Az I. világháború;I. világháború;

- Hogyan vigasztalják magukat az olaszok?

Ellenségeinknek mostanában nem sok sikerélményük maradt. Éppen száz éve tudósított a Népszava az olasz frontról

A május 17-iki olasz vezérkari jelentés azt állítja, hogy támadásainkat a Zugna Torta ellen visszaverték, és hogy csapataink rengeteg veszteségeket szenvedtek. Ezzel kapcsolatban fölemlítik, hogy: „Számos ellenséges hullát vittek el az Etsch hullámai". Ezzel szemben megjegyezzük, hogy az Etsch nem vihetett hullákat magával, mert csak járőrök haladtak előre a folyó mentén és a Lizanella—Lizzana—Costa—Violina-vonaltól nyugatra komolyabb harcok nem voltak.

Egyébként mi a Zugna Tortát elfoglaltuk és az több ellenséges ellentámadással szemben, amelyeket mind könnyen visszautasítottunk, szilárdan a kezünkben van. A "május 18-iki olasz jelentés a következő bekezdést tartalmazza: „A Monfalcone-szakaszon csapataink egy fényes ellentámadással elfoglalták a május 15-iki akció folyamán az ellenségnek átengedett lövészárok egy részét". Ez az olasz siker teljes koholmány és itt nyilván ama kísérletről van szó, hogy az olasz közvéleményt a déltiroli kudarcokért más szakaszokon való költött győzelmi hírekkel megvigasztalják.

Miután Cadorna végre beismerte a Zugna Torta és a Monte Maggio-tól Soglio d'Aspioig terjedő vonal elvesztését, az olasz lapok azon erőlködnek, hogy a közönség számára ez események keserűségét elviselhetővé tegyék. A „Corriere della Sera" ezt írja: A történt dolgok kétségtelenül fájdalmasak. Aki visszaemlékszik ama véres erőfeszítésekre, hogy vonalunkat Bovreit és a vilgereuthi fennsík kapujáig előrevigyük, el kell szomorodnia katonáink dicsőséges fáradozásainak e megsemmisítése fölött, ha az mindjárt időleges is.

Mi ugyan ostromló hadjáratunkban holtpontra jutottunk. De mégis sikerült nekünk az alárendeltség helyzetét megváltoztatnunk. A lap azután a hegyi háború nehézségeit vázolja, és azt mondja, hogy az ellenség a Zugna Torta elfoglalása után folytatni akarja útját, akkor már hegynek fölfelé kell mennie és így nehézségei meg fognak növekedni.

Népszava 1916. május 21.

"Általában olyanok az ehhez hasonló megbízások, hogy ugyan a végrehajtó az ügynökség, ám a jóváhagyó így is a megrendelő marad" - mondta névtelenséget kérő reklámpiaci forrásunk, miután Lázár János kancelláriaminiszter kérdésünkre a csütörtöki Kormányinfón közölte: a Habony Árpádhoz köthető Lokálban megjelent állami reklámokról nem a kormány döntött, mivel azokat reklámügynökségeknek szervezték ki, ők szerződtek a médiumokkal.