Hillary Clinton;amerikai elnök;amerikai elnökválasztás;

Clinton közel a célhoz FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOHN SOMMERS

- Clinton és Sanders tovább hadakozik az USA-elnökségért

Változatlan a demokrata elnökjelöltségért folyó verseny állása a két keddi előválasztás után. Hillary Clinton nagyon szoros küzdelemben nyert Kentucky államban, Oregonban viszont Bernie Sanders aratott. A volt külügyminiszter akkor is az élen állna, ha mindkét államban veszített volna, így azonban legalább Kentuckyban sikerült szimbolikusan megállítania a vermonti szenátor menetelését. 

A 74 éves Sanders, akinek baloldali populista ígéretei nagy visszhangot keltenek a demokrata szavazók körében, fogadkozik, hogy kitart az utolsó előválasztásig, noha a demokrata pártvezetés részéről nagy nyomás nehezedik rá, hogy lépjen vissza, ne nehezítse Hillary Clinton dolgát.

Clinton komoly összegeket fektetett a kampányba Kentuckyban, s két hét alatt háromszor járt az államban, 11 helyen korteskedett. A volt First Lady a voksok 46,75 százalékát szerezte meg, vetélytársa 46,33 százalékot ért el, kettejük között a különbség minimális, alig 1900 szavazat. Hillary egy sor vereség után ezzel végre egy soványka győzelmet is elkönyvelhetett.

Oregonban a felmérések szerint Clinton állt az élen, végül mégis biztosan nyert Bernie Sanders, a voksok 54,45 százalékát szerezte meg, míg Clinton 45,55 százalékot ért el. Csakhogy Sandersnek több mint 60 százalékot kellett volna elérnie kedden, s a még hátralévő előválasztásokon ahhoz, hogy sikerüljön megfordítania az állást. Mivel azonban az elnökjelölő konvencióra gyűjtögetett delegátusokat a demokratáknál szavazatarányosan osztják el, így a keddi voksolás nem módosított az erőviszonyokon. Kentuckyban 26-26, Oregonban 31 és 20 delegátust nyertek el. Clintonnak a szuperdelegátusokat is beszámítva még 92 küldöttet kell megszereznie, Sandersnek majdnem 900-ra lenne szüksége a 2383-as bűvös határ átlépéséhez, a demokrata elnökjelöltség elnyeréséhez.

A republikánusoknál kedden csak Oregonban tartottak előválaszást, s – ellenfele nem lévén – Donald Trump a voksok 66,89 százalékával nyert. Két már visszalépett elnökaspiráns, Ted Cruz és John Kasich neve még rajta volt a szavazólapon, 16-16 százalékot kaptak, nyilván azoktól, akik nem tudnak megbékélni Trump jelöltségével.

A brit kormány reformterveit ismertette tegnap a Lordok Házában, trónbeszédében II. Erzsébet. A konzervatív kabinet már a közelgő EU-népszavazást követő terveit ismertette, 21 új törvény elfogadására készülnek, a börtönviszonyok javítását ígérik, valamint szociális intézkedéseket is kilátásba helyeztek.