A Magyar Nemzeti Táncegyüttes hivatásos táncosait a fellépéseken negyven amatőr pár fogja kiegészíteni - fűzte hozzá a Kossuth-díjas koreográfus, aki felidézte azt is: a 80-as évek közepétől kezdve számos alkalommal dolgozott együtt Koltay Gáborral, a mostani előadásra akkor kérte fel a rendező, amikor éppen Japánban turnézott társulatával.
Az összesen 500 fős társulatot felvonultató előadás a magyar történelem formáló erejű eseményeit, személyiségeit és korszakait - Szent István király uralkodását, a tatárjárást, Mátyás uralkodását, a Rákóczi- és az 1848-as szabadságharcot, valamint a trianoni békeszerződés az 1956-os forradalmat is - mutatja be a honfoglalástól egészen napjainkig.
Zsuráfszky Zoltán hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet mögött álló ezer év egésze megfordult már a kezében koreográfiai anyagként, véleménye szerint ezért is kérte fel őt a produkció színre viteléhez Koltay Gábor. Kiemelte a korábbi történelmi témájú műsorai közül a 30 éves jubileumát ünneplő István, a király rockopera 55 ezer néző által látott kolozsvári bemutatóját, valamint a Dózsa György halála 500. évfordulójáról megemlékező 2014-es Székely Dózsa György című tánckrónikát is.
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes repertoárjában emellett számos 1848-as jelenet, a Monarchia és az első világháború korát, valamint az 1956-os forradalmat megjelenítő anyag található, ebből sok minden kerülhet alkalmazott koreográfiként a júniusi produkcióba - fűzte hozzá.
Zsuráfszky Zoltán kitért arra is: az előadáshoz egy háromszintes monumentális színpadrendszert építenek a Hősök terére, csak a felső színpad 42 méterszer 6 méteres lesz, a "gigaprodukciót" pedig a pirotechnika mellett számos színházi kellék, zászlók, botok, különféle harci eszközök látványa teszi még különlegesebbé.
A próbák és az amatőr táncosok betanítása hamarosan megkezdődik a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Kerepesi úti központjában, a helyszíni próbák június 13-án kezdődnek a Hősök terén - mondta el Zsuráfszky Zoltán, aki szerint a néptánc mozgalom megért arra, hogy az ilyen nagyléptékű történelmi produkciók derékhadát néptáncosok adják.
Az Itt élned, halnod kell főszereplői között lesz Varga Miklós, Deák Bill Gyula, Vikidál Gyula, Csengeri Attila, Kalapács József, Hujber Ferenc, Makrai Pál, Fehér Nóra, Palcsó Tamás és Vadkerti Imre is.
Az előadás az énekesek, színészek és táncosok mellett mintegy 100 statisztát, 40 lovas hagyományőrzőt, 50 artistát és 20 tűzzsonglőrt fog felvonultatni. A zenés játék látványtervezője Koltay Gábor lesz, a pirotechnikai effektekért Török Ferenc felel, a jelmezeket Kemenes Fanni tervezi.