Ausztria;elnökválasztás;csalás gyanúja;

- Szabálytalanságok az osztrák választáson

Szabálytalanságokra derült fény az osztrák elnökválasztásra leadott voksok összeszámolása során. A bécsi belügyminisztérium közlése szerint négy karintiai körzetben, Villach-Stadtban, Villach-Landban, Hermagorban és Wolfsbergben a gyanú szerint túl korán, tanúk nélkül kezdték meg a levélben leadott voksok megszámlálását.

A belügyi tárca feljelentést tett az ügyészségnél a szabálytalanságok miatt. A választási részleg vezetője megerősítette, hogy a törvényben meghatározott időt megelőzően kezdték meg a szavazócédulák összegzését. Hasonló feltételezett szabálytalanságokat vizsgálnak egy stájerországi körzetben is. A villachi körzet visszautasította a vádakat.

Robert Stein, a belügyi tárca a választásokért felelős részlegének vezetője nem kívánt jóslatokba bocsátkozni arról, hogy ezekben a körzetekben megismétlik-e a választást. Mindez azért érdekes, mert Alexander Van der Belllen, a környezetvédők jelöltje nagyon kis fölénnyel, alig több kint 31 ezer vokssal előzte meg a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) által támogatott kihívóját, Norbert Hofert. Ugyanakkor az összes érintett karintiai körzetben az FPÖ politikusa végzett az élen, így egy esetleges megismételt választás esetén sem valószínű, hogy megváltoznának az erőviszonyok.

Az ügyészség megerősítette, hogy megérkezett hozzájuk a bejelentés a szabálytalanságokról. Eszerint a villachi választási bizottság vezetője már vasárnap, független tanúk jelenléte nélkül számolta össze a levélben leadott voksokat. Erre azonban csak hétfőn keríthetett volna sort. Két körzetben idő előtt bontották fel a levélben leadott voksokat, igaz, összeszámolásukat nem kezdték meg a megadott idő előtt.

Az FPÖ karintiai szárnya nem kívánja megtámadni az eredményt. A párt helyi vezetője, Christian Ragger közlése szerint megvárják az ügyészségi vizsgálatot, ezt semmiképpen sem kívánják befolyásolni. Mint mondta, ha kiderülne az, hogy a szabálytalanságok „jelentős mértékben” befolyásolták a voksolás végkimenetelét, akkor „meg kell fontolni” a további lépéseket – tette hozzá Ragger. A voksolás megtámadására június 8-ig van mód.

Tegnap is erőszakba torkollt Párizsban a szakszervezetek és diákszervezetek által a munkaügyi reform ellen meghirdetett tiltakozás. A Le Havre nemzetközi kikötőt munkásai csütörtök reggel blokád alá vettek egy fontos hidat Észak-Franciaországban, lehetetlenné tették a nemzetközi kikötő megközelítését.