;

Cannes;Cannes-i Filmfesztivál;

- A komoly és a vicces idióták Cannes-ban

Nagy várakozás előzte meg a Fiore (Virág) című olasz filmet. Rendezője Claudio Giovannesi. Két fiatal, Daphne és Josh a fiatalkorúak börtönében ismerkednek meg, ahol mindketten büntetésüket töltik. Szerelem első látásra. De a különböző áthelyezések következtében elszakadnak, és nem tudni, hogyan folytatódik love story-juk. A két szereplő, Daphne Scoccia és Josciua Algeri nem véletlenül viseli saját nevét a filmben.

Nem hivatásos színészek. A lány egy étteremben volt felszolgáló, a fiú viszont valóban két éves büntetését töltötte. A rendezőt most is, akárcsak egy korábbi filmjét, A kékszemű Alit (Ali ha gli occhi azzurri) Pasolini filmjei inspirálták. A Virág egyértelműen amellett teszi le a voksot, hogy a büntetés teljességgel alkalmatlan a társadalomba való szociális és erkölcsi visszailleszkedésre. Ha ráadásul még azt is megakadályozzák, hogy szeressen, és megalázó retorziókkal büntetik ezért, akkor nyilvánvaló az intézményesült szadizmus, amelynek semmi köze a valódi rehabilitációhoz.

Az igazi Daphne szinte átdöfi tekintetével a vásznat. Riadt, irritáló, agresszív, meghatott, könyörgő, gúnyos, olykor fénylő, máskor elsötétülő. Kifejező és árnyalt. A sajtókonferencián bevallotta, milyen nehéz volt számára korábban a kommunikáció másokkal. Cannes-i szereplése azonban arról tanúskodik, hogy a forgatás, akár egy terápia, “helyre tette” őt. A fiatalok a filmen túli kapcsolatukat firtató kérdésekre egyértelmű választ adtak: maradt egy mély és igaz barátság közöttük.

A jövő héten kerül a magyar mozikba Shane Black új akcióvígjátéka, a Rendes fickók (eredeti címe: The Nice Guys). A halálos fegyver forgatókönyvírója, Shane Black harminc év után maga rendezte vígjátékkal jelentkezik. A két főszereplőt a legendás pároshoz, Bud Spencerhez és Terence Hillhez hasonlították, amit az ausztrál gladiátor, Russell Crowe igen hízelgőnek nevezett. Igazi sarmőrként viselkedett a sajtókonferencián is. Egy csinos rádióriporternőnek azzal bókolt: “Önnek tévézni kellene, nem rádiózni.” De egyébként is minden lehetőséget megragadott, hogy eredetiségével vásznon kívül is megnevettesse közönségét. Filmbeli szerepére utalva, mielőtt ivott, a vizespoharat megszaglászta, hátha mégis gin van benne.

A történetet nem érdemes elmesélni, akinek kedvenc műfaja, úgyis megnézi. A lényeg, hogy két véletlenül találkozó hőbörödött nyomozó (Ryan Gosling és Crowe) mindenre képes a jó ügyekért, a jó nőkért és az alkoholért, ha kell, akár minden brutalitást bevetve. Amúgy szürreális elemekben sem szűkölködik a sztori, vannak benne gigantikus méhek, hollywoodi luxusmedencében úszkáló szirének. Az egyik szerepben a bírónőt alakító Kim Basingert látjuk, akinek eltűnt lányát kell előkeríteniük.

A rendező nemes egyszerűséggel csak idiótáknak nevezte két főhősét, akik véletlenül botlanak egymásba és az események forgatagában egyszer csak a legnagyobb szabású alvilági buliba keverednek. Amikor egy újságíró Crowe színészi felkészülését firtatta, ironikusan így válaszolt: “Hogy milyen módszerrel dolgozom? Természetesen Russell Crowe módszerével. Soha nem jártam semmiféle színitanodába és nincsenek színészi eszközeim. Fogalmam sincs, mi fán terem például a Sztanyiszlavszkij módszer. Viszont tizenhat éves korom óta játszom és lassacskán egyre jobb vagyok. Szóval mindenkinek csak azt tanácsolhatom, ha színész szeretne lenni, dolgozzon önmagán.”

Magyar animáció díjat nyert Cannes-ban
Megosztott harmadik díjat kapott pénteken Andrasev Nadja A nyalintás nesze című animációs rövidfilmje a 69. cannes-i fesztiválon, a filmes egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programban. A magyar diplomafilm a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció tanszékén (MOME Anim), a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával készült. A Cinéfondation versenyébe 2300 benevezett alkotás közül 18 vizsgafilm, közülük 14 fikciós és 4 animációs mű kapott meghívást. A kategória díjairól Kavasze Naomi japán rendező elnökletével döntött a nemzetközi zsűri. Az első díjat az izraeli Or Sinai vehette át Anna című alkotásáért, a második díjjal a brit Hamid Ahmadit jutalmazták In the Hills című filmjéért.

Fliegauf Bence Berlint is megjárt Liliom ösvény című filmjében egy fiatal nő járja végig legbelső félelmei útját, miközben kisfiának egy különös tündérmesét mond. Stefanovics Angéla ifjú partnere Sótonyi Bálint, egy röpke jelenetben feltűnik a moziban régen nem látott Székely B. Miklós.