A négy új minisztert Heinz Fischer elnök az új kancellár, Kern és a néppárti alkancellár, Reinhold Mitterlehner jelenlétben nevezi ki, csütörtökön pedig az új szociáldemokrata csapat a parlamentben is bemutatkozik majd. Kinevezésük előtt közvetlenül a kormány régi összetételében tartja meg utolsó ülését. A kabinet négy új tagját Heinz Fischer elnök már kedden, Kern kinevezését követően félórás informális megbeszélésen fogadta.
Christian Kern az osztrák közszolgálati tévé, az ORF híradójában elmondta, annyira meg kívánja erősíteni az SPÖ-t, hogy a szociáldemokratáknak ismét a legerősebb párttá kell válniuk Ausztriában. Kifejtette, a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (SPÖ) jelenlegi kijelentései és retorikája alapján nem tekinthető potenciális koalíciós partnernek. Mint mondta, csak hosszú út vezethetne el ahhoz, hogy az SPÖ és az FPÖ egymásra találjon. Ez a kijelentése azért érdekes, mert az elmúlt hetekben a szociáldemokratáknál is akadtak olyan hangok, amelyek szerint közeledni kellene a jobboldali radikálisokhoz, s nem kellene figyelembe venni azokat a korábbi határozatokat, amelyek szerint kizárják az együttműködést a bevándorlásellenes és euroszkeptikus párttal. Kern egy másik interjúban azt is kifejtette, nem dolgoznak együtt olyan pártokkal, amelyek kisebbségek ellen folytatnak hecckampányt. „A legerősebb párt akarunk lenni az országban. S ha ez sikerül, akkor meghatározhatjuk azt, mely tömörülésekkel dolgozunk együtt” – hangoztatta.
Kern beszélt a menekültpolitikáról is. Mint mondta, támogatja azt a bécsi kormány által még januárban elfogadott határozatot, amely szerint az ország idén legfeljebb 37 5111 menekült befogadására hajlandó. Az akkori határozat szerint 2019-ig legfeljebb 130 ezer lesz az országba érkező menedékkérők száma, ami Ausztria lakosságának mintegy másfél százaléka.
Az új kancellár azonban úgy véli, hogy elsődlegesen a menekültek integrációjára kellene koncentrálni. Különösen a munkaerőpiacba való integrálásukat tartja fontosnak, illetve azt, hogy elegendő számú lakás álljon rendelkezésükre, illetve részt vegyenek az osztrák képzési rendszerben.
Heinz Fischer elnök „jelentős dátumnak” nevezte Kern beiktatását. Az osztrák államvasutak előző irányítója a Második Köztársaság 13. kancellárja, s a hetedik, aki a szociáldemokraták tagja. Az államfő utalt arra, hogy az alkotmány szerint kiegyensúlyozott az elnök és a kancellár viszonya. Ezt azt jelenti, hogy az államfő nem főnöke a kancellárnak s fordítva. „Minden kormánynak vannak lehetőségei, s egy jó kabinet ki is használja ezeket” – hangoztatta Fischer, aki köszönetet mondott a néppárti vezetőnek, Reinhold Mitterlehnernek, aki Werner Faymann múlt hétfői lemondása óta ideiglenes jelleggel irányította az osztrák kabinet munkáját.