Nagy-Britannia;II. Erzsébet királynő;

- Megtartja beszédét a királynő

Megtartja szokásos éves beszédét a brit parlamentben II. Erzsébet. A 90 éves uralkodó David Cameron brit kormányfő kormánynyilatkozatát olvassa fel. A miniszterelnök ebben meghatározza a kabinetnek a következő hónapokra szóló legfontosabb feladatait. 

A királynő beszédének különleges aktualitást ad, hogy június 23-án rendezik meg Nagy-Britanniában a Brexitről szóló népszavazást, amelyen a britek arról dönthetnek, az Európai Unió kötelékében kívánnak-e maradni, vagy távoznának onnan. Cameron az ország EU-ban maradása mellett foglalt állást. A közvéleménykutatásokból nem rajzolódik ki biztos trend, a támogatók és az ellenzők nagyjából hasonló támogatásnak örvendenek, de viszonylag magas, több mint tíz százalékos azoknak az aránya, akik még nem döntötték el, hogyan voksolnak.

A Fitch Ratings hétfői elemzésében azt közölte, Hosszú távú gazdaságpolitikai döntéseket is érintő veszélyes precedenst teremtene, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból. A nemzetközi hitelminősítő szerint az EU szétforgácsolódásából az unióellenes nacionalista és populista pártok húznának hasznot, köztük Marine Le Pen pártja, a francia Nemzeti Front vagy a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt.

Beiktatják az új osztrák kormányt egy nappal az új szociáldemokrata kancellár, Christian Kern beiktatása után. Csapatában négy új arc tűnik fel elődje, Werner Faymann kabinetjéhez képest. Sonja Hammerschmid a művelődési, Thomas Drozda a kulturális, Jörg Leichtfried az infrastrukturális tárcát irányítja, Muna Duzdar pedig a közszolgálatért felelős államtitkár lesz. Utóbbi kinevezése nagy feltűnést keltett, hiszen első ízben fordul elő, hogy egy hitét gyakorló muzulmán nő kerül az osztrák kabinetbe.