szükség lesz. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök hivatalosan elrendelte az Oroszország ellen szankciókat meghirdetett vagy ehhez csatlakozott országok elleni ellenlépések meghosszabbítását 2017 végéig. Mint ismert, az uniós szankciókra Moszkva élelmiszer-embargóval válaszolt.

Miközben a kormány nagy ívű tervekkel és vállalásokkal rukkol elő, hogy 2030-ig megvalósítsa az uniós hulladékgazdálkodási irányelveket, az államosított szemétszállítás és kezelés káoszba döntheti a rendszert. Sok településen megszűnhet a lakossági hulladékgyűjtés, -szállítás, -feldolgozás a túlzott központosítás miatt.