John Kerry;közel-keleti béketárgyalások;

- Elhalasztják a közel-keleti békecsúcsot

Francois Hollande francia elnök kedden bejelentette, hogy nyárra halasztják el a május 30-ra tervezett párizsi, közel-keleti békekonferenciát. A hivatalos indoklás szerint a halasztásra azért van szükség, mert John Kerry amerikai külügyminiszternek egyéb elfoglaltságai lesznek. 

A közel-keleti békefolyamatot újjáéleszteni hivatott békekonferencián a tervek szerint legalább húsz ország venne részt, s az Európai Unió, valamint az ENSZ is képviseltetné magát, ugyanakkor sem Izrael, sem pedig a palesztinok megbízottjai nem lennének jelen.

Amennyiben sikerrel járnának a megbeszélések, 2016 második felében újabb konferenciát rendeznének, ezúttal már az izraeli és palesztin képviselőkkel. Hollande elnök az Europe 1 rádiónak elmondta, hogy több országgal és szervezettel olyan körülményeket próbálnak teremteni, melyek révén ismét tárgyalóasztalhoz lehetne ültetni az izraeli és a palesztin felet.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter az elmúlt hétvégén Izraelben járt, hogy a párizsi békekezdeményezésről tárgyaljon, de igen komoly elutasításban volt része. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő úgy vélte, a kiegyezést csak az előzetes feltételek nélküli közvetlen tárgyalások mozdíthatják előre. Az izraeli kormányfő szerint a francia megközelítés kibúvót jelenthet a palesztinok számára és tovább nehezítené a megegyezést.

Túlélte a bizalmatlansági indítványt múlt héten Manuel Valls szocialista kormánya, ezzel hatályba is lépett a rendeleti úton elfogadott munkaügyi törvény. Az eljárás ugyan nem volt alkotmányellenes, de nem is szokványos a demokrácia szabályaihoz általában ragaszkodó francia politikában. A lakossági elégedetlenség nem múlik, a hónapok óta sztrájkoló szakszervezetek és diákszervezetek változatlanul ellenzik a munkaügyi reformot. Az államfőválasztásra készülő francia politikai életben ez nem sok jót ígér sem Hollande elnök, sem a szocialista párt számára.